Pcp güvenlik endişesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • iyi gunler diliyorum arkadaslar. Havalar guzellesiyor ve tatil yaklasiyor ve buna paralel olarakta benim bir pcp alma planim var. Basincli hava guvenligi konusunda arastirma yaptim. Gordugum uzere kurallara uygun kullanim dahilinde herhangi bir risk mevcut degil. Atip tutanlar da var ama bu tarz konularda daha guvenilir olan bilgi alma yolu istatistiklerdir ve gordugum uzere yasanmis herhangi bir kaza yok.( scubalardan bahsetmiyorum pompa kullanacagim zaten) beni endiselendiren nokta kucuk bir kardesimin olmasi. Ister istemez atislar esnasinda yanimda bulunacak veya atis yapmak isteyecek. Cesitli onlemler alarak buna izin verecegim arada dogal olarak. Merak ettigim nokta diyelim tufekle atisa giderken kazayla dusurdum elimden ve tup bir tasa carpti. Bunun sonucunda istenmeyen seylerle karsilasirmiyim? Yani tufek tupleri darbeye ne kadar karsi koyabiliyor. Bu konuda bilgisi ve tecrubesi olan arkadaslardan yardim istiyorum. Aslinda bunlar cok kucuk riskler ama gecen yil basima milyonda bir gelme ihtimali olan bir kaza geldiginden beri cok kucukte olsa dusunuyorum artik riskleri. Ha ben alirim bu riski ama insan sevdikleri icin ayni seyi soyleyemiyor. Tesekkur ediyorum

• forumda buna benzer konu varmı bilmiyorum.yazınızı oldukça isabetli buldum.işallah ayrintili bilgi veren üstadlar olurda hepimiz faydalaniriz

• Pcp tüpleri sucuba tüp gibidir Çok .yüksek iç basınca (normal 200 bar dolumlu tüpler 270 barlara ) dayanır Haliyle dış etkilere karşı da oldukça dayanıklılıdır.Olmaz diye bir şey yok ama kolay kolay olcağınıda sanmam.

• Pcp tüfekleri taşırken azami ölçüde sağlam çantalar kullanın.
    Çok şiddetli çarpmalarda sıkıntılar çıkabilir.
    kullanırken de ne olur ne olmaz polikarbon bir koruma gözlüğü de kullanabilirsiniz. 3M marka gözlükler iş güvenliği malzemesi satan dükkanlarda 9₺'ye satılıyor.
    Sağlamlığını 1 gözlüğü feda ederek test ettik;
    30 metreden 18 grain ile 900 fps hızda çarpan pellet gözlükte 3 mm kadar bir oyuk oluşturdu ama delemedi.

Bununla birlikte çok yüksek ses çıkaran pcp'ler için kulak tıkacı kullanmanızı da öneririrm.
    Belli bir desibelin üzerinde ve sürekli devam eden sesler nedeni ile iç kulakta bulunan hücrelerinizde onarılmaz yaralar oluşabilir, bu da 24 saat devam eden kulak çınlaması veya uğultu ularak size yansır.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Ekmek keserken elinizi kesme ihtimaliniz pcp tüfeğin arızasının yol açtığı bir kazadan dolayı yaralanma ihtimalinizden yüksektir. Ancak elinizi kazara keserseniz parmağınız kopmaz ama pcp tüfekte olası aksilik durumunda ölebilirsiniz. Tedbir ve tüfek bakımı şart.

bt65 sb-w-lw 5.5mm 80-87 Joule.

• iyi gunler diliyorum arkadaslar. Havalar guzellesiyor ve tatil yaklasiyor ve buna paralel olarakta benim bir pcp alma planim var. Basincli hava guvenligi konusunda arastirma yaptim. Gordugum uzere kurallara uygun kullanim dahilinde herhangi bir risk mevcut degil. Atip tutanlar da var ama bu tarz konularda daha guvenilir olan bilgi alma yolu istatistiklerdir ve gordugum uzere yasanmis herhangi bir kaza yok.( scubalardan bahsetmiyorum pompa kullanacagim zaten) beni endiselendiren nokta kucuk bir kardesimin olmasi. Ister istemez atislar esnasinda yanimda bulunacak veya atis yapmak isteyecek. Cesitli onlemler alarak buna izin verecegim arada dogal olarak. Merak ettigim nokta diyelim tufekle atisa giderken kazayla dusurdum elimden ve tup bir tasa carpti. Bunun sonucunda istenmeyen seylerle karsilasirmiyim? Yani tufek tupleri darbeye ne kadar karsi koyabiliyor. Bu konuda bilgisi ve tecrubesi olan arkadaslardan yardim istiyorum. Aslinda bunlar cok kucuk riskler ama gecen yil basima milyonda bir gelme ihtimali olan bir kaza geldiginden beri cok kucukte olsa dusunuyorum artik riskleri. Ha ben alirim bu riski ama insan sevdikleri icin ayni seyi soyleyemiyor. Tesekkur ediyorum

Eğer tüp sivri uçlu bir cisme kuvvetle çarmazsa yada delinmezse büyük ihtimalle bir şey olmayacaktır. Eğer yanınızda küçük kardeşiniz varsa tüp patlamasından daha fazla endişelenmeniz gereken konular var demektir.

bt65 sb-w-lw 5.5mm 80-87 Joule.

• Eğer tüp sivri uçlu bir cisme kuvvetle çarmazsa yada delinmezse büyük ihtimalle bir şey olmayacaktır. Eğer yanınızda küçük kardeşiniz varsa tüp patlamasından daha fazla endişelenmeniz gereken konular var demektir.

sanirim yanlis anladiniz, tam olarak endiselendigim nokta bu zaten. Geriye kalan cesitli risklerin onlemini aliyorum zaten.birlikte defalarca atis yaptik daha once yaylilarla.belkide yabanci oldugumdan pcp ye yersiz endiseler varolabiliyor. Maksat guvende hissetmek ve gerekli onlemleri eksiksiz bir sekilde almak

• neredeyse 7 8 senelik pcp kullanıcısıyım başıma gelen en kötü şey pcp ye sucuba tam takamamaktan ötürü hortumun geri tekmesi o da en fazla basınç göstermesinin kapağını kırmıştı eğer pompa kullanıyorsanız o tehlike bile en azda olur

• pcp de dizelleme olmaz.
    Dizelleme yaylı silahlara özeldir.pcp de çıkan hava aksine soğuktur.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• bir araç tekeri 32bardır

Araç tekeri aşağı yukarı 32psi (2.2bar)dır, yani pcp'nin basıncının yüzde biri. Tersini söylersek, pcp'deki basınç otomobil lastiğinin 100 katıdır.

Şu pcp işine bir türlü ısınamadım, hem tehlikeli geliyor, hem de eğer bu hobi bir "spor"sa, hazır hava ve hazır mermi sporun ruhuna ters düşüyor.

• Araç tekeri aşağı yukarı 32psi (2.2bar)dır, yani pcp'nin basıncının yüzde biri. Tersini söylersek, pcp'deki basınç otomobil lastiğinin 100 katıdır.
    Şu pcp işine bir türlü ısınamadım, hem tehlikeli geliyor, hem de eğer bu hobi bir "spor"sa, hazır hava ve hazır mermi sporun ruhuna ters düşüyor.

aynı düşüncedeyiz

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Konuyu açanın elleri dert görmesin.
    benim en çok çekindiğim konu pcp tüfeğin ve tüpün seyahat esnasında arabadaki varlığı uzun yola
    giderken genelde pcp tüpü evde bırakır pompayı alırım ve tüfekteki tübü 50 bara düşürürüm ama
    ısı ve genleşme beni her zaman rahatsız eder..

Zoraki ultra 4.5

Air arms tx 200 4.5

hw 40 air pistol 4.5

• Arkadaşlar ısı ve genleşme konusu o kadar kritik değil (tüpler iyi durumda olduğu sürece). Tüm basınçlı tüpler maximum kullanım basıncında sürekli saklanacak şekilde imal edilmiştir ve kullanım basıncının %50 fazlasına da kısa süreler için dayanıklıdır. Yani 300 barlık scuba tüpü 450 barda test edilir.
    içerideki havanın sıcaklık ile bu kadar genleşmesi imkansızdır çünkü kabaca 0 derecede 300 bar basmış olsak 450 bar basınca çıkması için hava sıcaklığının 137 dereceye çıkması gerekir (PV=nRT Formülünden)

Bu yüzden asıl sorun bu değil.

Darbe konusu ise önemli örneğin aracta tüp varken kaza yaparsanız ve tüpün yapısal sağlamlığı bozulursa bu delinmesine neden olabilir. bu yüzden araçta basınçlı tüp varken dikkatli olmalı ve tüpü mümkünse bagajda sabitlemeliyiz.

Tüfek tüplerindeki basınç ve toplam hava az olduğundan o kadar kritik değil.

Hammerli Ar 20 + Hawke 8-32x56 SR Pro
    Hatsan Galatian III 5.5mm (Ekiz regulator) + Gamo 6-24x50

Hatsan Dynamic 12ga

• kısa mesafelerde de olsa tüp ile atışa giderken tüpün vana kısmını özellikle yan kısımlara gelecek şeklilde sabitliyorum vana darbe alırsa
    hareket yanlara doğru olsun diye sonuçta en zayıf yeri vana gibi duruyor.

Zoraki ultra 4.5

Air arms tx 200 4.5

hw 40 air pistol 4.5

• Benim pcp ye alışamama nedenlerimden biride bu güvenlik mevzu

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• valla abi tüpü aldım alalı hep huzursuzum tüpe üvey evlat muamelesi yapıyorum..

Zoraki ultra 4.5

Air arms tx 200 4.5

hw 40 air pistol 4.5

• Ben de evde garajda tutuyorum ama o kadar da korkmayalım dikkat edildiği sürece bunlar onyıllardır dalışta filan kullanılan belli güvenlik seviyesinde ürünler. sonuçta tüfeğin kendisi çok daha fazla kazaya her yıl neden olan daha tehlikeli bir şey.
    Ben hiç etrafımda patlamış scuba bilmiyorum ama bir sürü yanlışlıkla tüfeği ateş eden var. kendini yaralayan vs bir çok kişi oluyor her yıl.

Hammerli Ar 20 + Hawke 8-32x56 SR Pro
    Hatsan Galatian III 5.5mm (Ekiz regulator) + Gamo 6-24x50

Hatsan Dynamic 12ga

• Yaylı candır diyeyim.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Yaylı candır diyeyim.

Aynen Emir abi, kur arka arkaya 500 tane at, hepsi de aynı fps'de. Hem spor yapmış olursun, hem de yok tüp bitti, yok conta sızdırıyor, yok pompa basmıyor derdin yok. Ayrıca "hold-sensitive" yaylılar sahibini kendi seçer, yetenek ortaya çıkar, ver pcp'yi çocuğa o da kırar 100 metreden şişeyi.