Mod 87qe

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öğrencilerimden ve sağlık nedenlerinden haftasonları fırsat bulamadığım, fırsatı yakalayınca ateşli ile haşır neşir olduğum son 6-7 aylık dönemde, piknik döneminin elbet açılacağını ve ateş ile barutun hüküm sürdüğü çayır çimene piknikçilerin dolacağını idrak edemediğimden, tüfeklerimi elden çıkarmıştım. Ancak İstanbul çevresindeki piknikçi faktörü ateşliyi kılıfına hapsedince yeni bir havalı almak farz oldu. Bu noktada yabancı havalı tüfeklerden ziyade bu kez yerliye yönelen bendeniz, Hatsan modellerinden yakışıklı bulduğum Mod 87 ye göz kırpmaya başladım.
    airgunturk.com/attachment/27477/
    Yerli veya yabancı forumlarda mod87 ile ilgili sağlıklı bir grupman çalışması yok. Umarex ile karşılaştırılan bir çalışmada pellet seçici olduğu, en dar JSB 13,43 ile 35 yardda 2,3 inçlik grup yaptığı; diğer pelletlerde grubun çok dağınık olduğu belirtilmiş iken bir online mağazada JSB nin av saçması gibi dağınık pattern çıkardığı; Crosman Hollow Point ile daha sıkı bir grupman verdiği şeklinde yorumlar yapılmış. Forumda 87'nin ağabeyi 135 'in isabeti ile ilgili olumlu yorumlardan sonra 87'nin gerçek kabiliyetini tüfeği temin edip bizzat kendim görmeye karar verdim. Böylelikle bıraktım dediğim havalı diyetini mod87 ile bozmuş oldum. Hafta içi siparişini verdiğim tüfek dün elime ulaştı. Grupmanın olmazsa olmazı yumuşak bir tetik olduğundan akşam ilk olarak sert olan tetiğe yay modifikasyonu gerçekleştirdim (Bu aşamada paylaşımlarından faydalandığım Sn Zetax-Emir Bey'in kulakları çınlasın :) )
    Tetik grubu ile ilgili hoşlanmadığım iki temel problem vardı: 1- Sertliği 2- Tetiğin oynak oluşu
    1-Yay değişimi:
    Tetik ayarında en arkada sertliği ayarlayan alyanın bağlı olduğu parça tetik grubu dağıtılmadan çıkarılabiliyor:
    airgunturk.com/attachment/27472/
    ..airgunturk.com/attachment/27473/
    Fabrika yayının tansiyonu yüksek olduğundan daha yumuşak bir yay ile mevcut olanı değiştirince tetik, grupman çalışmasında parmağıma eziyet vermeyecek bir düzeye geliverdi;
    airgunturk.com/attachment/27474/

2- Tetik oynaklığının giderilmesi:
    Tetik ile kaset arasına boşluğu giderecek ince bir pul yerleştirdim, ancak bunu yaparken pulu kaset içine (tetik mekanizmasına) düşürmemeye gayret ediyoruz:
    airgunturk.com/attachment/27475/airgunturk.com/attachment/27476/

Esasen tetik ile ilgili hoşuma gitmeyen üçüncü problem daha vardı: Yurtdışında trigger creep olarak adlandırılan, tetik elemanlarının pürüzsüz olmayan sürtünmesinden ötürü tetiğin hangi aşamada düşeceğini kestirememek. Bunun için tetiği dağıtmaya ve komponentlerin entegre olan yüzeylerini 600 grit zımpara ile niyetlenmiştim. Fakat yay değişiminden sonra tetik yumuşayınca sürtünme hissi oldukça azaldı bu uygulamaya gerek duymadım.

Tüfekte işçilik hatasına rastlamadım. Amerika'da bir kullanıcının, namlu ceketinin dönük olarak kaynatıldığı; başka bir kullanıcının kız arkadaşının ilk görüşte tüfekteki kozmetik bir iki hata nedeniyle tüfeği kullanılmış zannettiği şeklindeki bir iki olumsuz yorumdan sonra korktuğum başıma gelmedi. Özellikle yanak desteğini çok beğendim:
    airgunturk.com/attachment/27478/
    Tüfeğin tetik modifikasyonundan sonra esas konumuz olan grupman için tüfeğin dizellemeye doymasını ve boş vakit için haftasonunu beklemek zorundayım.
    Tüfeği temin ettiğim Aksu Av'a teşekkürlerimi sunarım.
    Bu başlık altında tekrar görüşmek üzere..

AA S510 EXTRA FAC .22
    Hawke Sidewinder 30 SF 6-24x56 SR Pro
    Weihrauch HW77 .177 Hawke 3-9X40 AO
    Diana Mod54 Airking .22

• Elinize sağlık hocam. o tetik ağarlığını dahada hafifletebiliyorsunuz. yanlız çok hassas oluyor dikkat edin.
    mod 87 qe benimde merak ettiğim bir tüfek mod 135 qe gayet iyi.
    benim 87 qe de merak ettiğim çıkış hızı

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Sağolun Emir bey. Elimde kronom maalesef yok. 13-15 grain arası 700-740 gibi bir veri aralığı tahmin ediyorum. Tüfek kolay kuruluyor.
    Eğer isabet tatmin ederse tetiği biraz daha hafifletebilirim.
    Bahsettiğiniz Hatsan özensizliği özellikle tetikteki laçkalıkta kendini gösteriyor. Ancak tüfeğin geri kalanında işçiliği çok beğendim. Yıllar önce Walther Talon-Mod 125 ile yaşadığım 2 aylık maceramdan sonra uzak durduğum bu markada ciddi bir potansiyel mevcut.

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• Tüfeğiniz hayırlı olsun.Benimde merak ettiğim plastik kundak sevdiğimden Hatsanın görsel olarak en beğendiğim modeli.

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• Güle güle kullanin hocam tekrar görüşmek üzere. .

• Bugün mod87 nin grupman kabiliyetini jsb tester, HN FTT, Crosman Hollowpoint ve RWS Hobby ile deneme şansı buldum. Öncelikle şunu belirtmeliyim: Tüfek ciddi anlamda pellet seçiyor. Crosman Hollowpoint ve jsb pelletler (18 grain hariç) bu tüfeğin kesinlikle sevdiği pelletler değil. Fakat doğru pellet ile isabet oldukça tatmin edici. Rüzgarın yaklaşık 30 km ve düzensiz estiği bir ortam, tüfeğin atışa ve benim tüfeğe alışma süreçlerim ve her ne kadar hafiflettim desem de tetiğin müsabaka hassasiyetinde olmayışı adaletli bir test olması açısından negatif faktörler.
    İlk atışlar 20 metrede yapıldı:
    Crosman Hollowpoint 14,3 grain 4cm ctc
    JSB 13,43 grain 3,1 cm ctc
    JSB 5,51 15,89 grain 1,6 cm ctc
    jsb 5,53 15,89 grain 2,4cm ctc

airgunturk.com/attachment/27532/

Sonrasında aynı mesafeden HN 14,66 grain pelleti denedim.Bir tane açılma haricinde kalan 3 pellet 1,5 cm lik grupman çıkardı.:

airgunturk.com/attachment/27533/

Bu iki resimde galip görünen JSB 15,89 5,51 ve HN FTT olsa da sonrasında aynı mesafede JSB ile yaptığım 5 li ilave grupmanlar anormal açılmalar gösterdi. Aynı mesafeden HN FTT ile yaptığım 5 li ilave grupman yine dar grup çıkarınca ilk grupmandaki sıkı jsb grubunun yanıltıcı olduğunu anladım. Her iki pelletin aynı şartlara maruz kaldığı düşünülür ise HN FTT bu sınavda geçen tek pellet.
    Sonrasında atış hattımın son 5 metresinde rüzgarın arazi yapısı nedeniyle koron yapması, ilk 15 metrenin kuytu olması nedeniyle hedefi 15 metreye çektim. Bu kez her tüfekte olumlu sonuç aldığım JSB'lerin bu tüfekte de uyumlu olması gerektiğinde ısrar ettiğimden kendilerini tekrar teste tabi tuttum. Bu kez ilave olarak ilk seferde denemediğim 14,66 grain'i denedim. Pellet 15 metre gibi bir mesafede 4,2 cm ile saçmasapan bir grup verdi:
    airgunturk.com/attachment/27528/

Ardından JSB 15,89 2cm grup çıkardı:

airgunturk.com/attachment/27530/
    Yine HN FTT ve 4 pelletten 3'ü 8 milimetre:
    airgunturk.com/attachment/27531/
    Ardından JSB grubundan magnum olmayan bir yaylı için uygun olmadığın düşündüğümden sona bıraktığım 5,52 18 grain'i denedim. Harika sonuç verdi:
    airgunturk.com/attachment/27534/
    Bu atışlardan sonra JSB 18 grain ve HN FTT ile olan atışlarımda JSB, HN den daha sıkı gruplar çıkardı. Daha ehlileştirilmiş bir tetik ile gruplar daha da daralabilir diye düşünüyorum.
    Sınavı geçen pelletlerin ikisi de istikrarlı. Ancak JSB nin ağır oluşu nedeniyle pistonlu bir tüfek de yay yorgunluğu kaygısından muafiyet olsa da keçeyi yorar mı sorunsalı ve uzak mesafelerde ağır pelletin düşme faktörü göz önünde tutulursa HN bu tüfek için en uygun pellet diyebilirim.

Sonuç: Mod 87 doğru pellet ile harika bir tüfek. 50 metrede yatık bir Nescafe Xpress kutusunu hemen her atışta vurabildim. Her ne kadar yaylıda ağır tüfek makbul ise de tüfeğin 3,3 kilo oluşu nedeniyle offhand atışlarda atıcısını yormuyor. Tüfek yaylıya nispeten biraz daha zor kurulsa da bu başka tüfeği kurup farkı görene dek farkedilecek bir düzeyde-en azından benim için- değil. Tek ve en büyük negatif yönü pellet seçmesi. Ve HN FTT sanırım şu ara stoklarda yok.

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen SSSalih ().

• Elinize emeğinize sağlık Salih Bey.
    Gerçekten özlediğimiz şekilde anlatımı olan bol resimli ve detaylı bir inceleme olmuş.
    Havalı hobisine geri dönmeniz sizin kadar hobidaşların da menfaatine olmuş.
    Güvenli ve isabetli atışlar.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Hocam o parçayı arkadan setiskurun olduğu yerden açılı biraz alın tetik önündeki iki vidadanda hassasiyetini ayarlarsanız dokunmatik kıvama geliyor

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Elinize emeğinize sağlık Salih Bey.
    Gerçekten özlediğimiz şekilde anlatımı olan bol resimli ve detaylı bir inceleme olmuş.
    Havalı hobisine geri dönmeniz sizin kadar hobidaşların da menfaatine olmuş.
    Güvenli ve isabetli atışlar.

Çok teşekkürler Ziya Bey.

Hocam o parçayı arkadan setiskurun olduğu yerden açılı biraz alın tetik önündeki iki vidadanda hassasiyetini ayarlarsanız dokunmatik kıvama geliyor

Emir hocam dediklerinizi harfiyen uygulayacağım. Tetik nispeten yumuşasa da halen yetersiz.

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• ben quatro olan tüfeklerimin hepsinde uyguladım ancak tehlikeli şekilde hassaslaşıyor dikkat edilmesi lazım.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• havalı silahlara en uygun pelleti anlamanın yolu: namluya bıraktığınızda kendi oturuyorsa yada pellet zorlanarak oturuyorsa grupmana kötü tesir eder...eğer pellet baş kısmı, hafif bir dirençle yivset i keserek oturuyorsa iyi grupman verebilir...zorlanarak giren pelletin atıldığı namlu çabuk kirlenir ve daha sonraki atışlarda grupman bozulur...namluda şok yoksa ve pellet baş kısmı kendiliğinden namluya oturuyorsa, bu sefer pellet stabil dönmeyecek ve grupman yine bozulacaktır...

• JSB nin farklı etek çaplarını 5,51, 5,52 ve 5,53 denememe rağmen her etek çapında dramatik açılmalar verdi. Özellikle 5,53 jsb de grup daha bir açıldı. Pellet eteklerinin ezilme ihtimalini göz önünde tutarak pellet yükleyip yeniden tüfeği kurduğumda eteklerin sağlam olduğunu gördüm. HN FTT de 5,53 ama grubu 5,53 jsb ile kıyas kaldırmayacak kadar iyi. Yazıda bahsetmediğim 11,9 grain rws de oldukça istikrarlı sonuç verdi. RWS den yola çıkarak pellet ağırlığı etmen değil. Etek çapı JSB ile aynı olan 5,53'lük HN, JSB den çok daha iyi grup verdiğine göre esasen etek çapı da etmen gibi görünmüyor. Sonuçta durum biraz karışık.
    Tüfeğin yeni olması, ilk sefer kötü grup veren pelletleri ayıklayıp iyi olanları en sona saklamam, ve ilk atışlarda farkedemediğim muhtemel dizelleme nedeniyle belki de iyi grup verebilecek geniş etekli pelletlerin elenip haksızlığa kurban gitmeleri zayıf da olsa bir ihtimal olabilir. Tüfeği ön alıştırma atışlarına tabi tutmuş olsam da malum, bu tüfekler yağı kolay atamıyor. Ama baştan beri HN hiç yanıltmadı :thumbup: .

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• Salih hocam inceleme yazınız için ellerinize sağlık gerçekten. Okurken büyük keyif aldım. Dizelleme hadisesi kafama takıldı bu arada. Gas-ram tüfeklerde dizelleme olmaması gerekmez mi mantıken?

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• rws superdomes yurttışında popüler bir pellet 5.5 luğu türkiye de yok galiba. aradım bulamadım. ayrıca n11.com da hn ftt 5.5 luk görünüyor sanki. hn yi de denemek istiyorum.

Weihrauch Hw 77k .22
    Hawke Sport Hd Ir 3-9x40 AO
    Gamo Black Fusion İgt Mach 1 .22
    JSB Exact Jumbo RS Diabolo 13.43

• Çok güzel bir inceleme olmuş ... merak uyandıran bir tufek ti almak isteyenlere faydali bilgiler sunuyor

• sadece namlunun kısa olmasi isabet için yeterli değilmiş bunuda görmüş olduk . .

• Arda teşekkür ederim. Dizelleme ile ilgili olarak inflak sesi duymamakla birlikte mod87 namlu temizliği yapmama rağmen yaklaşık ilk 150-200 atışta yoğun siyah duman attı. Namlu içini kuruladığım halde bu dumanı atıyor ise compression chamber içindeki yağ namlu içine kurulama sonrası bulaştı diyebilirim. Eğer chamber içi yağlı ise yaylı ile aynı etkiye maruz kalır yani bu da -bence- dizeller diye düşünüyorum. Ama detonasyon hissetmedim veya gas ram de olur mu tartışmaya açık. Pellet dağılımındaki farklılıkları dayandırabileceğim sağlam bir argüman bulamayışımdan dolayı türettiğim zayıf bir argüman.

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen SSSalih ().

• Salih Hocam siz de denk gelmişsinizdir yabancı forumlarda.

Yabancı hatsan kullanıcılarının birçoğunun, tüfeği edinir edinmez yaptığı ilk iş tüfeği söküp bütün fabrikasyon yağlarından arındırıp uygun yağlarla tekrar yağlamak. Daha iyi bir performans için öncelikle bu yağ iş uygulanmalı diye düşünüyorum.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177