No Limit Ayaklarda Nişangah Yüksekliği?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar uzun mesafe atışları için no limit ayak aldım ve strelok pro programını kullanıyorum. Program gayet kullanışlı baya rahatlık sağlıyor fakat no limit ayakta ayak yükseklikleri farklı olduğundan dürbün ile namlu arasındaki mesafe farklı oluyor. Bu sorunu aşabilen bir arkadaş yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

• Bende aynı programı kullanıyorum fakat bu konuyu hiç düşünmedim önemli şöyle denene bilir ama pek te iş göreceğini sanmıyorum ön ve arka ayak ortalamasını denemekte fayda var takipteyim ustalar ne diyecek

• Bence mantıksız bu durumda programın pek faydası olmaz farklı mesafelerde denemek lazım programın gösterdiği düşüşle gerçekteki düşüş farkından belli olur

• bu konuyla alakası olmayabilir ama chairgun programında dürbün yüksekliği verisini daha hassas ölçmek için şöyle bir yöntem okumuştum;

beyaz bir kağıda çok küçük bir nokta hedef işaretliyoruz kalemin ucuyla

dürbünü eğer zoomlu ise en düşük zoom değerine, eğer ao var ise en yakın ao değerine alıyoruz

dürbünün ön objektifini alüminyum folyo ile kapatıp sadece merceğin ortasına gelecek şekilde folyoda 3 mm delik açıyoruz

hedefe yaklaşabildiğimiz kadar yaklaşıp atışımızı yapıyoruz

hedef ile açtığımız delik arasındaki mesafe dürbün yüksekliği değeri oluyor...

• bütün amaç hedef namluya en yakın şekilde atış yapmak ki dürbün görüşü ile atış yolu arasındaki sapmayı saptamak sanırım. anlatması yapmasından daha zor olan bu yöntem ise sadece bu çok yakın mesafeden yapılan atışta dürbünden hedefi görebilmek için ışığın manuple edilmesi. bu yöntemle bile bu kadar yakın mesafede temiz bir netlik sağlayamıyorsunuz ama hedefi atış yapacak kadar seçebiliyorsunuz.

• Ben kumpas ile ölçüyorum. Dürbün ayaklarının birleştiği yer zaten dürbünün yarıçapı oluyor. Ordan başlayıp pelletin namluya girdiği yerin yarısını kumpas ile sabitleyip ölçüyorum. Daha da mı hassas yapılması gerek acaba bende tereddüte düştüm şimdi.

• Konu açılmışken bende bir soru sorayım tecrübeli hobidaşlarımıza. Ben en çok balistik katsayısı olan BC değerinde zorluk yaşıyorum. Jsb’ninkileri program veriyor ama yerli üretim solid ve pelletlerin bc katsayılarına ulaşamıyorum. Siz o değerleri kaç giriyorsunuz.

• BC (Balistic Coefficient) pelletin yoğunluğu ve formuna göre değiştiğinden her marka ve model için farklılık gösterir ve Ar-Ge çalışmaları ile saptanır. Bildiğim kadarıyla yerli pelletler için böyle bir çalışma yapılmıyor.

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Ben kumpas ile ölçüyorum. Dürbün ayaklarının birleştiği yer zaten dürbünün yarıçapı oluyor. Ordan başlayıp pelletin namluya girdiği yerin yarısını kumpas ile sabitleyip ölçüyorum. Daha da mı hassas yapılması gerek acaba bende tereddüte düştüm şimdi.

Bende aynısını yapıyorum ve de tam orantılı strelok ile

• Bende kumpasla yapıyorum.

Önce dürbün çapını, sonra namlu çapını alıyorum.

Ardından dürbün ve namluyu ölçüyor ve çıkan sonuçtan yarı çapları çıkarıyorum.

Tam doğru sonuç veriyor.

Hem chairgun da hemde strelok ta doğru sonuç alıyorum.

• Soru zaten standart ayaklardaki ölçüm değil arkadaşlar no limit ayaklardaki yükseklik farkı iki ayağın ayarına göre yükseklik farklı oluyor ve dürbün namluya göre eğri duruyor.

• Soru zaten standart ayaklardaki ölçüm değil arkadaşlar no limit ayaklardaki yükseklik farkı iki ayağın ayarına göre yükseklik farklı oluyor ve dürbün namluya göre eğri duruyor.

Anladım.

O zaman dediğimiz programlar doğru çalışmaz bence attığımız yere göre sıfırlama yapmak gerekir.