havalı alım satımı ile ilgili yeni kanun

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • merhaba arkadaşlar. aklıma takılan birkaç soru olduğu için ilçe emniyet müdürlüğüne uğradım ve edindiğim bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. almış olduğumuz havalı silahları sıfır sorumlulukla nasıl devredebiliriz diye sordum. cevaben diyorlar ki cep telefonu satınca sana kimse birşey soruyor mu? yok. o zaman rahat ol. yok dedim ben sağlam kazık arıyorum bağlamak için. o zaman da satış sözleşmesi yaparsın dediler. ayrıca 2023 3. ayında muhtemelen polnet 5'e ( kendi kayıt ve takip sistemleri) kaydedileceği alış satış işlemlerinin emniyet kontrolünde olacağını söylediler. gerçi zaman konusunda çok da güvenemiyorum ama bununla ilgili bir çalışma olduğunu duyduğumda aleyhimize bir kanun, yönetmelik çıkmaması için dua etmekle beraber sevindim. temennimiz ruhsat ile alınıp satılması ve yüksek milimetrelerin de serbest olması.

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

6-9 litre 300 bar karbon tüp

reximex rp 5.5

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• PCP'yi ikinci el alıp satanlar arasında mevcut uygulama PCP'nin faturasının arkasına alan ve satanın şu marka model, şu seri numaralı havalı tüfek tarafımdan devredildi, diğer kişi de tarafımdan devir alındı yazarak tarih, ad soyad, TC kimlik, adres belirterek imzalaması ve iki tarafından da bu imzalı faturadan bir kopyanın kendisinde bulundurması şeklinde yürümekte.

Niksan Ozark-TW 5,5 mm + Huma Air regulator+Discovery 6-24X44 SF IR

Reximex Meta Premium 5,5 mm + Nikko Stirling Diamond 6-24X50 FFP

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2

Mavoric M1 Semi Auto 12 CAL

• evet o da benzer bir uygulama fakat uzak mesafe satışlarda bu mümkün değil. gerçi diğer şekilde de uzak mesafelerde satış sözleşmesi yapılamaz.

Kral Puncher NP 04 4,5

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

reximex rp 5.5

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• Buyur buradan yak havalıların devrini emniyetten yapıldığı zaman vergilendirmeyi ateşli lerle bir tutulursa bir tüfek parasıda bu işlere gider

FX Dreamline Compackt 5,5 mm + zeiss 5*25*50 ffp satılık

kral puncher np01 5,5mm + leapers 3-12*44 mini swat mildot satılık

reximex tormenta 5.5 mm + tac vektor 4-16*50 sf satılık

kral mortal 5,5 + tac vektör sentinel 4-15x50 e-sf satılık

• Hali hazırda şuanda kayıtlar Polnete zaten işleniyor.
    Eğer PCP'lerde ruhsata bağlanarak alınıp satılırsa, iç pazarda PCP olayı biter bilginiz olsun.
    Zaten çeşitli politik nedenlerden ötürü yıllarca bu ülkede yivli silah üretimi yapılması yasaktı, bir şekilde üreticiler lobi oluşturarak bu yasağı kaldırıp imalat izni alsalarda,bu seferde yivli tüfeğin yıllarca üretilmesini istemeyen cenah yüzünden ruhsat harçları tüfeklerden pahalı hale getirildi, yoksa yivsizlerde olduğu gibi 80 lira harç ödeyerek veya en fazla bulundurma ruhsatı bedeli ödenerek yivli tüfek sahibi olmak mümkün olacaktı...
    Dünyanın %85 inde bir iki zihni sinir ülke hariç PCP'lerin tamamı ruhsata tabi değil.
    5 bin lira civarı alınan havalı silahlara 3500 lira ruhsat harcı, heyet sağlık raporu,vergi borcu yoktur yazısı gibi uygulamalarda eklenilirse, pek çok arkadaş bu hobiye veda eder.

Hele birde PCP'leri yivli kategorisine sokarak parça değişimi ve tamir için emniyetten balistik rapor şartıda koşulursa, basit bir parçanın değişimi için emniyetten 6 ay rapor almak için uğraştığınızda hobi olayınız biter.

Keza "Yivli" tüfeklerde olduğu gibi PCP'lerdede çekirdek üzerinden zaten balistik takip mümkün değil, hali ile ruhsata bağlanmasının suç işlenmesini önleme konusunda hiçbir yaptırım avantajı olmayacağı gibi tamamen fiyatlarda yükselmeye ve iç pazarda bu işin iyice bitmesine neden olmaktan başka bir şeye yaramasıda söz konusu olmaz, tüketici kadar,gerek bayi,gerek üreticide bundan zarar edeceğinden pek çok firma iç pazara mal vermeyi bile bırakacaktır, söylenmedi olmasın, son dönemde bayiler bir yivsizden, bir pcp'den birde fişekten kazanıyorlardı, fişek olayıda fiyatlardan ötürü artık zaten pek çok ilde bitti.
    Mevcut mevzuat nedeni ile hali hazırda silah ve hobi konusunda zaten çok kısıtlı bir özgürlük alanı mevcut, kalan son hareket payınıda kendi elimizle teslim ederek icat çıkartmaya hiç gerek yok.

• Ben yıllarca pcp tüfeklerimizin gücünü bellli eden ve tahribat videolarını yayınlamayın diye kaç defa yazdım kimse dinlemedi marifetmiş gibi çelik tencere ve demir sac levhaları delme videosu yayınlandı .Bu videolardan sonra çevremden bazı tanıdıkların vasıtası ile bu pcp tüfeklerinin ölümcül tehlike arz edebileceğinin ve takibe alınması ile çalışmaların yapıldığını duymuştum yani suç içimizdeki güç sevdalıları olan arkadaşlarındır

• Ben yıllarca pcp tüfeklerimizin gücünü bellli eden ve tahribat videolarını yayınlamayın diye kaç defa yazdım kimse dinlemedi marifetmiş gibi çelik tencere ve demir sac levhaları delme videosu yayınlandı .Bu videolardan sonra çevremden bazı tanıdıkların vasıtası ile bu pcp tüfeklerinin ölümcül tehlike arz edebileceğinin ve takibe alınması ile çalışmaların yapıldığını duymuştum yani suç içimizdeki güç sevdalıları olan arkadaşlarındır

Oluşturulan algı yanlış, fakat pcp ile suç işlenme durumu yok, suç işleme zihniyetine sahip kesim için fazla komplike ve masraflı.

Ruhsata tabi olsa dahi balistik takibi mümkün değil, sırf bir markanın namlusu birbirine aynı şekilde kalibre edilen yüzbinlerce üretimi barındırıyor, belli bir adedin üzerinde piyasada bulunan ateşli tabanca ve tüfeklerde bile balistik eşleştirme yapılamazken , kapak takımı,boltu ve kovanı olmayan bir sistemde,sadece set izi üzerinden eşleştirme yapılamaz, kaldıki pellet deformasyonu zaten bunu imkansız kılıyor,buna ek olarak ateşli silahlarda bile aynı silahın her 1000 atımda bir balistik özellikleri değişirken, PCP 'nin ruhsata tabi olması hiçbirşekilde tespit yada bir güvenlik unsuru oluşturmaz,olsa olsa sadece olası bir durumda bölgeye yakın ruhsat sahiplerine ulaşılabilme ihtimali oluşturabilirdi fakat, hali hazırda kimlik numaralarına kesilen faturaların Polnet'e işlenmesi vasıtası ile zaten şuanda bu yapılabilmekte.

Ben ruhsata tabi hale geleceğini düşünmüyorum,çok sayıda üretici ve kullanıcı mevcut,bayisinden,imalatçısına,dürbün ithalatçısından,pellet saçma imalatçısına ve son kullanıcıya kadar herkes zarar eder.
    Es keza iç piyasada üretilen ürünlerin kalitesi belli, birde bunlara ruhsat harcı bağlarsanız, para veripte alan olmaz.
    Buna bağlı olarakta alım satımdı,aksesuardı,saçmaydı,dürbündü bunların ithalatı ve satışı üzerinden toplanılan vergidende olurlar.
    Her ne kadar bazı cenahlar bu alanada kısıtlama getirmek istesede, tüm bu saydığım nedenlerden ötürü Pcp'lerin ruhsata bağlanma işi biraz yaş,
    Sonuçta mevcut olan pazar devletede bir vergi kapısı.
    Hal böyle olunca, son kullanıcı olarak ruhsata bağlansın diye kurcalamayada pek gerek yok diye düşünüyorum...

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Powercore ().

• bilgiler için teşekkür ederim. benim temennim kolluk kuvvertleriyle herhangi bir sıkıntı olmasın ( zaten olamaz ruhsata tabi değil faturayı da gösterince sorun çıkmıyor demeyin. her kullanıcı farklı olduğu gibi her asker polis de bir değil. bileni var bilmeyeni var.), yüksek milimetreler de serbest olsun idi. ama konuya hakim biri olduğunuzu da görerek meğer bu işin sonu ne kadar başka yerlere kadar uzanıyormuş diyorum.

Kral Puncher NP 04 4,5

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

reximex rp 5.5

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• havalı tüfeklerin tehlike oluşturuyor diye ruhsata bağlanması oldukça sorumsuz, iyi düşünülmemiş bir düşüncedir. bu ülkede ve bütün dünyada suç aleti olarak en çok kullanılan alet bıçaktır. hatta ve hatta parke taşı, levye, beyzbol sopası bile havalı tüfekten daha tehlikeli aletlerdir. çünkü bu aletleri taşıyanlar kavgada kullanmak için taşıyorlar ve suç unsuru olarak kullanılan aletlerdir. oysa kimsenin bir şeye zarar vermek üzere havalı tüfek taşıdığını ne gördüm nede duydum. havalı tüfeklerin ruhsata bağlanmasının tek bir nedeni olabilir. o da aç gözlü, kıskanç, insanların mutlu olabileceği hemen her şeyi lüks haline getirerek insanları mutsuzlaştıran bağımlı köleler haline getiren bir çeşit ekonomik sistem.

diana mod 48/52- 177

• bilgiler için teşekkür ederim. benim temennim kolluk kuvvertleriyle herhangi bir sıkıntı olmasın ( zaten olamaz ruhsata tabi değil faturayı da gösterince sorun çıkmıyor demeyin. her kullanıcı farklı olduğu gibi her asker polis de bir değil. bileni var bilmeyeni var.), yüksek milimetreler de serbest olsun idi. ama konuya hakim biri olduğunuzu da görerek meğer bu işin sonu ne kadar başka yerlere kadar uzanıyormuş diyorum.

Yüksek kalibreleri yurt dışında avda kullanıldığı için serbest olacağını zannetmem hatta 6.35 in bile serbest olması lütuf diyebiliriz

FX Dreamline Compackt 5,5 mm + zeiss 5*25*50 ffp satılık

kral puncher np01 5,5mm + leapers 3-12*44 mini swat mildot satılık

reximex tormenta 5.5 mm + tac vektor 4-16*50 sf satılık

kral mortal 5,5 + tac vektör sentinel 4-15x50 e-sf satılık

• havalılar ateşli silah olmadığı için ruhsata tabi olmaz satarken faturanın arkasına imzanızla iş bu fatura ile almış olduğum ... seri nolu havalı silahımı Ahmet Mehmet kişisine ... tarihinden itibaren ücretsiz hibe ediyorum yazarsanız ve bir fotokopisini alırsanız sıkıntı olmaz özellikle ücretsiz hibe ediyorum deyin normal vatandaşlar silah satması yasak benim bildiğim cezası var.

ancak bu silahlara uzun zamandır avrupada olduğu gibi bir lisanslama getirecekler diye biliyorum sonuçta bu silahların gücü örneğin bir hatsan mod 95 in gücü 25 joule civarında ortalama pcp ler ise 30-40 joule çekiyor bu konuda (güç konusunda ) yaylıların avantajı var onlar biraz muallak ne yapacakları pek belli olmaz. ancak genel olarak avrupada 16j sınırdır örneğin onun üzerinde FAC dediğimiz bir lisanslama sistemi vardır bir şekilde avantajlıdırda FAC lisansı av izni de verir alt sınırdakilerde lisansa gerek yoktur. bizde havalı ile av yapmak tamamen yasaktır ciddide cezaları vardır. aslında bunun bir şekilde lisanslamaya girmesi kanunen gerekirde ama boşluk var şu anda. örneğin .22 lr bir tüfek almaya kalkarsınız bilumum prosedürü yenmek zorunda kalırsınız .22 lr nin gücü 100-120 joule dur. onun yanında elinizi kolunuzu sallayarak bt65 alırsın o da 70-80 joule çeker hatta herculesi alırsınız 90-100 joule alırsınız. yani kanunda bir boşluk var hem lehimize hem aleyhimize. ancak bunu bir şekilde düzene sokacaklar oda hem leyhimize hemde aleyhimize olacaktır. maalesef

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Herkese merhaba,

Fx impact M3 alacağım için hatsan tüfeğimi satmayı düşünüyorum. Hilal avdan Mustafa bey ile görüştüğümde silahların seri numaralarını emniyete bildirdikleri için alıcı ve satıcının birlikte emniyete giderek işlem yapması gerektiğini söyledi. Eskiden faturanın arkasına alıcı ve satıcı bilgilerinin girilmesiyle işlem yapılabildiğini şimdi bunun geçersiz olacağını söyledi.

Yarın ilçe emniyeti arayarak bilgi almaya çalışacağım.

Biliyorum, sağolsun arkadaşlar yukarıda neler yapılması gerektiğini yazmışlar, ama bir satıcı bu şekilde söyleyince ben de merak ettim yarın görüşeceğim.

Sonucu burada yazarım.

• Herkese merhaba,

Fx impact M3 alacağım için hatsan tüfeğimi satmayı düşünüyorum. Hilal avdan Mustafa bey ile görüştüğümde silahların seri numaralarını emniyete bildirdikleri için alıcı ve satıcının birlikte emniyete giderek işlem yapması gerektiğini söyledi. Eskiden faturanın arkasına alıcı ve satıcı bilgilerinin girilmesiyle işlem yapılabildiğini şimdi bunun geçersiz olacağını söyledi.

Yarın ilçe emniyeti arayarak bilgi almaya çalışacağım.

Biliyorum, sağolsun arkadaşlar yukarıda neler yapılması gerektiğini yazmışlar, ama bir satıcı bu şekilde söyleyince ben de merak ettim yarın görüşeceğim.

Sonucu burada yazarım.

Bence gerekmeyen işlemler. Faturanın bile gerekliliği soru işareti. Yıllardır fatura bile taşımam. Havalı silah altı üstü. Şu zamana kadar hiçbir kolluk kuvveti de ciddiye almadı zaten. Hee havalı mı devam et modundaydılar. Bu saatten sonra çıkan yasanın da bir anlamı yok ki. Atı alan üsküdarı geçmiş zaten yedi yirmidört ben yasa mı takip edeceğim? Fatura-yüksek kalibre mevzuları da bana şehir efsanesi geliyor.

• Bu konu mutlaka sorundur. Geriye dönük olmasa da ileriye dönük sorun olur. Şahsen üzerime kayıtlı bir havalı tüfeği atmak istemem. Kayıt olayı alım satımı zorlaştıracaktir mutlaka

diana mod 48/52- 177

• Çoğu kişi solide,pellet'e verilen paraları bile pahalı bulmaya başlamışken birde ek masraflar veya prosedürler çıkarsa alımlar düşecektir, bence kurcalamamak daha yerinde, yerli üretimlerin standartı zaten belli.
    Devlet zarar etmek istiyorsa tabiki kendi bilir,istediği vergiyi, istediği prosedürü koyabilir ama alan olmayınca hali hazırda mevcut pazardan ve vergisindende olunur, bunu öngörmek için çok ileri görüşlü olmayada gerek yok sanıyorum.
    Bu tüfekler yıllardır serbest ve şimdiye kadar suç unsuru oluşturmadılar, hali ile gelecek yaptırımın veya ruhsatın ek maliyetten başka hiçbir işe yaraması söz konusu olmayacak, umarım mevcut hali ile kalır.

• Bu tüfekler yıllardır serbest ve şimdiye kadar suç unsuru oluşturmadılar,

Bazı vakalar var. Tahribat videolarını bile paylaşmayın derken detaylarıyla buraya yazmam, isterseniz ilgili haberleri Google'da bulabilirsiniz.

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Oldrifle ().

• Ben bulamadım, bildiğim bir vakada yok, ama siz varsa yazın, yasa çıkartılır vergiye bağlanır.

kaldıki suç unsuru aracı dahi olsa, bu tüfeklerin balistik takibi mümkün değil, ruhsata bağlanması herhangi bir güvenlik arttıracak unsur oluşturamaz, bunlar defaatle detayları ile yazıldı.

PCP lere yeni yaptırımlar uygulanır ise, hobi işi ufak ufak biter.

Ardından kompresörlü çivi çakma makinaları var onlarıda ruhsata bağlayıp yeni ek vergi kapısı oluşturabilirler.

• Ben bulamadım, bildiğim bir vakada yok, ama siz varsa yazın, yasa çıkartılır vergiye bağlanır.

Ben size haber başlıklarını yazayım, Google'a arayın detaylarını görün :

-Karabük'te havalı tüfek ile vurulan kişi hayatını kaybetti
    -Ölümle sonuçlanan şakaya 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi

-Balkondan sokaktakileri vurdular
    -Çatıdan adam vurmaca

-Eğlence olsun diye 3 kişiyi tüfekle yaraladılar

-Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, Mayıs ayından bu yana 9 çocuğu dürbün taktığı havalı tüfekle vurarak yaralayan...

-ANTALYA da, oturduğu apartmanın önünde kanalizasyon çalışması için çukur kazan işçilerin başında duran Doğan Tutku (52), havalı tüfekle ...

daha yazmama gerek var mı ?

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2

• Onun için yırtınıyorum böyle haberler varken bir de üstüne tava delme beton kırma videoları paylaşılmasın, hatta bu forumdaki tahribat atışları bölümü bile kaldırılsın diye...

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2