İlk yaşandı. Adı havalı kalmış tüfekler tartışma konusu olur

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Eğer gündeme çok düşerse ve özellikle Twitterda tt olursa vay halimize, amca için gerçekten üzüldüm Allah rahmet eylesin, 18 yaş altı ve bilinçsiz kullanım maalesef böyle sonuçlanabiliyor, 14 yaşında çocuğun eline tüfek verenin başında durması ve alan güvenliğinden sorumlu olması gerekirdi, havalı olunca bir şey olmaz diye düşündü sanırım ailesi.

Rifle

Kral Empire X RG / .25
    Huğlu Effecto Px5 Pro / .22
    Hatsan Galatian 1 RG / .22

Hatsan AT44 Long RG / .177

Hatsan Mod 85 Sniper / .177

Kral Demon Underlever / .177

Ersüs ERS-2017 / .410 ga

Scope - Red dot

Vector Optics Everest Gen2 3-18x50 SFP

Vector Optics Maverick-lll 1x22 S-SOP 2 MOA

Solognac 4-16x50 SFP

Solognac 1x30 Red Dot 3 MOA

• Bu haberlerle bir de çelik tava delme, briket kırma tahribat videolarını yan yana düşünün ve sonunda havalılar de ruhsata bağlansın. Bari şu tahribat paylaşımlarından vaz geçilse...

Niksan Ozark-TW 5,5 mm + Huma Air regulator+Discovery 6-24X44 SF IR

Reximex Meta Premium 5,5 mm + Nikko Stirling Diamond 6-24X50 FFP

Gamo Coyote Black 5,5 mm

Zoraki HP01 4,5 mm

Beretta Elite II CO2

Mavoric M1 Semi Auto 12 CAL

• Yıllardır söylüyoruz, yıllardır….. Yav arkadaş ne halt yiyorsanız yiyin ama paylaşmayın diyoruz!!!!! Yok yok yok anlatamıyoruz. Biri çelik deler, biri arka arkaya bilmem kaç kat tahta deler, biri 750 metreden hedefi vurun🤬!!!!!! Şu anda ateşli yivli ruhsatı 12 13 bin TL ye malalıyor. Sonunda 750 metreden 12 bin TL’ yi bi tarafımıza sokacaklar🤬 onlarda rahatlayacak biz de 🤬🤬🤬🤬🤬

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Yıllardır söylüyoruz, yıllardır….. Yav arkadaş ne halt yiyorsanız yiyin ama paylaşmayın diyoruz!!!!! Yok yok yok anlatamıyoruz. Biri çelik deler, biri arka arkaya bilmem kaç kat tahta deler, biri 750 metreden hedefi vurun🤬!!!!!! Şu anda ateşli yivli ruhsatı 12 13 bin TL ye malalıyor. Sonunda 750 metreden 12 bin TL’ yi bi tarafımıza sokacaklar🤬 onlarda rahatlayacak biz de 🤬🤬🤬🤬🤬

Dünyanın heryerinden paylasiliyor bu tür videolar. Burada paylasilan birkac video ne ki.. bu konu mercek altına alinirsa alınacak tedbirler yivli atesli tufekler kadar pahali olmayacaktir bence. Yine ruhsata baglanabilir, saglik muayenesi istenir cüzi bir ucret alınır vs. Bence strese sokmayın kendinizi o kadar zorlastirmazlar bu isi.

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

sarsılmaz kılınç 2000 light 9mm

atüs 36 cal tek kırma

zoraki hp ultra 4,5 - 5,5

• Dünyanın heryerinden paylasiliyor bu tür videolar. Burada paylasilan birkac video ne ki.. bu konu mercek altına alinirsa alınacak tedbirler yivli atesli tufekler kadar pahali olmayacaktir bence. Yine ruhsata baglanabilir, saglik muayenesi istenir cüzi bir ucret alınır vs. Bence strese sokmayın kendinizi o kadar zorlastirmazlar bu isi.

Merhaba, Ülkeden ülkeye göre havalı tüfek ile ilgili mevzuat ve kanunlar farklıdır. Türkiye kadar havalı tüfek konusunda gevşek ve rahat davranan ülke yok.(Oyuncak niteliğinde görüyorlar.) Bu kadar rahat bir şekilde istediğimiz ne ise hepsi yapabildiğimiz bir yer dünyada 5 parmak içinde sayılır. Ben bu olayı bir kere yaşadığım için biliyorum. Bu türlü konular gündemde olursa bizim açımızdan iyi olacak hiçbir şey yok. Ne kadar abartarak önlem alabilirsek alaım o kadar faydamız olacaktır. Gevşek ve rahat davranabilmek demek aynı zamanda daraltabilir ve sıkışlaştırılabilir anlamına da geliyor... Mutfak bıçakla olayı benzeten arkadaşlar var ama havalı tüfek aynı olayı sayılmaz. Devlet her an önümüze engel olabilir.

• Olaylar artarsa elbetteki onlemler gelecektir, belki de böylesi daha iyi olur bilemiyoruz suan. O zaman soyke bir kapanis yapalim derim:

" soguktur karlı daglari üşütür

Büyüklerimiz bizi bizden daha cok düşünür "

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

sarsılmaz kılınç 2000 light 9mm

atüs 36 cal tek kırma

zoraki hp ultra 4,5 - 5,5

• Elbette ben de bu işin bir prosedürünün olmasını, çocuk sayılabilecek bireylerin bu silahları kolayca kullanmamalarını isterim. Ancak maalesef ülkemizde öyle olmuyor. Doğru dürüst bir araştırma komisyonu oluşturulmadan, silahların nitelikleri belirlenmeden namlusunda yiv set olan tüm silahlar ruhsata tabi dendiğini bir düşünsenize. Buna benzer iki örnek vereyim size: Araçlardaki “cam filmi” herhangi bir kriter belirtilmeden defalarca serbest bırakıldı ve yasaklandı. İnsanlar madur oldu. Haberlerde de seyrettik bunu. İkincisi “kurusıkı tabancalar” daha önce önüne gelene satılırken, şimdi bildiğim kadarıyla tüm ülkede toplatılıyor. Şunu belirtmek isterim ki; evet bende, uğraştığım şey her ne olursa olsun, tabanca, tüfek, bıçak, havalı, airsoft vs. bir kanuna tabi olmasını ve o kanunun öngördüğü sınırlar içerisinde özgürce ilgilene bilmeyi isterim. (Bunu, dağın başında havalı silahla atış yaparken üzerime kayıtlı faturası olmasına rağmen kolluk kuvvetleri tarafından silahına el konuşmuş ve 5-6 ay silahından ayrı kalmış, silahı balistiğe gönderilmiş bir vatandaş olarak yazıyorum ki artık savcılıktan aldığım o belgeleri de yanımda bulunduruyorum)

Sonuç olarak, ülkemizde bu ve benzeri kanunlar çoğunlukla sosyal medyanın baskısıyla çıkardığı için bir önceki yazımda da belirttiğim abartı videoların sosyal medyada paylaşılması taraftarı değilim. Temennim, bilir kişilerden, duayenlerden ve özellikle de üretici temsilcilerinden oluşan bir komisyon aracılığı ile oluşturulan ve sadece yasakları değil federasyonları yarışmaları ve sporcu teşviklerini de içeren bir kanunun en koda zamanda düzenlenerek yürürlüğe konulması yönündedir.

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Şimdi arkadaşlar pek çok kişi bana karşı çıkacaktır. ancak havalıların durumunu yıllarca konuştuk paylaşımlar doğru değil dedik evet sadece bizim paylaşımlarımızla kimse tahrik olup yönetmelik değişikliği yapmayabilir ancak bu konuda bazı şeylerin yapılmasıda gerekir. Size çok net bir örnek vereceğim buna benzer konular bu forumda çok açıldı hala duruyormu onuda bilmiyorum. ama ben bir daha diyeyim.

köpek büyüklüğünde bir hayvanın ölmesi için gereken şoku yaratacak güç 26 joule idi yanlış hatırlamıyorsam. ve Amerikan başkanı kennedy i öldüren silahta .22 lr idi yani 100-120 joule idi. Ülkemizde havalılar için bir boşluk var ve bunun faydalarını bolca yaşıyoruz. bunun bazılarımız bilinçli olarak bazılarımız da bilinçsiz olarak yapıp yayınlıyoruz. Bir ara emniyet ten bazı arkadaşlarla muhabbet ettiğimizde bana şunu sordular hocam bu pcpler ne kadar güç üretebilir. yazılanlar ve yapılanlar doğrumudur. maalesef doğrudur dedim görünen köy bu, kullanıcılar kendi hobileri olarak uğraşıyorlar kanuna aykırı birşey yok. özellikle pcpler üzerinde yapılan modifiyelerin ayan beyan yayınlanması hata bu silahların bu güçlere ulaşması amacını aşmış ve Tehlikeli bir durum bu denildi. Haklılarda özellikle pcpler odak noktası bir pcp normal bir modlama ile 100joule güce çok rahat ulaşabilir. moderatör ile ses çıkarmaz ışık yaymaz ısı yaymaz. niyeti bozmuş birinin elinde hiç hoş olmayacak sonuçlar doğurur failin bulunması oldukçada zor olur. yıllarca bu silahlar ile yapılan av yayınlarını yayınlamayın dedik çünkü Türkiyede havalı ile av yasak. tahribat yayınlarını yayınlamayın dedik dinletemedik en kötü biz olduk. Benim anladığım Devlet buna bir şekil verecek yakında . benim düşünceme göre avrupada var olan yasaları getirecekler belli bir güce kadar hobide sıkıntısız alabileceğiz. ancak belli bir gücün üzerinde İngiltere deki FAC uygulamasına benzer bir uygulama ile karşılaşabiliriz. belkide bir düzene girer. ama bu rahatlığı bulacağımıza ve sonucun leyhimize olacağınıda çok sanmıyorum.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• buda gerçekten çok kötü bir olay ve çok kötü bir örnek olmuş. tabi çocuğun elinde çakı bıçak yada bir av tüfeği de olabilirdi o zaman bu kadar olay yapmazlardı ama havalı olunca özelliklede üzerine bastıra bastıra demişler...

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j