Yeni nesil FX Modellerinde AMP regülatör problemi ve çözümü

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • AMP Regülatörlü tüm Fx modellerinde görülme durumu çok yüksek. Sorun regülatörün düşük güçte power planiumu hızlı dolduramaması.

Örnek.

Burada aşırı yavaşlık var bu benim pistonumun aşırı deformasyonda olması mantık bu.

Olması gereken.

28 Kasım 2022
    youtu.be

Yüksek güçte bile ufak dengesizlik biraz yavaşlama var.

Bu sorun Regülatörün ana malzemesi pirinç ve polimer parçaların fabrikasyon micron boyutunda gözle görülemeyecek kusurlarından kaynaklanıyor.

peki nasıl çözülür.

Doğuş hocanın bir videosu mevcut.

Fx impact regulator repair | Polish | fix creep , fix leaks | rebuild | (with subtitles)
    İf you couldnt find your language in subtitles just write comments and i will add🤙🏻
    youtu.be

FX ileride büyük ihtimal geçecek çok şikayet var ama 2022-2023 model PCP lerin de Polimer Piston kullanıyor ve bu sorunun ana kaynağı bu. Doğuş hocam cımbızla çekip alıyor ama polimer pistonun çok hassas ufak bir kaçırma cımbızı çizmeye ve pistonu atıl etmeye yeter pistonu çıkarmak için cımbız ve karga burun kesinlikle önerilmiyor.

Piston sökücü

FX Airguns Regulator Piston Removal Tool for AMP and Pre-AMP Regulators
    Effortlessly remove your FX Airguns regulator piston with ease using the Regulator Piston Removal Tool. Slip the tool on to the regulator piston, tight the t...
    youtu.be

Resimde pistonuda göstereyim

C4079A5B-7FF4-4D98-80D2-851FC02A9B09.jpg

Soldan sırayla.

1.Piston FX impact MK 1 14 mm polimer piston.

2.Piston 1. İle aynı sadece boyu 16 mm polimer piston. Tüm AMP regülatörlerde kullanılan ve hızla deforme olan parça.

3. Ve 4. Pistonlar pirinç malzeme ile yapılan sorunu ortadan kaldırmaya yönelik yeni pistonlar.

Şu anda polimer pistonumu çıkardım nasıl bir Tecavüze maruz kaldığını görmeniz açısından.

45D62E84-5663-42CB-8884-82E660CA712C.jpg

Pistonu çıkartırken kalitesiz cımbız kullanmamın cezası.

Yeni Polimer piston Veli abiden sipariş geçtim. 2 tanede pirinç piston yurt dışından sipariş geçtim. Malzemeler geldiğinde gene buradan paylaşacağım.

FX Maverick Sniper

700 mm. Superior 0.22 Cal.

700 mm. Superior 0.25 Cal.

Element Optics Helix 6-24x50 FFP

FXairguns Wireless Chronograph

6.8 L Ekstra hafifletilmiş Limitsiz Karbon tüp.

Yong Heng Air Kompresör

Side Shot Scope Cam ( Gökhan abinin hediyesi )

Mesaj 9 düzenlendi, son düzenleyen Hayaksisheytan ().

• Bende m3 te aynı problemi yaşadım. Pirinç pistonlar takılı ancak 2. Reg de yavaş dolum söz konusu idi. Problemi belleville pul kalınlıklarını ve dizilim kombinasyonunu değiştirerek çözdüm. Özellikle yavaş dolum söz konusu ise dikkat edilmesi gereken bir durum.

Fx impact M3 700mm 5,5 superior+Element Titan 5x25x56

• Bende m3 te aynı problemi yaşadım. Pirinç pistonlar takılı ancak 2. Reg de yavaş dolum söz konusu idi. Problemi belleville pul kalınlıklarını ve dizilim kombinasyonunu değiştirerek çözdüm. Özellikle yavaş dolum söz konusu ise dikkat edilmesi gereken bir durum.

Biraz daha açar mısın acaba.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• Eğer ki sizin yukarıda paylaşmış olduğunuz değerli ve önemli bilgiler doğrultusunda hala yavaş dolum problemi devam ediyor ise

Regulatör pul dizilimini değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin fabrika ayarlarında ilk regülatör (())(())(()) pul dizilimine sahipken 150 barda iyiydi ama 120 barda yavas dolum yaptığı için (())(())(())(( şeklinde 2 pul daha ilave ettim sorun çözüldü. 2. Regde de 140 ta yavaş dolum problemi yaşadım. Fabrika ayarı []()()()()( "köseli olanlar 0.6mm belleville pul, normal parantezler 0.4mm belleville pul" iken [][)()()(] şeklinde dizilim ile sorunu çözdüm. Tabi bu yazdıklarım sizin bahsetmiş olduğunuz piston yüzeylerinin ciziksiz ve hasarsız olduğu durumlarda problem var ise yapalıcak işlemdir. Her basınç aralığında pul dizilimi farklıdır. Bu yüzden deneme ile bulmak gerekiyor.

• Eğer ki sizin yukarıda paylaşmış olduğunuz değerli ve önemli bilgiler doğrultusunda hala yavaş dolum problemi devam ediyor ise

Regulatör pul dizilimini değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin fabrika ayarlarında ilk regülatör (())(())(()) pul dizilimine sahipken 150 barda iyiydi ama 120 barda yavas dolum yaptığı için (())(())(())(( şeklinde 2 pul daha ilave ettim sorun çözüldü. 2. Regde de 140 ta yavaş dolum problemi yaşadım. Fabrika ayarı []()()()()( "köseli olanlar 0.6mm belleville pul, normal parantezler 0.4mm belleville pul" iken [][)()()(] şeklinde dizilim ile sorunu çözdüm. Tabi bu yazdıklarım sizin bahsetmiş olduğunuz piston yüzeylerinin ciziksiz ve hasarsız olduğu durumlarda problem var ise yapalıcak işlemdir. Her basınç aralığında pul dizilimi farklıdır. Bu yüzden deneme ile bulmak gerekiyor.

Çok teşekkürler 1. Reg. şu an sorunsuz.

2. nin dizilimi bende ()()()()()( şeklinde 11 puldan oluşuyor. Bende hep aynı dizilimi kullandım. Yabancılar kumpasla pulları ölçüyordu. Kalın pullarda var he. Ekstra pul atılabiliyor peki çıkarmak.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Hayaksisheytan ().

• pirinç piston polimere göre daha daha uzun daha 10 pul yeterli oluyor ancak 9-10-11-12 pul dizilimi yapan insanları gördüm. Zaten oturmuş bir düzen olsa idi fx orjinalinde bunu uygulardi mutlaka. Ne kadar 70 den 170 e kadar orj hali ile ayarlanabilir olsa da bazı basinclarda kombinasyonu degiştirerek daha iyi performans almam mümkün. Tabiki deneyerek bulmak gerekiyor. Maverick ve m3 modelini kompleks durumu 2 tane reg olması. Lakin burda maverick bana göre daha stabil. 2 tane amp reg kullanıyor. M3 ise bottle reg kullanıyor ki ona modifiye uygulamak daha zor. Ancak 2 modelde yer alan ilk regulatorlerinde küçükte olsa plenuma ihtiyacı var. Bu durum dikkate alınmış olsa idi yavaş dolum sorununun önüne geçilmiş olurdu.

• Pirinç Pistonlarım geldi. Pulları ve polimer pistonu cilalayarak problemi çok büyük oranda çözdüm. Bakalım pirinç pistonlar nasıl fark edecek.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• Neredeyse tüm yeni nesil FX sahiplerini ilgilendiren bir konu olduğu için deneyimlerinizi paylaşmanız çok kıymetli. Devamının gelmesini diliyorum. Emeğinize sağlık 👍

• Mission Completed.

FXMaverick Pirinç Piston

Spot On Dome 16.5 Gr pellet.

1. Regülatör 150 bar

2. Regülatör 70 bar

Ayarlanarak atış yapılmıştır.

Pelletler tartılmadan ve seçilmeden atıldı. Bu aldığım en iyi değer. Başka bir şarjörde 12 bir başkasında 15 FPS dalgalanması çıktı.

Shot count: 18

Low: 928

Hi: 937

Avg: 932

Spread: 9

STD Dev: 3.1

935

930

928

932

937

930

932

937

930

930

932

932

932

937

928

935

928

935

Farklı barlarda farklı gramajda pellet ve solid testlerini en yakın zamanda yapacağım.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Hayaksisheytan ().

• 70 bar işini gözüm hiç tutmadı benim. Düşük basınç stabilite için doğru koşulları sağlamayacaktır. Birim zamanda valf den geçen hava miktari valfin acik kalma süresine bagli olarak düşük basinç da litre birimi olarak cok değişken olacaktir. Yüksek basinçta ise 2 atiş arasindaki hava salinimi litre bazinda birbirine daha yakin olacaktir. Hislerime dayanarak 90bar ile 110 bar araliği 2. Regülatör için ideal sonucu verecek gibi duruyor. 1.regulatör basincini daha fazla düşürmek ise recharge süresini uzatacaktir.

• Şu anda çekiç yayım 0 da hiç kasmadan germeden stres yüklemeden 70 barda 18,13 ü 900-910 arası ortalama 16,5 Gr pelletide 930-940 arası ortalama ile atıyor 2-3 FPS aşağı 2-3 FPS yukarı.

Ben microyu çekiç yayını gerip strese soksam 70 Barda 18,13 ü 950 FPS civarlarına 16,5 Gr pelletide 1000 FPS civarlarına yaklaştırır ama Tüfek kasılmıştır 70 barın maksimumunu veriyordur ve strestedir. Şu anda resmen 70 barda nasıl anlatabilirim 18,13 ü tükürüyor tüfek.

90 Bar fazla ama 22 Gr pellet atarsan falan tamam ama 110 barlar benim tüfekte kesinlikle pellet atmak için yüksek değerler. O barda namluyu slug a çevirip 28-30 Gr solidi 850-920 arasında atarsın. Pelleti savurur 1200 FPS yukarısını benim croni göstermiyor. Ölçemem de.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• 12-15 fps farkın tamamı pallet kaynaklı olduğu sonucu çikiyor o zaman. Bu arada meraktan soruyorum fx namlu da 21grain H&N barracuda denediniz mi? Barracuda lar benim icin hep referans olmustur çalişmadiği namluya denk gelmedim henüz.

• Bu tüfekte denemedim hiç. Pellet atarken 10-15 FPS dalgalanması normal bence 0.01 değerindeki değişkenler bile etkiler.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• 70 bar işini gözüm hiç tutmadı benim. Düşük basınç stabilite için doğru koşulları sağlamayacaktır. Birim zamanda valf den geçen hava miktari valfin acik kalma süresine bagli olarak düşük basinç da litre birimi olarak cok değişken olacaktir. Yüksek basinçta ise 2 atiş arasindaki hava salinimi litre bazinda birbirine daha yakin olacaktir. Hislerime dayanarak 90bar ile 110 bar araliği 2. Regülatör için ideal sonucu verecek gibi duruyor. 1.regulatör basincini daha fazla düşürmek ise recharge süresini uzatacaktir.

düşük barda birim alanda daha az hava olması sebebiyle hava dalgalanması daha az olmaz mı? sizin dediğiniz gibi olması ihtimalini valf yayının gereğinden sazla gevşek olmasından dolayı mı görüyorsunuz?

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• düşük barda birim alanda daha az hava olması sebebiyle hava dalgalanması daha az olmaz mı? sizin dediğiniz gibi olması ihtimalini valf yayının gereğinden sazla gevşek olmasından dolayı mı görüyorsunuz?

Valf arkasında düşük basınç olmasından aslında.

Cekic yuvasinda yüzerken yağsız bir bölgeye geldi yay yuva icerisinde biraz sütünü ve enerjisinin %10 kadarini kaybetti gibi düşünün yani atışlar arasinda valfe uygulanan kuvvet çok cok az da olsa değişti. Bu durumda hayal edin zaman yavaşladı tetiğe basıldı çekic hareket etti ve valfe vurdu valf 0.10sn acik kaldi pallet hareket etmeye basladi ve tam namlunun azindan çıkmadan zaman durdu ve hayal bu ya biz de namlu icerisindeki basinci ölçebiliyoruz ve 10 bar bir basinç gördük yani 7 kat genleşmis bir hava. Harcanan hava miktarı da 0atm de 1lirte olsun

Bunu simdi 70 bar değil de 140 bar olarak düşünelim yani 1 litre hava namluyu doldurmak için 14 kat genleşecek.

Şimdi sizce 7 kat genleşen ve çok daha uzun süre acık kalan valf de mi değişkenler cikiş hizini daha fazla etkiler yoksa çok daha kısa süre açık kalan ve 14 kat genleşen ve cok daha kısa süren valf acikliğinda mı? Buradaki değişkenler cekic hizi farki,valf iğnesine cekicin temas ettiği nokta ve bu noktaya göre olusan sürtünme farkı palletlerin namluya ne kadar sıkı geçtiği hatta ve hatta silahin eğimi ve aklimiza şuan gelmeyen değişkenler.

• Tahmin ettiğim gibi oldu.

90 Barda bugün dışarıda yağış olduğundan detaya giremedim. Pencereden salladım.

Shot count: 18

Low: 972

Hi: 995

Avg: 983

Spread: 23

STD Dev: 5.8

995

972

986

988

988

988

977

981

977

979

981

990

979

986

977

984

981

979

Ortalama 980 FPS pellet için yüksek değer. Yarın 22 Gr pellet atacağım 900-940 pellette istediğim hızlar. Fazlasını istemiyorum.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

580 CC tüp ile 250-65 bar arası 1 Kutu pellet attı. 900-840 FPS arası.

90 Barda çok iyi idi ama 90 dan sonra arttırdığımda regülatörü gene sürünme başladı. Planium dolmuyor ve FPS dalgalanıyor. Onu da İlker hocamdan destek alarak çözeceğim Allah ın izni ile paylaşacağım.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• Bugün kalın pullar geldi ve 100-120 bar testleri yapabildim. Sonuç çok iyi.

Daha çok az kombin denedim.

1. Regülatör.

[ Kalın pul ( standart pul.

150 Bar [][]()()()( şeklinde

2. Regülatör

100 ve 120 yaparak denendi.

[]()()()[] Şeklinde çok iyi performans aldım. Dahada denemelere devam edecem. İlker hocamın baya desteği oldu devam.

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

• 2. Regülatörü 0-7 kademe güç aralığında fişek gibi çalıştırmayı becerdim.

70-100 bar aralığında []()()()[

100 den sonra ufaktan ek pula ihtiyaç duyuyor.

100-120 arası []()()()[) fişek

130-140 barlara çıktım 145 bar sonrasında ve şunu gördüm 120 bar yukarısında benim çekiç in gücü valfi açmaya yetmiyor 120 de aynı 145 te aynı gücü veriyor.

Stok çekiç 6 gram

TUNGSTEN power kit ile 13,5 gram çekici var bir de ayrı 10 gram çekiç alarak 150 barlara çıkıp deneyeceğim.

20271 – 6 grams – hole
    20463 – 10 grams – no hole
    19215 – 11.5 grams – no hole
    11540 – 12.5 grams – no hole
    17003 – 13.5 grams – no hole

FX Maverick Sniper

Yong Heng Air Kompresör

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Hayaksisheytan ().

• Recharge süresi tüm güç seviyelerinde kabul edilebilir düzeyde. Daha kısa bir Recharge süresi size bir kazanç sağlamayacağı fikrindeyim. Son durumda hangi ağırlıkta ve hangi cikiş hizlarini alabilmiş durumdasiniz?