Yaylı-Pistonlu Tüfeklerin Avantajları

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Son günlerde ortalığı PCP'leri yakıp kavurduğu bugünlerde, PCP alamayıp ta elindeki yaylı-pistonlu'dan soğuyan arkadaşlara ithafen yazıyorum ;şrofls;.

PCP tüfekler gerek güç gerekse isabetlilik açısından tartışmasız daha iyi tüfekler, fakat kusursuz hiçbirşey olmadığı gibi en iyi PCP'lerde bile bazı kusurlar bulunur (tabi bu kusur bazılarına göre kusur sayılmayacaktır) öncelikle iyi bir yaylı'nın standart hali ile iyi bir PCP'ye namlu çıkış hızı olarak oldukça yakın olduğunu hatırlatmak istiyorum örneğin Diana Mod 48 .22 kalibre için namlu çıkış hızı 890-900 fps'dir, buna mukabil yeni gözbebeklerimiz FX'lerden T12=870 fps, GLAD:950 fps (maximum güçte) REVO:930 fps (maximum güçte)'tir. Gördüğünüz gibi standart kullanımda yaylı silahlar PCP'lerde çok da geride olmadıkları gibi onlarla yarışabilir durumdadırlar (mod'lanmış tüfekler konumuz dışındadır), PCP'lerin en büyük avantajı atış esnasında nredeyse sıfır titreşim sebebi ile isabetlilikte yaylılardan bir gömlek üstündürler, ancak bu da bizazcık göreceli bir durumdur, forumun grupmanlar bölümünde 50 metreye kadar yapılan atışlarda yaylı'lar ile PCP'ler arasında öyle "vay be" dedirtecek bir isabet üstünlüğü pek de yok gibidir (50 metreden sonrası için PCP'ler tartışmasız üstündür).

Ancaaak bunların dışında pcp'lerin bazı kullanım anında ek "yük" leri vardır;
    1.Kısıtlı atış imkanı, basınçı hava ihtiyacı
    2.Scuba tüpü ile bu sorun çözülüyor ama scuba'da zayıflayınca; scuba hamallığının yanında birde kullanıma bağlı olarak haftada-ayda bir scuba'yı doldurtmak gerekiyor
    3.PCP'lerde ortalama 15-20 atıştan sonra tüp zayıfladığından vuruş noktası değişmektedir, bunu önlemek için tüp dipek tüfeğe bağabailir ama bence tehlikeli oluyor biraz.

- yaylılarda kurmak için az bir güç harcamak gereksede bu pompa ile tüpü doldurmaya çalışmaktan bence çok daha kolaydır.
    - yaylılarda dizelleme düzene girdikten sonra atışlar oldukça stabildir
    - yaylı tüfekler ağırdır ama PCP tüfek + 10 lt Scuba kada değil ;lol;
    - Yaylı tüfeği elinize alıp dolaşmaya çıkar ve istrseniz 3-5 km yürüyebilirsiniz, PCP+Scuba ile bunu yapmak daha zordur
    - yaylılarda pcp'ler gibi modifiyelenebilir, iyi mod'lanan bir yaylı ortalama pcp'lerin bazılarını rahatlıkla geride bırakabilir.

Umarım benim gibi PCP almak isteyip te şu anda herhangi bir sebepten alamayanları biraz da olsa rahatlatabilmişimdir. ;şrofls;.

Sloganımız:
    Yaylı'mı seviyorum :love:

• Orhan abi selamlar,

1- Fx T12 16 gr pelleti 930 pfs ile yolluyor.Ayrıca pellet ağrılığı arttıkça üretilen enerji da artıyor.
    2- Senin Mod 48 hangi pellet ile 900 fps veriyor.Yakın zamanda kronograf ile ölçüldü mü?(Gerçekten büyük bir güç)

• Orhan abi selamlar,

1- Fx T12 16 gr pelleti 930 pfs ile yolluyor.Ayrıca pellet ağrılığı arttıkça üretilen enerji da artıyor.
    2- Senin Mod 48 hangi pellet ile 900 fps veriyor.Yakın zamanda kronograf ile ölçüldü mü?(Gerçekten büyük bir güç)

Üreticisi öyle söylüyor engin, ben Diana üretici sayfasından, FX'i ise yatagun.com.tr'den aldım namlu çıkış hızlarını
    [Resim Engellendi: http://img224.imageshack.us/im…56/mod48dianasayfaqj6.jpg]
    http://www.diana-airguns.de/in…width=1280&height=800

Bu da yatagun.com.tr'deki FX T12'nin sayfası
    http://www.yatagun.com.tr/detay.asp?ID=191

Bu da FX'in kendi sayfası
    [Resim Engellendi: http://img165.imageshack.us/img165/6483/fxt12sayfayj7.jpg]
    http://www.fxairguns.com/product.asp?id=t12

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Pars ().

• Siz üreticiye bakmayın 16 grn pelleti 48 olsun 54,52 olsun 760 fps den yukarı atmaz arada 200 fps fark var ama 100 metreden şişe kırmaksa amaç 54 te de dürbün varsa her attığınız da 5 te 5 soda şişesi patalatan bir tüfek ama pcp lerde atış konforu var haiff kullanım amacına göre göre pcp nin ve yaylının birbirine olan üstünlükleri vardır.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Diana'nın testleri .22 RWS Hobby 11.9 Grain pelletlerle yaptığı söylenmektedir. FX ise kendi pelleti ile yapıyor sanıyorum. FX pellet 16 grain.

Benim hesabıma göre Diananız 20.935 ft/lbs güce sahip
    16 grain pelleti 870 fps ile atan FX T12 nin gücü ise 26.898 ft/lbs olarak hesaplanır.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Siz üreticiye bakmayın 16 grn pelleti 48 olsun 54,52 olsun 760 fps den yukarı atmaz.

Genelde üreticilerin rakamlar abarttıklarını zaman zaman bende düşünmüşümdür, ancak neticede adamlar bunu mutlaka ispatlayabilecekleri bir pellet ile yapmışladır, eğer prometheus 9 grain gibi özel bir pellet kullanmamışlarsa, yni piyasada bulunan en hafif normal kurşun pellet ile yaptılarsa o zaman en az 14,3 grainlik bir pellet ile yapmışlardır diye düşünüyorum, eğer 14,3 grainlik bir pellet ile 890 fps yapmışsa 16 grain ile de 846 civarında yapmış olması gerekir, chairgun böyle söylüyor.

• Orhan abi ben kendin ölçtün sanıyordum.Üreticilerin verdikleri değerler ne yazık ki doğruluk payı içermiyor.Yaylı silahlar Pcp silahlardan güç olarak oldukça gerideler.

• Ben Pyramydair blog da 350 Magnum incelemesinde RWS Hobby ile yapıldığına dair bir açıklama okumuştum. Bu arada bu blog'dan faydalanmanızı da tavsiye ederim çok yararlı güzel konular var. Bence bir yaylı ile PCP yi karşılaştırmak çok yanlış olur, neticede attıkları pellet dışında pek de ortak bir noktaları bulunmamaktadır. Ben şahsen PCP nin yanında yaylı bir silaha daha sahip olunması düşüncesindeyim.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• http://www.straightshooters.com/ourtake/ottest48.html

Bu Linkten mod48 in hangi pelleti ne hızla attığına bakabilirsiniz.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Ben bir atıcıda gladiatör varsa yaylı silaha gerek olmadığını düşünüyorum yarım güçte 200 atış yapabilir ve 100 metrede iş görür kanaatindeyim.

• güçten ziyade birazda zevk meselesi. yaylının zevki ayrı tabi ama gladyatör gibi bir silahla kıyaslamak yanlış olur bence.
    hedefe tekrar atış yapmak için epey mücadele gerekiyor yaylıda ama gladyoda böyle bi sorun yok.hem ayrıca önemli oan stabil atışa gelince önemli bir noktaya değinmek istiyorum
    yaylıda ardı ardına yapılan en az 20 atıştan sonra yay yorulması yani ısınması meydana geliyor buda uzun mesafe atışını azda olsa etkiliyor.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• bir fark da ben belirteyim.yaylıların yayı yorulur ama pcp lerde bu durum yaşanmaz.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Bence PCP ile birlikte bir de yedekte yaylı bulundurmak iyi olur, ikisininde zevki farklı ancak ben PCP kullanacağımda pompa alacağım. Yaşım gereğide pompaya alıştıktan sonra bir problem olacağını sanmam doldurma açısından.

PCP ile yaylıları karşılaştırmak ne kadar doğru bilmem ama bence karşılaştırılmamalı, her iki silah türününde birbirine göre avantaj ve dezavantajları var, herkes PCP sahibi olmak ister. :)

• bir fark da ben belirteyim.yaylıların yayı yorulur ama pcp lerde bu durum yaşanmaz.

Yaylılarda yay yorulması pek kaale alınıcak bi durum değil 10.000 atış sonunda değişirsiniz olur biter.

• bir scuba tüpün dolum parasına en az bir tane en fazla 2 tane yay alabilirsiniz,yerli malı tüfekler için,
    100 150 hatta 200 metrede (yürüyen) kara şişeleri tek atışda devirmek oldukça zor miyavvv ;şrofls;.
    vesselam YAYLIMI SEVİYORUM :love:
    2 ci bir haber gelene kadar ustalardan ;tacli#

• Evet bende yaylıcılardanım. Hiç bir zaman da pcp almayacağım. Çünki havalı tüfek benim için tabiat ile bir bütün. Ben ve küçük grubumuzdaki arkadaşlar, dağlarda orman içlerinde gezinmeyi çok seviyoruz. Beğendiğimiz bir yerde durup, orda atış yapmak en büyük zevkimiz. Bu açıdan bakıldığında pcp hürriyet kısıtlayıcı. Tüp hammaliyesi de Çin işkencesi gibi bir şey. Tabi ki işin bir de tehlike boyutu var. Her ne kadar ithal tüfeklerde emniyet bakımından sorun yok deniyorsa da, bunun düşüncesi bile insanı huzursuz etmeye yetebiliyor. Neticede bunların hepsi kul yapımı. Hiç bir hobinin insan sağlığı ve de insan yaşamından daha önemli olabileceğini düşünemiyorum. Ayrıca bu tüpler, hiç bir bakkal ya da bizim köşedeki karpuzcuda, malesef doldurtulamıyor. Tüpün havası bitti diye, haydi bakalım işini gücünü bırak, bu sıcaklarda İzmir kazan ben kepçe tüpçü ara. Yani bu işin bir de eziyet yanı var. Pompa olayı da bizim gibi moruklar için zaten olacak iş değil. Bir de rahatına düşkünlük söz konusuysa, o zaman hepsi hikaye.

Grubumuzda Diana kullanan bir arkadaşımız, sitelerde yazılanlardan özenip, bir Rider tüfek aldı. Yeni tüfeği ile Büyük Yamanlar'da ki ilk buluşmamızdan sonra, silahı lise ikinci sınıfda okuyan yeğenine hediye etti.

Saygılar...

egeteam.png

• Sevgili arkadaşlar, ben burada yaylılar pcp'den daha üstündür demedim, mesaj dikkatli okunursa daha rahat anlaşılabilir diye düşünüyorum, bu mesaj öncelikle şu anda PCP almak isteyip te alamayanlara ihtaf edilmiştir ve paragrafın ilk cümlesinde bu açıkça vurgulanmıştır, tabiki pcp'ler daha üstün tüfeklerdir, bunun aksini idda etmek abesle iştigal olur. Tekrar ediyorum bu başlık henüz pcp alamadığı için elindeki tüfeğinden soğuyan arkadaşların moralini düzeltmek ve ellerindeki tüfeklerinde çok kötü olmadığını hatırlatmak amacıyla yazılmıştır. Umarın anlamayan arkadaşlar anlamışlardır.

• pcp nin bana göre komik bir dezavantajı da şu; mesela bir atış buluşmasında 5 saatlik zaman içinde ben yaylı tüfeğim ile eğlenerek 250 pellet atıyorsam pcp çatır çatır sıkıyor 600-700 pellet atıyor :) bu da maddi külfet, kutu kutu pelletler bir bakmışsınız bir anda bitmiş. #hims

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Arkadaşlar bir söz vardır, "Her Avantaj yanında dezavantajı da getiririr." diye.. Sonuçta Yaylı Yaylıdır PCP ise PCP.. Hepsinin kıyaslandıklarında biribirlerine göre bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da varır. Sonuç olarak PCP yaylıdan iyidir yada Yaylı PCP'yi döver denemez. Bence Elma ile Armutu karşılaştırmamak lazım. Elma elmadır. Armut ise Armut.

Saygılar.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.