İyi bir nişancı olmak için

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Kartalcinin verdiği atıcılık kurslarına katılıp ders almak ;avci;;box;x

• Nem % 25 etkendir, Çünkü mermi çekirdeği yol alırken Su partikülleri ( parçacıklar, Gözle görülmeyen türden ) ne çarpar ve çekirdeğin üstüne yapışır bu da hem yön değiştirme ve çekirdeğin ağırlaşmasını sağlar.
    Güneş veya ortam ısı sı ki buda önemli bir etkendir, burda ise Çekirdeğin genleşmesi hesaplanır. Bildiğiniz gibi a metal malzemeler ısındıkça esnerler ve soğudukça genleşip büzülürler. çekirdeğin uzaması veya kısalması rüzgarın hızına göre yönünü değiştirmesini çok etkiler. nem ise bu durumda çekirdeğin düşüşünü hızlandırır.

Neticeler bakımından doğru fakat sebepler olarak hatalı olmuş. Evet havadaki nem oranı ve havanın sıcaklığı, mermi yörüngesini etkiler ama nasıl ?

- Havadaki nem (su buharı) gaz halindedir. Ancak, satürasyon sıcaklığının altındaki (soğuk) yüzeylere temasta yoğunlaşıp sıvı hale geçer. Yani mermi çekirdeğine yapışması gibi bir durum söz konusu olamaz.
    Havanın nem oranının yükselmesi, yoğunluğunu arttırırken akışkanlığını azaltır. Bu nedenle hareket halindeki cisimlere uyguladığı kuvvet artar. Artan sürtünme kuvveti mermi yolunu etkiler.
    Bahsettiğiniz durum ise ancak sisli veya yağışlı havalarda olur.

- Cisimlerin ısınma ile genleşip daraldıkları doğrudur fakat bir cisme havadan ısı transferi zaman alır. Merminin uçuş süresi göz önüne alınırsa böyle bir ısınmanın ölçülebilecek bir oranda olmadığı anlaşılır.
    Yüksek hızda hareket eden mermide, hava sürtünmesi nedeni ile oluşacak sıcaklık artışı bunun kat kat üzerindedir.
    Havanın sıcaklığı da, nem oranı gibi, havanın yoğunluğunun ve akışkanlığının (viskozite) değişmesine neden olur. Sıcak havada merminin karşılaştığı direnç daha az, soğuk hava da ise daha fazladır.
    10 metrede ölçülebilir bir fark oluşması için oldukça büyük sıcaklık ve nemlilik farkları gerekir.

• izninizle konunun alt başlığı olarak bir soru sormak istiyorum.

askerde keskin nişancı olmak için ne yapmak lazım? (öyle bir bölüm yok ama...)

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• askere gittiğinde şansın varsa öğrenirsin ;tufey#

• izninizle konunun alt başlığı olarak bir soru sormak istiyorum.

askerde keskin nişancı olmak için ne yapmak lazım? (öyle bir bölüm yok ama...)

öyle bir bölüm var. güneydoğudaki malum durum düzenli ordu ile değilde gerilla taktikleri ile savaşılmasını öngördüğü için rütbelilerin dışında askerlerinde özel silahlarla donatılıp aynı sistemde tim olarak savaştırıldığı doğrudur.fakat özel eğitimli rütbeli askerler kadar eğitim almamaktadırlar.ben keskin nişancı olarak görev yapmadım ama Hakkaride bulunduğum birimde böyle bir timde HK 23 kullandım.aramızda kanasçıda vardı nasıl olabileceğin konusunu bilemem,ben spor akademisi mezunuyum,birde daha önce silah kullanmamış olmama rağmen atışlarım çok iyiydi,25 metreden istediğim kadar g3 mermisini aynı delikten sokabiliyordum(hay sokmaz olaydım)sonrada beni çok sevdiler ^^;şrofls;.

:love:(Ahh.Bir karar verebilsem !)
    egeteam.png

• askere gittiğinde şansın varsa öğrenirsin ;tufey#

yani sormak istediğim öğrenmek değil, olmak. burda iyice öğrenirsem nasıl olabilirim?

öyle bir bölüm var. güneydoğudaki malum durum düzenli ordu ile değilde gerilla taktikleri ile savaşılmasını öngördüğü için rütbelilerin dışında askerlerinde özel silahlarla donatılıp aynı sistemde tim olarak savaştırıldığı doğrudur.fakat özel eğitimli rütbeli askerler kadar eğitim almamaktadırlar.ben keskin nişancı olarak görev yapmadım ama Hakkaride bulunduğum birimde böyle bir timde HK 23 kullandım.aramızda kanasçıda vardı nasıl olabileceğin konusunu bilemem,ben spor akademisi mezunuyum,birde daha önce silah kullanmamış olmama rağmen atışlarım çok iyiydi,25 metreden istediğim kadar g3 mermisini aynı delikten sokabiliyordum(hay sokmaz olaydım)sonrada beni çok sevdiler ^^;şrofls;.

evet bunun gibi bişey dedim dağda kanasçı falan... çünkü kendimde o yeteneği görüyorum. ;şrofls;. ayrıca askerliği böyle nöbet tutarak veya diğer benzer görevler yerine bu şekilde geçirmek isterim (nöbet tutanlarınki görev değil anlamında değil ben sıkılırım ondan) .

bi de demek istediğim havalı tüfekle çalışarak ateşli tüfekteki nişancılığımızı geliştirebilirmiyiz yoksa birindeki nişancılık diğerini tutmazmı?

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• maceraya gerek yok
    maceraya gerek yok
    boş verin en iyisi sansınız nereye giderse hiç bir şeye ugraşmayın

• maceraya gerek yok
    maceraya gerek yok
    boş verin en iyisi sansınız nereye giderse hiç bir şeye ugraşmayın

sadece bir fikirdi.. tabi en hayırlısı neyse o olsun.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• İyi bir nişancı olmayı İSTEMEK gerekir.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Usta birliğine gittiğimde ilk atışlar için atış alanına gittik. sevine sevine geldiğim atış alanında 25 m sıfırlama hedefine yapılan üç atıştan sonra komutandan öyle bi fırça yedimki hemde nasıl benim mermilerin değdiği yerler arasında en az 5 cm var ama son mermi siyahta ;rofl.; adamlar üç köşe teşkil yapın diyorlar ben inatla siyahı vurmak için her seferinde hedef noktası değiştiriyorum. haliyle üç köşe teşkil hak getire.

Sonra gece atışı dediler, ee sivilden idmanlıyız gece atışına koştura koştura yattım atış yoluna. Arkamızdan Unimog hedeflere 10 saniyede bir selektör yapıyo bizde o ışıkta gördüğümüzü vurucaz. mesafe yine 25 m bu sefer hedef baş hedefi. Unimog bi kere selektör yaptı bam, bam, bam Komutan zıpladı geldi , napıyon lan g.t herif dedi, bende vurdum komutanım dedim. h.....tir lan dedi kendileri. Atış bitti hedef başında bekliyoruz vatandaş el feneri ile bakıyo. Benim mermilerin üçüde sırt sırta vermiş ;lol; Adam inanmadı bidaha yat lan dedi. Peşpeşe üç atış daha, mermilerin ikisi nerdeyse tek delik biride onların sırtında, bu sefer bizimkinin tepkisi daha yumuşaktı aferin lan asker. ;avci; saoll...

ondan sonra hafif makinalı, ağır makinalı, uçaksavar ,dürbün takılmış g3 ne bulduysam atış yaptım nerde denetleme , nerde yarışma Kulakları çınlasın Bitlisli Özcan SEPET isminde bi tertibim vardı onunla birlikte ordayız. 86 gün izin kullanadım geldiğimde daha 12 gün iznim vardı ;rofl.;

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• İhtiyar üstad daha ayrıntılı bir şekilde açıklamış durumu, bildiğimiz ve araştırdığımız bu kadardı, üstad daha geniş bilgi verip bizleri net şekilde aydınlatırsa sevinirim.
    birde bu tür kursları Türkiyede veren kurumlar varmı?
    varsa nerede ?
    tekrar İhtiyar üstada çok teşekkür ederim, en azından bilgimizin temelini sağlamlaştırdı. Eyvaallah üstad

• Official Post

Kursmu :him:s keskin nişancı kursumu :him:s Yahu siz nerede yaşıyorsunuz.

Niye ? ;avci; Burası Patagonya değilmi ? ;kihhik,

• Usta birliğine gittiğimde ilk atışlar için atış alanına gittik. sevine sevine geldiğim atış alanında 25 m sıfırlama hedefine yapılan üç atıştan sonra komutandan öyle bi fırça yedimki hemde nasıl benim mermilerin değdiği yerler arasında en az 5 cm var ama son mermi siyahta ;rofl.; adamlar üç köşe teşkil yapın diyorlar ben inatla siyahı vurmak için her seferinde hedef noktası değiştiriyorum. haliyle üç köşe teşkil hak getire.

Sonra gece atışı dediler, ee sivilden idmanlıyız gece atışına koştura koştura yattım atış yoluna. Arkamızdan Unimog hedeflere 10 saniyede bir selektör yapıyo bizde o ışıkta gördüğümüzü vurucaz. mesafe yine 25 m bu sefer hedef baş hedefi. Unimog bi kere selektör yaptı bam, bam, bam Komutan zıpladı geldi , napıyon lan g.t herif dedi, bende vurdum komutanım dedim. h.....tir lan dedi kendileri. Atış bitti hedef başında bekliyoruz vatandaş el feneri ile bakıyo. Benim mermilerin üçüde sırt sırta vermiş ;lol; Adam inanmadı bidaha yat lan dedi. Peşpeşe üç atış daha, mermilerin ikisi nerdeyse tek delik biride onların sırtında, bu sefer bizimkinin tepkisi daha yumuşaktı aferin lan asker. ;avci; saoll...

ondan sonra hafif makinalı, ağır makinalı, uçaksavar ,dürbün takılmış g3 ne bulduysam atış yaptım nerde denetleme , nerde yarışma Kulakları çınlasın Bitlisli Özcan SEPET isminde bi tertibim vardı onunla birlikte ordayız. 86 gün izin kullanadım geldiğimde daha 12 gün iznim vardı ;rofl.;

arkadaşlar askerlik ve atışı birbirine bağlamayalım lütfen! mermiyi yatağa almayan bir g-3 yüzünden kafama inen dolu şarjörlerin :wacko: sızısı tekrar başlıyo. inanın kafama sıksalar canım bukadar acımazdı (en azından hissetmezdim) sonrasındaki hedefin ayaklarına atıp hedefi yatırmam (bilerek attım makara olsun diye ;tufey# )ayrıca bir rezaletti canım komutanım beni hedefin bacaklarıyla tek vücut yapmakla 8| tehtid etmişti.rockygs ye tavsiyem nişancılıkla falan uğraşma ben acayip çay demlerim de askerliğin sonuna kadar yatış :huh: . askerliğin kralı çaycılıktır ötesini tanımam

Weihrauch HW100t .22 cal. / tasco 6*24*50ao
    Hatsan AT44 .25 cal. / optima reddot
    Umarex (s&w) .177 cal.

siyah_kurdela.jpg
    B Rh(+) kocaeli

• arkadaşlar askerlik ve atışı birbirine bağlamayalım lütfen! mermiyi yatağa almayan bir g-3 yüzünden kafama inen dolu şarjörlerin :wacko: sızısı tekrar başlıyo. inanın kafama sıksalar canım bukadar acımazdı (en azından hissetmezdim) sonrasındaki hedefin ayaklarına atıp hedefi yatırmam (bilerek attım makara olsun diye ;tufey# )ayrıca bir rezaletti canım komutanım beni hedefin bacaklarıyla tek vücut yapmakla 8| tehtid etmişti.rockygs ye tavsiyem nişancılıkla falan uğraşma ben acayip çay demlerim de askerliğin sonuna kadar yatış :huh: . askerliğin kralı çaycılıktır ötesini tanım

bu şanlı TÜRK ORDUSUNA çaycıda lazım!! bırak onlarda keskin nişancı olsun heves kırma!! en iyisi bu dıonda ALLAH vermesın olası bi savasda oturup caymı demlicez:)) lütfen böle sacma yorumlar yapmayalım arkadaşımız gayet gusel bı soru sormus!! saygılarımla çankrıdan fırat ben

• bu şanlı TÜRK ORDUSUNA çaycıda lazım!! bırak onlarda keskin nişancı olsun heves kırma!! en iyisi bu dıonda ALLAH vermesın olası bi savasda oturup caymı demlicez:)) lütfen böle sacma yorumlar yapmayalım arkadaşımız gayet gusel bı soru sormus!! saygılarımla çankrıdan fırat ben

değerli arkadaşım sizde lütfen yapılan yorumları değerlendiriken daha özenli kelimeler kullanmaya özen gösterin

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• bu şanlı TÜRK ORDUSUNA çaycıda lazım!! bırak onlarda keskin nişancı olsun heves kırma!! en iyisi bu dıonda ALLAH vermesın olası bi savasda oturup caymı demlicez:)) lütfen böle sacma yorumlar yapmayalım arkadaşımız gayet gusel bı soru sormus!! saygılarımla çankrıdan fırat ben

sayın fırat ordumuzun keskin nişancı ihtiyacınıda çaycı ihtiyacınıda yerinde takdir edip karşılayacak askerlerimiz mevcut. biz olası savaş durumunu düşünmeyi bırakalımki yaptığımız işten zevk alalım.bunları düşünecek yeterli askerimiz var çok şükür. yeterli gelmediği yerdede sizin gibi genç arkadaşlarıda askere alıyorlar. kaldıki ben arkadaşıma sadece tecrübelerimi aktardım. ayrıca olası bir savaştada oturup çayda demlenecek imkanlar dahilinde askerin açlıktan kırılacak hali yok. (askerde -15 derecede nöbet tutarken demir bardaklarda sıcacık çorbanın tadını hayatım boyunca hiçbir çorbadan alamadım)

Weihrauch HW100t .22 cal. / tasco 6*24*50ao
    Hatsan AT44 .25 cal. / optima reddot
    Umarex (s&w) .177 cal.

siyah_kurdela.jpg
    B Rh(+) kocaeli

• Pratik yap derlerdide inanmazdım off hand atış yapa yapa artık ayaktada pelletleri 10 metrede tek delikten gecirebiliyorum siz siz olun bol pratik yapın. ;tacli#

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• iyibir nişancı olmak için ilk önce silahları çok sevmek silahın dilinden iyi anlamak demir parçası olarak görmemekgerekir. öncelikle sigara, çay,kahve,kola,alkol gibi yani kalb atışını etkileyen yükselten maddelerden uzak durmak atış yapacagınız tarihten en az bir hafta önce bu maddeleri kullanmamak spor yapmak .ve en önemlisi tetik düşürmek yani hedefe nişan alıp tetigi çekmek gibi birşey yok göz hedefe nişan almaya devam ederken parmak tetigi devamlı ezecek ama silahın ne zaman patlayacagına biz degilde parmak karar verecek biz bilmeyecegiz çünkü tetigimiz nekadar hafifte olsa tetigi aniden çekersek nişan bozulur ne kadar iyide nişan alsak vurursakda tesadüf olur.tabiki başka etkenlerde var duruş şeklimiz ve bol bol antreman yapmak .bu anlattıklarım büyüklerimizin bize anlattıkları ayakta ve destekli atışlarda ben bunları uyguladım ve çok başarılı oldum mesela üçgün saydıgım maddelerden uzak durun nişan aldıgınız zaman sanki silahı biryere sabitlemiş gibi kımıldamaz bir bardak çay için tekrar nişan alın özellikle dürbün ile daha iyi anlaşılır anında titreme başlar .
    birde bunun tersi olan trap skeet atışı bundada çok hızlı olmak gerekir bunun için yarışmalarda ben sadece bir çay bardagı viski alırım ve insandaki bütün refleksler ve hız ikiye katlar makinadan çıkan plagı çok yakın mesafelerde yakalar vurabilirsiniz ama tabi bizim yarıştıgımız yerler bölgesel yarışmalar diger yarışmalarda buna izin vermezler