9mm tabanca mermisi.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • hepınıze iyiaksamlar. kücücük bir sorum olacak arkadaslar. gecen gün emeklı bir polıs beyle bi konu tartıstık kendisi diyorkı 9 mm tabanca mermisinin düsme mesafesi 2800 metredir dedi ama ben hic mantıklı bulmadım yani neredeyse 3 kılometreye düsüyo dedi mermi cekırdegi. yani benim mantıgımca bi tabanca mermisi enfazla 500 metreye düser diye tahmın ediyorum. ve diyorkı ben bunu kıtaptan okudum diyor. acaba bu konuda bilgisi olan varmı yani 2800 metreye düsermi bir tabanca mermisi merakımı giderirseniz sevinirim iyiaksamlar iyiatıslar. agt

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• fizikte bunun adına eğik atış derler. en uzun mesafeye 45 derecelik atışla gider .ne atarsan at. 2800 metre düşme mesafesi olarak bu şekilde hesap edilir.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Askerde etkili mesafe maksimum mesafe muabbetlerinden hatırladığım maksimum mesafe g3mermisi maksimum 3800m ,ak47 2400m, mp5 ise 1500m idi , 9mm diye bahsettiğiniz mp5 mermisi oluyor .

• yani sonuc olarak o mesafeye gidermi bir 9 mm mermi. e gidiyosa bu oluyorkı 2000 metrede insana denk gelse öldürür anlamına gelır sanırım. ki bunu bana söyleyen polıste evet denk gelse öldürür dedi. sizler nedersiniz

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• benim hesapta yanlışlık yoksa 478 m ye kadar etkir çünkü yaklaşık 1000 fps hızla namludan çıkar mermi ağırlığına göre hesaplanırsa 500 m civarı bir sonuç çıkması gerekir

• hocam bır tabanca ıcın çok yüksek mesafe gıbıme geldı 500 metre bıle cok zor bence eger gıdersen boncuklu tabanca gıbı olur galıba etkı ;şrofls;.

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• 9*19 bir fişek için ; 1150fps ,350 ms hızla çıkan 130gr çekirdek 45derece açıyla atılırsa kaç metre sonra yere düşer ..Hesaplayabilen varsa yardım pls ;rofl.;
    Yanlız 500 metreden çok çok daha fazla gideceği kesin.. :thumbup:

• hocam 500 metre gıdermı bır tabanca ya aklım almıyor bırde 130 gr lık çekirdekle :!:

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• oyleyse 300 ms lık havalı tüfek 10 grainlik mermıyı 1000 metre atar :thumbup:

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• Çekirdek ağır olduğunda hızını daha iyi korur. 9x19 parabellum merminin tabancadan çıkış hızı ortalama 350, 380 m/sn. Namlu kısa olduğu için sürtünmede az. Mermi açılı atıldığında 500 metrenin üzerinde yol kateder ama bu mesafenin üzerinde etkisi çok azalır. Yinede kafaya yada kalbe denk geldiğinde öldürür.

• Mermi namludan çıktıgı andan itibaren düşüşe başlar. Bu düşüş kaç metrede farkedilir dereceye ulaşır orası tartışılır ama ben Safir mermisinin 75 metreden sonra 10-20 santim kadar düştüğünü bizzat denemelerimde gördüm. 200 metrede Safir mermisi sert ve kuru bir kütüğe kendi boyu kadar (1 cm) girdi. 500 metrede barut hakkı daha az olan 9 mm mermisi ne yapabilir artık siz düşünün... Ben diyorum ki düşmek bir yana, taş etkisi yapar sadece hedefte :)

Safir T14 Uzun Kundak Ayarlı Dipçik + Tasco 2x8x32

War doesn't determine who is right but who is left...

• Konu merminin etkisi değil açılı atıldığında en fazla nekadar yol alabileceği..Bu mermi 45 derece ile atıldığında düşme noktası 500 metreyi çok rahat katlar diye düşünüyorum..Bu arada mesafe arttıkca yivli namludan çıkan istikrarlı mermi safirin kaval namlusundan çıkan mermiden hızını ve gücünü daha iyi koruyacaktır diye düşünüyorum.

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen mrt083 ().

• 2800 metre .50 cal sniper tüfeği için bir değer :D Tabanca asla bu menzillere ulaşamaz.Tabancanın etkili menzili 100 metredir.Sonrasında işe yaramaz.

• işe yarayıp yaramadığı değil, bu mesafede birine değse ne olur diye soruluyor. Sorduğunuz çekirdek .44, .357 Magnum gibi yüksek süratli fişekler olsaydı, bunun daha önce yaşanmış örnekleri var. Yaşlı adamın biri piknik alanında birden düşer ölür, bakarlar ki adam vurulmuş, çekirdek .44 dü sanıyorum, colt anaconda dan atılmıştı, (yiv set izinden hangi marka tabancadan atıldığı belli olabiliyor) neyse müfettişler merminin kalbe giden atardamarı kestiğini ama bir .44 için çok az saplandığını ve deforme olmadığını görürler, piknik alanında da kimse silah sesi duymamıştır. Balistik jelatine barut hakkı azaltılarak penetrasyon testleri falan yaparlar sonra merminin 2 mil uzaktan atıldığını bulurlar (atıyor da olabilirim mesafeyi, bir tv programında izlemiştim polisiye bir diziydi) :!: olay yerinden bir daire oluştururlar ve bu mesafede birinin evi vardır, bahçesinde de üzerinde delikler olan bir yağ varili görürler. Adamı sıkıştırılar ve .44 lük silah ortaya çıkar (adamın silah bulundurması yasaktır vs suç işlemiş daha önce) sonra kız arkadaşına yeni aldığı silahı göstermek istediğini, yağ tenekesine bir kaç atış yaptığını ve silahı kız arkadaşına verdiğini kızın silahı gevşek tutarak yağ varilini tutturamayıp havaya doğru ateş ettiğinden bahseder. Neyse adam izinsiz silah bulundurmaktan, kız da kazayla ölüme sebebiyet vermekten tutuklanır.

Neyse konumuza dönersek ;şrofls;. neticede bir tabancadan da atılıyor olsa, 9mm Parabellum azımsanmayacak güce sahip bir fişektir. Arkasında ne olduğunu görmediğimiz, havaya doğru, alçalan araziye doğru atışlar, körün taşı denk gelir misali, belki milyonda bir de olsa birisine denk gelebilir. Bu da öldürücü bir nokta olursa istemeden de olsa çok kötü sonuçlar doğabilir.

Mutlaka hesabını bir bilen vardır. 124 grain 1120 fps hız ile ne kadar mesafeye ne kadar güç taşır ben bilemiyorum. Ama +P+ şarjlı 9MM parabellum atan tüfeklerin etkili menzili 200m lere çıkabilmektedir.

Bir de böyle akıllı insanlar var bakın ne deniyorlar

http://www.thefirearmblog.com/…k-with-308-and-44-magnum/

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• 2800 metre .50 cal sniper tüfeği için bir değer :D Tabanca asla bu menzillere ulaşamaz.Tabancanın etkili menzili 100 metredir.Sonrasında işe yaramaz.

50cal için 2800metre etkili menzildir istikrar için doğrudur ama açılı atıldığında 50cal mermisinin ulaşabileceği mesafe 6800metre civarıdır askerde elimizdeki browning uçak savar için değerler bunlardı. bu mesafede bu mermi insanın göğsüne veya baş kısmına isabet ederse öldüreceği kesindir ...Genç arkadaşlar ya yazdıklarımızı düzgün okumuyor yada bu işi çok iyi biliyorlar ..Elimizdeki 5.5luk havalı silahların bile açılı atıldığında 500 metre civarlarına pelet düşüyor..)..9mm parabellum için 100 metreden sonra işe yaramaz derken tecrübeleriniz nedir bilemem ama 100 metre ilerde bu mermiye karşı durmayı ben göze alamazdım, bana göre öldüreceği veya ciddi yaralanmalara sebep olabileceği kesindir.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen mrt083 ().

• sene 1979 henüz ilk okulda iken kaldırımdan eve doğru 3 arkadaş dönerken 1 metre kadar önümüze taş atıldı zannettik sağa sola baktık arkaya öne öğrenciden başkası yoktu.mermi önümüze düşüp o hışımla duvara vurdu ordan parke taş yola kaydı.elimize aldık bu neyin nesi diye baktık.akılımıza ilk gelen bu mermi sağcılartarafındanmı solcular tarafındanmı atıldı oldu:) aldım eve götürdüm. babama verdim.oda akşam eve gelen astsubay emeklisi misafirimiz vardı ona verdi. dediki bu 38 lik. yani toplu tabanca atılmış mermi dedi. birimize çarpsa kesin yaralar başa gelse eminim öldürürdü.

yine ben sigortacıyım tabi bir araba durduğu yerde ön camı parçalanıyor adam evden çıkarken.oda bayramda havaya etılan mermiden .7.65 havaya atılan mermi. arabanın içine girmemiş daha sonra park ettiği evinin önünde bulmuş.

biz biz olalım kesinlikle meskun mahallerde havaya bile atış yapmayalım. hatta havalı silahla bile atış yaparken sekme açısını bile hesap edin.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• sene 1979 henüz ilk okulda iken kaldırımdan eve doğru 3 arkadaş dönerken 1 metre kadar önümüze taş atıldı zannettik sağa sola baktık arkaya öne öğrenciden başkası yoktu.mermi önümüze düşüp o hışımla duvara vurdu ordan parke taş yola kaydı.elimize aldık bu neyin nesi diye baktık.akılımıza ilk gelen bu mermi sağcılartarafındanmı solcular tarafındanmı atıldı oldu:) aldım eve götürdüm. babama verdim.oda akşam eve gelen astsubay emeklisi misafirimiz vardı ona verdi. dediki bu 38 lik. yani toplu tabanca atılmış mermi dedi. birimize çarpsa kesin yaralar başa gelse eminim öldürürdü.

yine ben sigortacıyım tabi bir araba durduğu yerde ön camı parçalanıyor adam evden çıkarken.oda bayramda havaya etılan mermiden .7.65 havaya atılan mermi. arabanın içine girmemiş daha sonra park ettiği evinin önünde bulmuş.

biz biz olalım kesinlikle meskun mahallerde havaya bile atış yapmayalım. hatta havalı silahla bile atış yaparken sekme açısını bile hesap edin.

8| 8|
    Yani havalı tüfekle havaya ateş etsek düşerken birine gelse yaralayabilir mi ?

• havalı yaralamasa bile büyük ihtimalle kafaya düşeceğinden baya bi acıtır. hatta çok tırsarsın birden kafana sert birşey çarpınca. ;avci;

Hatsan Mod 95 sas .177 + 3-9x56 tasko
    Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir
    bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük
    millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha
    tanıyacaktır. ~Mustafa Kemal Atatürk~

• bıldırcın avında heyecanlı bir arkadaş bıldırcına ateş ederken yaklaşık 50 metre ötedeki diğer avcı arkadaşın alnına 8 numara gibi haşhaş tanesi gibi saçma tanesi vurdu. ve yere düştü. bzleri korku sardı hızla yanına koştuk .tüfekleri bile yere atmıştık. yaklaşık 10 dk kendine gelemedi. kan bile az birşey çıkmıştı.derinin altına yerleşmiş saçma ama çıkaramadık elle. nasıl oldu diye sorduk dediki başıma sanki çekiçle vuruldu gibi oldu dedi. 8 numara saçma bile bunu yaparsa 4.5 luğun şiddeti daha büyük olacaktır.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Av tüfeği saçmalarından pek anlamam ama sanırım dediğiniz en ince saçmalardan ki zaten namludan çıktıktan kısa bir sonra etkisini yitiriyorlar ..1000fps lik 4.5mm pelet denk gelirse kafatasını deler diye tahmin ediyorum ..60 metrede mod90 ile 9mm lik suntayı çok rahat deliyordu..