Yaylı tüfeği sıkı ya da gevşek tutmak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar, geçenlerde yine yabancı bir kaynaktan (pyramydair blog- B.B pelletier ) gevşek kundak vidaları ile sıkı kundak vidalarıyla atılan bir pelletin çıkış hızında 30 fps lik bir fark oluştuğunu, yine aynı şekilde gevşek tutulan silah ile sıkı tutulan tüfek arasında yine aynı şekilde 30 fps lere varan hız farkı oluştuğunu denemiş ve görmüş. (tüfek diana 27) Üstadlar bu konuda ne fikir yürütecek merak ettim. Acaba tepmenin momentini karşılarsak daha yüksek hıza mı ulaşılıyor?

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Bence mantıklı ve kabul edilebilir.Ama gevşek tuttuğum zaman ben daha isabetli atışlar yapıyorumbu da bir gerçek

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Çok dikkat çekici bir konu,eline sağlık.cevapları bende 4 gözle bekliyorum..

Webley Patriot 5.5
    Hatsan Mod 90 5.5
    Hatsan Mod 95 sas 4.5

• İlk fırsatta 97k ve krono ile bu dediğimi (sıkı gevşek tutma işini ) deneyeceğim.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Bence mantıklı ve kabul edilebilir.Ama gevşek tuttuğum zaman ben daha isabetli atışlar yapıyorumbu da bir gerçek

Serkan, bu dediğin olay tüfeğine göre değişiyor, bazı tüfek (tabancalarda da) sıkı tutunca daha iyi atarken, bazıları gevşek bırakınca daha iyi sonuç veriyor. Namlu kırma silahlar daha fazla tutuştan etkileniyor. Tüfeğin yandan kurma, alttan kurma , üstten kurma (hw45) namlu kırma olması bile atış karakterini çok değiştiriyor. Çırpma yönü farklı oluyor. Ortalama üzeri bir atıcı bu dediklerimin farkına varabilir, ama yeni başlayan arkadaşlar, isabet sorunları yaşadıklarında tüfeği yanlış tutuyor olabilirim (ya da tabancayı) sorusunu akıllarında bulundursunlar.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Gevşek tutunca hızda düşme yönünde fark olacaktır,ama 30 fps olacağını tahmin etmiyorum.
    Ayrıca gevşek tutunca da hedefde vurulamıyabilir. :thumbdown:

• kundak vidaları gevşek olunca tüfeğin mekanizması atış yapıldığı zaman bir miktar geri hareket edecektir bu hareket de yay tarafından sağlanacaktır ve yayın enerjisinin bir kısmı buharekete harcanağı için peletin hızında bir düşüş meydana gelecektir.
    diye düşünüyorum

• Kundak vidaları veya gevşek tutuş bence sadece isabetliliği etkiler ama hıza etkisi nasıl olur bilmem.
    Atış esnasında silahı bir miktar sıkmak pcp için bile gereklidir, Ama fazla sıkarsak da doğal olaak kalp atışları ve nabız hızlanır ve sabitlemede zorlanırız.
    Bunlar benim fikrim. Murat özellikle krono atışlarını bende merak ediyorum. Her ne kadar piramydair olsada son kullanıcı denemesi senden.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Murat özellikle krono atışlarını bende merak ediyorum. Her ne kadar piramydair olsada son kullanıcı denemesi senden.

Şimdi bende merak ettim. :him:s

• Yayın ürettiği enerji yanlış hatırlamıyor isem; 1/2*k*x² formülü ile hesaplanıyor. Yani bir yayın üreteceği enerji yayın sertlik katsayısı ve kurulma mesafesi değişkenlerine bağlı. Dolayısıyla silahın haraket etmesi bu değişkenleri etkilemeyeceğinden, silahı gevşek tutmuş olsak da yayın üreteceği enerji aynı olur.
    Ancak; enerjinin korunumuna göre yayın ürettiği enerji tetik düşürüldükten sonraki enerjiye eşit olmalı..! Sıkı tutulmuş bir silahta yayın ürettiği enerjinin tamamı saçmayı haraket ettirmek için kullanılırken, gevşek tutulan bir silahta yayın ürettiği enerji; silahın haraketi + saçmayı haraket ettirme şeklinde olucaktır. Gevşek tutulan silah kendi kendine haraket etmiyor mutlaka bir enerji harcanacak, gereken enerjiyi de yayın ürettiği enerjiden çalacak.
    Sonuç olarak gevşek tutulan silahın namlu çıkış hızının düşük olması bu sebeptendir diye düşünüyorum. Tetik düştüğü sırada daha ayrıntılı bir enerji dönüşümü varsa onu bilemem. Bu noktada üstadlar devreye girer...
    (Bu hesapta esasen momentum da devreye girer ama kısaca enerjinin korunumu ile de böyle açıklanabilir.)

• silahın kundağını sıkmak pistonun sürtünmesini arttıracagı ıcın etkıleyebılır belki?

• Daha öncede sabun testlerinde sıkıca sabitlnmenin öneminden bahsedilmisti.Şimdi silahın gevşek tutulması dırumunda yayın oluşturacağı enerjinin bir kısmı silahın geriye itilmesine neden olur.Aynı şekilde silahı sıkı tuttuğumuzda da enerjinin bir kısmı geri tepmeye gider fakat boş tutularak yapılan atışa nazaran çok daha düşük olur bu enerji kaybı 30fps olayı ise silahın gücünden ağırrlığına göre epey değişken bir veridir diye düşünüyorum.ÖR olarak diana 54 airking gücündeki bir tüfek düşünün fakat ağırlığı 1600gr olsun 54 ile ikisinide gevşek şekilde attığımızda 54 ün enerji kaybı daha düşük olur.
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• Yayın ürettiği enerji yanlış hatırlamıyor isem; 1/2*k*x² formülü ile hesaplanıyor.

Dostum bu değişkenler nedir peki??

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• silahın kundağını sıkmak pistonun sürtünmesini arttıracagı ıcın etkıleyebılır belki?

silahın kundagını istediginiz kadar sıkın,o kalınlıktaki metale 1 mm bile etki ettiremezsiniz.yani piston yatagını esnetmekten bahsediyosunuz sanırım mmrik de olsa böle bişeyin söz konusu olcagına ihtimal bile vermiyorm ki pistonu sıkıştırrcak kadar metali esneten bi insan gücü olabilmesi bana göre imkansız

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• Daha öncede sabun testlerinde sıkıca sabitlnmenin öneminden bahsedilmisti.Şimdi silahın gevşek tutulması dırumunda yayın oluşturacağı enerjinin bir kısmı silahın geriye itilmesine neden olur.Aynı şekilde silahı sıkı tuttuğumuzda da enerjinin bir kısmı geri tepmeye gider fakat boş tutularak yapılan atışa nazaran çok daha düşük olur bu enerji kaybı 30fps olayı ise silahın gücünden ağırrlığına göre epey değişken bir veridir diye düşünüyorum.ÖR olarak diana 54 airking gücündeki bir tüfek düşünün fakat ağırlığı 1600gr olsun 54 ile ikisinide gevşek şekilde attığımızda 54 ün enerji kaybı daha düşük olur.
    saygılar.

Evet ben de bu yüzden BB. Pelletier'in bu gözlemi yaptığı tüfeğin modelini yazdım. Mod 54 Airking deki retrogade sistemi kundağı sıkı ya da gevşek tutmakla bir fark oluşmaz fakat, retrogade sistemi kilitleyecek kadar sıkıp tepme kundağa iletilince güç farkı oluşuyor mu denenebilir. Ama bende Mod 54 yok, ilk fırsatta HW97K için bu testi yapacağım. Ağır tüfeğin enerji kaybı bence de daha düşük olur, zaten belli bir kütleye hareket veriyor çünkü. Belki de ağır pistonlu tüfeklerin isabet oranı biraz da buradan avantaj sağlıyor olabilir.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Haklısınız örnrk biraz şaibeli oldu fakat anlatmak istediğimde zaten bu farkın dediğiniz gibi aynı güçteki iki silahın ağırlık farkına bağlı olarak değişebileceği.
    Silahın ağırlığının tepmenin azaltılmasına en azından atıcıya iletilen tepme hissini azaltacağı dolayısıyla daha hassas atış imkanı sağlayabileceği görüşü bencede gayet mantılık.
    saygılar

• Birbirine denk yayları olan ve eşit enerji üreten birisi hafif diğeri ağır iki silahın gevşek tutulması ile kaybettiği enerji aynıdır. Silahı haraket ettiren enerji miktarı aynıdır ama bu aynı miktardaki enerji ile ağır olan silah daha az haraket ederken hafif olan silah daha çok haraket edecektir. Ağır bir silahın çok disiplinli bir tutuş gerektirmeden de isabetli olabilmesi bence bu sebepledir.
    Öyleyse; çooook hafif bir silah bu mantığa göre uçar gider diye düşünmemek lazım. Burada silahın haraket etmesi derken çok küçük mesafelerden bahsediyoruz. Zaten çalışma prensibi olarak daha fazlası mümkün değil. Silahın haraketi, tutuş gevşetildikçe artsada belirli bir noktadan sonra artmayacaktır. Bunu da hesaba katmak gerek.

• Bolt action tüfekler ve yarı otamatikler: aradaki enerji farkı %10 ila 15 arasındadır (aynı mühimmat aynı namlu boyu vs.) bu güç farkının en önemli nedeni kovandaki barutun patlaması ile yarı otamatiklerde enerjinin büyük bir çoğunluğu çekirdeği itmeye bir kısmı ise boş kovanı geriye itmeye ve dolayısıyla mekanizmanın tekrarını sağlamaya gider.Ama bolt action tüfeklerde enerjinin tamamına yakını çekirdeği fırlatmak için kullanılır.Şöyle düşünün;bi kar 98(mauser)i masanın üzerine koyun ve basit bir mekanizma ile tetiği çekin , silah omuzunuzda ateşlediğinizden çok daha fazla yol alacaktır. Peki yaklaşık 4kg lık ağırlığı çekirdeğin aksi istikametine iten şey nedir? Elbetteki kovandaki barutun patlama ile yaptığı basıncın bir kısmıda silahı geri itmede kullanılmıştır ve buda bir enerji kaybıdır.
    Bunları söylememdeki amaç ;elbetteki ateşli ve havalı silahlar çok farklıdır fakat konuştuğumuz konudaki enerji kaybı naçizane görüşüm aynı mantık çerçevesinde ikisi içinde geçerlidir.Hatırladığım kadarıyla bir sabun testindede silahın iyi bir şekiilde sabitlenmesi gerektiği aksi taktirde penetrasyon testinin çok iyi sonuç vermeyeceği söylenmişti işin üstatları tarafından.
    saygılar.