tüpdeki havanın oksijenmi - kuru havamı nasıl anlarız

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar bu konuda fazla tecrubem yok pcp kullanıma yeni başladım

eve yakın bir doldurma istasyonu buldum kuru hava istiyorum dedim tamam dediler

tüpümü alırken oksijen olmasın dedim bu oksijen dediler astım hastalarının kullandığı hava

soruyorum arkadaşlara bu oksijenmi yoksa kuru havamı işin tehlikesini anlatıyorum oksijende aynı kuru havada aynı

diyorlar şu an tüp evde yani bomba evdemi acaba nasıl anlarız.

ben bügün tüfeğimle 40 atışda yaptım.............. ?(

hatsan at44-10 ....4.5.....square 3-9x40 scuba tüp(rüştü bey)
    Hatsan torpedo 150 th....4.5---- optima 3-9x32mm
    crosman 357 8.
    klasik tekli martını henry
    k.üzümlü klasik çifteli

• Kuru hava şu anda solumakta olduğunuz hava. Kompresör yardımıyla bu hava sıkışıtırılıp scuba tüpünün içinde depolanıyor. Astım hastalarının ne kullandığını bilmiyorum ama oksijen ise o tehlikeli olacaktır.

Hatsan AT44WX10+Optima 3-12X44
    Hatsan Mod95 SAS+Optima 1X40 Reddot
    Crosman Phantom 1000X+ Square 3-9X40

• kuru hava %78 azot %21oksijen ve diğerlerinden oluşur bildiğim kadarıyla pcplerde kuru hava azot ve argon dışında başka bir gaz kullanılmaz tehlikelidir

• aman kesinleştirene kadar tehlikeli hareket yapma oksijen yakıcı bir gazdır ateş ile temasında parlar

• arkadaşlar haklısınızda şu an tüp evde bugunde 40 atış yaptım.

zaten bu konuyla ılgili bir konu açtım daha tecrubeli bir arkadaşımız nasıl anlayabilceğimi söylerse yarın ilk iş geri verip

biraz azarlamak

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli

• şu an tüpü balkona koydum.

biraz yusuf ---yusuf---

tabi 40 atış yaptık anlamadan

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli

• Official Post

Ateş ile temas etme imkanı yok zaten, ama silahınız hatsan pcp ise tüpünde vs. petrol bazlı yağlar var ve oksijen bu tür yağlarla karşılaşması halinde parlar ve Allah göstermesin kötü sürprizlerle karşı karşıya kalırsınız,

Gelelim oksijen ile kuru hava nasıl ayırt edilire, sizin bir kulanıcı olarak bunu tayin edebilmeniz neredeyse olanaksız ve tehlikeli, ve bunada gerek yok, Evet hastanelerde hasta solunumu için oksijen kullanılır ama dikkat edin oksijeni su içinden geçirerek azot, hidrojen yönünden zenginleştirilerek oksijen oranıda azaltılmış olur,

Dalgıçların tüplerinede oksijen basılmaz, aksi halde doğrudan soludukları için akciğerleri hasar görür, Dalgıç tüplerine kompresör ile nemi alınmış kuru hava basılır, ve sanırım sizin tüpünüz oksijen tüpü, çünkü azot tüplerindeki bağlantı sistemi ile scuba tüplerindeki bağlantı aynı iken, oksijen tüplerindeki bağlantı tamamen farklıdır nedenide bu tür tehlikeleri bertaraf etmek içindir,

Öyle görünüyorki tüpünüzde şu anda oksijen var ve durduğu yerde tehlikesiz iken kullanımında ciddi tehlike altındasınız, bir şekilde silahınızın tüpündeki oksijeni boşaltmalısınız, bu noktada aman dikkat elinizde silahın üzerinde tüpün vana kısımlarında kesinlikle bir yağ bulaşığı vs.. olmasın aksi halde patlayacaktır, bundan 25 sene önce fabrikamda çalışan bir arkadaş eli yağlı halde oksijen tüpünün vanasına dokundu ve 3 parmağı tüpün vanası ile birlikte uçtu.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• tüfeğimde şu an 150 bar hava var

tüpüde zaten balkona kaldırdım aparatı kullanarak boşaltıcam.

yarın tüpede azot bastıcam.

tabi anlamalıydım.

azot basmam için tüpün aparatını değiştirmem gerektiğini söylediler.

bende kuru hava bastılar zannediyorum.

crosman 357 8.
    k.üzümlü klasik çifteli

• Bu resmi foruma kaçıncı kez koydum bilmiyorum ama sanırım oksijenin tehlikesi hakkında sizi tekrar uyarmış olurum.

[Resim Engellendi: http://www.pyramydair.com/blog/images/201-left-web.jpg]

[Resim Engellendi: http://www.pyramydair.com/blog/images/201-right-web.jpg]

Hatta Pyramydair blog da, bir medikal teknisyenin pyramydair i arayıp "ya benim bu aldığım career 707 pcp silah her atışımda namludan mavi bir alev çıkartıyor" demesinden de bahsediyor. Mustafa Serdar 'ın da dediği gibi yanıcı yağ ile temasında parlama kaçınılmaz olur.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• "ya benim bu aldığım career 707 pcp silah her atışımda namludan mavi bir alev çıkartıyor" zahuzhua adam 1000 metrede c-t-c 1 cm grup yapıodur.Adamın pcp oksijen kaynağı gibi olmuş desene.

Geçenlerde de bizim teknik servisten bir arkadaşı acilde gördüm dedim hayırdır oksijen tüplerini değiştirmeden önce kulakları çatlamasın diye azıcık ama cidden çok az krem sürmüş adamın kulakları kıpkırmızıydı haşlanmış resmen.

Sen sen ol o tüpü aparatla maparatla boşaltma götür aldığın yere güvenli bir ortamda boşaltsınlar.

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Burdan şunu anlıyoruz bizim tüplere oksijen basamazlar.Biryerle anlaştım dröger marka 300 bar tüp aldım dolumunuda onlar yapacak 300 barlık dolumun sıkıntılı olduğunu tüpün aşırı ısındığını soğuk su havuzunda falan dolum yapıldığından bahsetti.

• Abi bu tüfeğin şekli şemaili ne olmuş böyle bea :!: ayrıca mavi alev gerçekten çok ilginç olmalı. Ve bir soru daha : ''Bu bahsettiğimiz: basınçlı oksijen - yağ ikilisinden oluşan enerji patlaması basınçlı karbondioksit - yağ ikilisinden de çıkarmı?'' (çok şeytani fikirler geldide aklıma) ;lol;

Hatsan 105x 5.5mm

• Mustafa bey yanlış anlamazsanız bir ekleme yapmak isterim. Konu ile çok alakalı olmasada , akıllarda eksik bir bilgi kalmasın , hastanelerde tuplerindeki o2'nin sudan geçirilme amacı sadece nemlendirmektir ve cogu zaman %100 o2 tercih ederiz ama kuru o2 gazı solunum yolları üzerinde tahris edici özelliğe sahip olduğu için nemlendirilerek verilir.

AA S510 - Hawke 8.5-25x42 SW Tactical