Nem'e Çok dikkat edin !

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • böyle bişeydi sanırım ama yeterlimi yada kullanışlımı bilmiyorum.tahminim bu kompresörün yeterli olamayacağı.
    http://www.avpar.com/prod.asp?id=10662

Avpar sahibini iyi arkadaşımdır fakat onun dükkanında böyla komprosör yok bunun için sipariş vermek gerekiyor ne zaman gelir artık bilenezsin yanlız avpardaki elektirikle çalışıyor benim bahsetiğim 20-30 bar hava ile çalışıyor.

FEİNWERKBAU 600

• Avpar sahibini iyi arkadaşımdır fakat onun dükkanında böyla komprosör yok bunun için sipariş vermek gerekiyor ne zaman gelir artık bilenezsin yanlız avpardaki elektirikle çalışıyor benim bahsetiğim 20-30 bar hava ile çalışıyor.

ewet bu link değildi.haklısınız.daha sonra farkettim.özür.

• ;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;

haydaaaaaaa daha tüfege doymadan öbür tarafamı gidicez şimdi tüfek elımde patlıcak ha. e bunun bır yolu olmalı ilk kez duyuyorum böyle bişeyey. mustafa bey bir yol gösterın bize yoksa kaza kursununa gidicez sanırım. tüfegin havasını boşaltıp sökelım dıcem bız temızleyelım yada bakım yapalım dıcem sanırım hava full bitince pompa ile doldurulmuyo. bir care lütfen neyapıcaz bir ton adam var pcp kullanan ve pompayla dolduran. saygılar.

hakan abi allahta seni güldürsün yaa ;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;

Hw 97k

• gülme murat cıddı konu bu X( patlarsa senden bilirim ^^

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Madem PCP tüpleri pompa ile hava basınca nem dolayısıyla korozyona uğruyor...Peki tüplerin içi krom kaplama yapılamaz mı? Av tüfeklerinin namluları başarıyla korunuyor bu şekilde. Ya da ne bileyim paslanmaz çelikten tüp yapılamaz mı? :him:s

• bende aynı şeyi düşünmüştüm!mustafa abinin A.A sının tüpü hatırladığım kadarıyla kaplamaydı,yada tüpün kendi orjinalidir benimki tahmin tabi krom kaplatsak acaba tüpü ne gibi bir sonuç alırız :him:s

Hw 97k

• Official Post

Madem PCP tüpleri pompa ile hava basınca nem dolayısıyla korozyona uğruyor...Peki tüplerin içi krom kaplama yapılamaz mı? Av tüfeklerinin namluları başarıyla korunuyor bu şekilde. Ya da ne bileyim paslanmaz çelikten tüp yapılamaz mı? :him:s

Scuba tüp kullananlar hiç gerek yok ama mutlak pompa kullanmak durumunda olupta yoğun nemli iklimde yaşayanlar için dediğiniz şekilde sert krom kaplatılabilir ama süpün iç yüzeyi çok iyi temizlendikten sonra sentetik gres ile eser miktarda iç yüzeylere ovalama yöntemi ile ince bir film tabakası oluşturacak şekilde uygulanması halinde korozyon kesinlikle engellenmiş olur, sentetik gres hem tehlikesizdir hemde suya karşı ciddi direnci vardı, ele bulaştığında sabunla bile çözülmüyor.

• abi bizim evde ciddi nem sorunu var tüfekler ciddi anlamda karıncalandı oyüzden bir türlü ne pcp ye nede av tüfeğine cesaret edemiyorum. evi izole ettikten sonra hatta bizim arkadaşta nem alma cihazı var onu alıp denedikten sonra bu işlere gireceğim kısmetse.

• Mustafa abi silahımı bende aldığımdan beri hep pompayla doldurdum,haliyle tüpünde su birikmesi olmuştur ve atış esnasında valfe de su gönderiyordur

silahı ben hiç sökmedim ve valf yapısını tam bilmiyorum,paslanma başlamış olabilirmi acaba ve bunun ileri safhalarında hava kaçakları başlarmı? bunun önlenmesinde dediğiniz gibi sentetik gresin buraya uygulanması mümkünmüdür ve uygulamada valfte ulaşamayacağımız yerler varsa nasıl önleyeceğiz bunu?

FX Gladiator .22cal , BSA 8-32x44 SWF
    Weihrauch Hw 97K .22cal

• Official Post

Mustafa abi silahımı bende aldığımdan beri hep pompayla doldurdum,haliyle tüpünde su birikmesi olmuştur ve atış esnasında valfe de su gönderiyordur

silahı ben hiç sökmedim ve valf yapısını tam bilmiyorum,paslanma başlamış olabilirmi acaba ve bunun ileri safhalarında hava kaçakları başlarmı? bunun önlenmesinde dediğiniz gibi sentetik gresin buraya uygulanması mümkünmüdür ve uygulamada valfte ulaşamayacağımız yerler varsa nasıl önleyeceğiz bunu?

Cihan sen bu konuları kafana takma hiç, senin silahının valf sistemi paslanmaz çelik, tüpüde alüminyum ve içide özel kaplamalı, yani senin nemle ilgili bir sorunun olamaz.

• Official Post

Mustafa abi silahımı bende aldığımdan beri hep pompayla doldurdum,haliyle tüpünde su birikmesi olmuştur ve atış esnasında valfe de su gönderiyordur

Cihan sen bu konuları kafana takma hiç, senin silahının valf sistemi paslanmaz çelik, tüpüde alüminyum ve içide özel kaplamalı, yani senin nemle ilgili bir sorunun olamaz, senin nem konusunda tek dikkat etmen gereken namlun, yani namlunu nemden korumalısın, bunuda silikon spreyle çözersin.

• Cihan sen bu konuları kafana takma hiç, senin silahının valf sistemi paslanmaz çelik, tüpüde alüminyum ve içide özel kaplamalı, yani senin nemle ilgili bir sorunun olamaz.

Paslanmaz çelikse sorun kalmadı o zaman Mustafa abi ;keyfs; teşekkürler.

FX Gladiator .22cal , BSA 8-32x44 SWF
    Weihrauch Hw 97K .22cal

• Mustafa abi forumdan climber nickli arkadaşımızdan aas410 aldım.Yabancı olduğum pcp dünyasında güvenliğin çok önemli olduğunu düşündüğümden acaba tüfek tüpünde nem olup korozyona neden olmuşmudur diye düşünmeden edemiyorum.Konuyuda hortlattım ama umarım diğer arkadaşlarımızında dikkatini çeker

• hazır konu hortlamışken aklılma geldi yazayım dedim pompa ile dolum yaparken nem den kaçınmak için elektirkli ısıcı ile ısıtılmış odada (ki bu ısıtıcılar havadaki nemi yok eder havayı kurutur) dolum yapsak faydası olur mu + olarak sıcak genşleştiği için tüpü doldurmak kolaylaşırmı ?(

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• hazır konu hortlamışken aklılma geldi yazayım dedim pompa ile dolum yaparken nem den kaçınmak için elektirkli ısıcı ile ısıtılmış odada (ki bu ısıtıcılar havadaki nemi yok eder havayı kurutur) dolum yapsak faydası olur mu + olarak sıcak genşleştiği için tüpü doldurmak kolaylaşırmı ?(

Haftada 3 gün atış yapan ve silahını haftada 6-9 kere pompayla dolduran birinin elektrikli ısıtıcı çalıştırması sonucu faturasına yansıyacak ekstra tutarıda hesaba katmak lazım sanırım. Ayrıca nem oranının özellikle yazın tavan yaptığınıda hatırlatmak isterim. Odada fenalık geçirmeden dolum yaptığınızı varsayarsak pompa + elektrik parası sanırım scuba dan aşağı kalmaz ...

• Paslanma varmı yokmu anlamak için tek yöntem tüpü sökerek incelemek.
    Tüpü nemden korumak için imkan oldukça, tüfeği kullanmayacağınız birkaç günlük veya daha uzun bir boşluk yakalarsanız silahın tüpünü tamamen boşaltın(namlu yukarı bakacak şekilde ve mümkün oldukça yavaş yavaş). Sonrasında namluyu da temizleyerek saklamak iyi olur. Hatta tüpü boşaltmışken söküp temizleyebilirsiniz. Bununla beraber uyarmam gerekir; çok yüksek basınç altında çalışan bir parçadan bahsediyoruz, kendinize güveniyorsanız tüpü sökün.

• yüksek basınçtan dolayı söküp takma işleminde yapılan küçük bir hata telafisi zor durumlarla karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir.Silahla biraz acemiliğimi attıktan sonra Mustafa abi uygun görürse kendisine yollamayı düşünüyorum.Bu arada ben scuba tüpten dolum yaparak kullanacağım.Benden önceki arkadaşta scubadan dolum yapmış ama insan genede tedirgin oluyor.

• ya arkadaşlar sınavla pcp veren yok mu :) fakırlıktan bir türlü alamadım gözüm açık gidecem

• Haftada 3 gün atış yapan ve silahını haftada 6-9 kere pompayla dolduran birinin elektrikli ısıtıcı çalıştırması sonucu faturasına yansıyacak ekstra tutarıda hesaba katmak lazım sanırım. Ayrıca nem oranının özellikle yazın tavan yaptığınıda hatırlatmak isterim. Odada fenalık geçirmeden dolum yaptığınızı varsayarsak pompa + elektrik parası sanırım scuba dan aşağı kalmaz ...

anlatmak istediğim şu küçük sıcak hava üfleyen ısıtıcıyı pompanın yanına koyup bu şekilde dolum yaparsak ısıcıtıcı havayı kuruttuğu için nemden az da olsa kaçınmamızı sağlayabilir (bence faydası olur) 15-20 dk kısa bi çalıştırma süresi faturaya pek bi etki etmez tabiki scuba pompaya göre daha avantajlı sadece pompa kullanıp nemden korunmak için fikir sunuyorum ;)

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk