36 cal mı 12cal mı öldürcü

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • kardeşim senin o kısa namlulu canavar da 50 metrede istediğin numara saçmayla her şeyi ( abartmadan) deler.

S410

• 10 numara 12 gauge saçma efes şişesini 40-45 metre civarı muteaddit atışta kıramadı.Bende bi sorun yoksa bu da böyle..

Sİz süt içerken ,biz rakıdan balığın hesabını soruyorduk.Kırmızı rujlu kadınlar turnusol kağıdını turuncuya boyarken yüzümüz kızarıyordu,utanıyorduk

Huğlu çift tetik 12/71 çifte (baba yadigarı)
    huğlu çift tetik 16/76 çifte (dede yadigarı)
    Torun 307 lihgt 12/66 sp (24-32 gr arası çok tatminkar)
    hatsan torpedo 150 (bozuk bir dürbünle paslanmayı beklemekte)
    Hatsan at44 WX10 LW(sonunda)
    zoraki 4.5mm

• kırar da ya ya arzu ettiğiniz şekilde vuramamış yada bir 2 saçma kenarından sıyırmıştır

S410

• arkadşlar yorumlardan dolayı tşk ederimfakat hep düz mantık kullanılmış 12 çapı büyük olduğu için öldürücüdür diye
    burada hız farkı var eğer sadece büyük çap öldürücü olsaydı snipper tüfekelr de 12 cal yapılırdı diye düşünüyorum

sorummun cevabınıhesaplayarak yapabilecek arkadaş yok mu

36 cal neredeyse 2 kat hızlı çıkış hızı var buna rağmen yine de 12 cal uzun mesafede daha isabetli ve öldürücü diyebilir myiiz?
    saygılar

• Yivsiz namlulu tüfeklerden atılan kurşunda ne kadar isabet olur bilemiyorum ama hızı yüksek olan teknik olarak daha isabetlidir. Yalnız 800m/s gibi bir hıza çıkması mümkün değil. Üretici iyi sallamış. 1800 ft/s falan dese amenna. Öldürücülük olarak öldürmek istediğiniz şeye göre değişir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Remington ve Federal gibi mühimmat üreticilerinin web sitelerinden balistik tablolarını inceleyebilirsiniz. Yivsiz tüfeklerde çap büyüdükçe kuşunun belli bir mesafede ki (mesela 100 mt) enerjisi daha yüksek olur. Kısacası öldürücülüğü en yüksek çaplar 12 ga>16ga>20ga>28ga>36 numara 36 numaraya özellikle gauge terimini kullanmadım çünkü burada yanlış bilinen bir doğru var. 12 gauge 1 pound ağırlığında ki saf kurşunun 12 eşit hacme bölünmesiyle elde edilen yuvarlak kurşunun (1 adetinin) çapıdır. 36 numara ise yaklaşık 66 gauge'e denk gelir.

Sadece hıza bakarak öldürücülük konusunda bir fikre varamazsınız, çünkü enerjinin formülü (yivsiz tüfekler için) 1/2mv2 formülünden bulunur, görüldüğü gibi çekirdeğin ağırlığıda etkilidir. Yivli tüfeklerde ise enerji 1/2mv2 + 1/2 Iw2 formülünden bulunur, I atalet momentini, w açısal hızı (merminin kendi etrafında dönüş hızı) ifade eder.

Bazı arkadaşlar yivli tüfek kurşunu daha küçük niye daha öldürücü o zaman diye örnek vermişler, bazı arkadaşlarda 12 ga 10 numara saçma ile yapılan atışta deliciliğin az olduğunu belirtmiş. Öncelikle bu arkadaşlar kusura bakmasın ama elma ile armutu karıştırarak örnekleme yapmaya kalkmışlar.

.338 lapua'nın öldürücü olması yivli tüfek namlusuyla atılmasından kaynaklanır yoksa .338 lapua'nın çekirdiğini kendi çapına uygun yivsiz fişek kovanına yerleştirip, yivsiz namlu ile atarsanız elbette öldürücülüğü 12 ga.'dan az olur. 10 numara saçma ile atış yapan arkadaşta bir zahmet 12 ga 10 numara saçma ile 36 numara 10 numara saçmayı karşılaştırsın sonra hangisinin daha delici olduğunu yazsın.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

'İyi düzenlenmiş bir milis, özgür bir devletin güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlal edilemez.'
    Amerikan Anayasası

Benelli Nova 12 ga. - TOZ 120 12 ga. - Hatsan Volcanic 12 ga.

• Açıklama için tşk.Yanlış bilgi bizleri farklı cal.'lere yönlendirebilir.

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• Bu konuya cevabınızı atarken yazılanları özellikle de bu bahsettiğiniz lapua ile kıyaslama konusunu iyice okumadığınızı anladım. Ben başından beri (konu başlığına verilen ilk cevaba bakınız) tipine bakarak ya da yanyana koyarak iki merminin öldürücülüğü ve gücünün karşılaştılamayacağınaı anlatmaya çalışıyorum. Yoksa 12ga nın daha güçlü olduğunu ben de biliyorum. Ben bir fişeğin gücünün, fırlattığı kurşunun kütlesi ve namludan çıkış hızı ile orantılı olduğunu başından beri anlatmaya çalışıyorum. Anlamamaya çalışan kişiler vardı onlar da zaten forumdan uzaklaştırılmış. Yoksa Remingtonun federalin sitesine gidip bakmayı bazı arkadaşlar da biliyorlar. Ayrıca hangisi öldürücüdür diye sorulmuş. Neyi avlamak istediğinize göre bu değişir. Sinek avlamak istiyorsan tükenmez kalem borusundan tükürdüğün çiğnenmiş kağıt da öldürücüdür.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• tükenmez kalem borusundan tükürdüğün çiğnenmiş kağıt da öldürücüdür

#hims

birinci hamur kağıdın grupmanı daha iyiymiş diye duydum ;lol;

FX Gladiator
    Diana Mod 48
    Daystate AirWolf MCT FAC 40 fpe, bazen 27fpe
    "Verba volante,Scripta manent"

• Kanıt görmeden buna inanmam mümkün değil açıkçası video bekliyoruz:)
    #hims

birinci hamur kağıdın grupmanı daha iyiymiş diye duydum ;lol;

Sİz süt içerken ,biz rakıdan balığın hesabını soruyorduk.Kırmızı rujlu kadınlar turnusol kağıdını turuncuya boyarken yüzümüz kızarıyordu,utanıyorduk

Huğlu çift tetik 12/71 çifte (baba yadigarı)
    huğlu çift tetik 16/76 çifte (dede yadigarı)
    Torun 307 lihgt 12/66 sp (24-32 gr arası çok tatminkar)
    hatsan torpedo 150 (bozuk bir dürbünle paslanmayı beklemekte)
    Hatsan at44 WX10 LW(sonunda)
    zoraki 4.5mm

• Eğer öldürücülükten kasıt "durdurma gücü" ise ilk 50 m. menzil içerisinde 12 Gauge slug elbette 36 gauge slugdan daha fazla "durdurma gücü" ne sahiptir. Ancak bu 36 gauge slug domuz öldürmez anlamına gelmez. Ancak avın yaralı olarak kaçma veya elde edilememe olasılığı daha yüksektir. 36 gauge ile domuza atış yaparken daha ölümcül bölgelere nişan alınması gerekir. 12 gauge ile bu olasılık biraz daha azalacaktır diye düşünüyorum nacizane.

Webley&Scott Patriot .22 cal (1. nesil)
    Optima 3-9x44+( Sportsmatch Dampa Mount 1" )
    Webley&Scott Tomahawk .177 cal
    3-9x32E Tasko+Tek Parça Ayak

Hatsan At-44 10 .22 cal 6-24x50 Tasko

• 10 numara saçma ile atış yapan arkadaşta bir zahmet 12 ga 10 numara saçma ile 36 numara 10 numara saçmayı karşılaştırsın sonra hangisinin daha delici olduğunu yazsın.[/quote]

Acizane ben de av amaçlı 36 çap tabir edilen süperpoze bir tüfek almak istiyorum. Şu ana kadar 16 ve 20 çap av tüfeği kullandım ama artık ava daha fazla kaçma imkanı vermek istiyorum. Ayrıca 36 çap tüfekten çıkan saçmaların daha toplu gideceğini ve avın yaralı gitme olasılığının daha da azalacağını tahmin ediyorum.
    Ancak "20 metreden sonra tesiri olmaz, bıldırcın avından başka bir avda kullanamazsın" deniyor. Oysa ki 12 çap tüfekten atılan 400 m/s çıkış hızındaki 4 numara (3,25 mm) fişeğe ait saçmalar ile aynı şok ve namlu çeliği özelliklerine sahip 36 çap tüfekten atılan 400 m/s çıkış hızındaki 4 numara fişeğe ait saçmaların tesirleri aynı olmaz mı? Yeri geldiğinde vurabiliyorsam 70 m'den tavşanı yıkmaz mı? Yoksa tahmin edilenin aksine 36 çap tüfekten atılan saçmalar toplu uçuş yapamıyor mu ? Ya da yaklaşık 20 m'den sonra aşırı bir dağılıma mı uğruyor? Ya da nasıl tesirsiz hale geliyor? :him:s
    Yorumlarsanız ya da uygulama sonuçlarından bahsederseniz sevinirim. Saygılar.

• Saçma atımı açısından 12ga daha fazla saçmayı daha büyük bir huzme ile göndereceğinden av indirme şansı olarak tabii ki 12ga. 36ga 15-20mt den yakın kalkan avları fazla saçma ile dağıtmadan avlamak için kullanılır.

Tek kurşun olayında, 12ga bir merminin hedefe vuruş alanı daha fazladır ve taşıdığı enerji de. 36ga nın bu oranları 12ga ya göre çok daha düşüktür. Yani 12ga daha öldürücüdür. 12ga aşağı yukarı 100mt sınırlarında bir yivli tüfek etkisindedir.

Ancak 36ga yı da hafife almayın, 10,4mm çapında 100grain civarı ağırlığında bir mermi neticede ve namlu çıkış enerjisi enerjisi de aşağı yukarı bir .44 magnum kadar.

• şunlara 36 kalibre 12 kalibre demek yerinde 10 milimetre 18.5 milimetre dersek daha rahat anlaşılır . yada 41 cal 72 cal
    iyice karıştı ;şrofls;.;,;-
    sonuçta 12 gauge = 72 cal 36 gauge = 41 cal hemenhemen

bsa side wheel focus 8x32-44
    özel yapım 36 ga tek kırma
    whalter falcon hunter edition(tasko3x9)
    crosman 2240
    daisy powerline 5170(red laser)
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen surrounder ().

• .338 lapua'nın öldürücü olması yivli tüfek namlusuyla atılmasından kaynaklanır yoksa .338 lapua'nın çekirdiğini kendi çapına uygun yivsiz fişek kovanına yerleştirip, yivsiz namlu ile atarsanız elbette öldürücülüğü 12 ga.'dan az olur. 10 numara saçma ile atış yapan arkadaşta bir zahmet 12 ga 10 numara saçma ile 36 numara 10 numara saçmayı karşılaştırsın sonra hangisinin daha delici olduğunu yazsın.

Eger .338 lapua magnumu .338 kalibrelik kaval bir namlu ile aticak olursaniz cikis hizi yivli namludan daha hizli olucaktir ve toplam cikis enerjisi yivli namludan atilan mermi ile yaklasik olarak ayni olucaktir, yivlerin mermiye kattigi sey istikrardir merminin takla atmasini onler ve inanin .338 Lapua yi kaval namlu ile atin ve o mermi domuza gelsin 12 gauge slug dan daha oldurucu olucaktir, bilgilerin tamami bilimseldir.. Saygilarimla..

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• vay be ne lapua imiş arkadaş ya.

biride denese keşke yivli merminin barutunu çıkarıp normal 12 veya 36 kalibre fişeğin içine koyup şöyle namluyu mekanızmayı yarsa.

S410

• 12 numara fişek ile 36 numarayı öldürücülük yönünden kıyaslamak 12 numaraya hakaret 36 numaraya da haksızlıktır.

12 numara 28 gram bir domuz kurşununun namlu çıkışı ilk hızı remington standart fişeği için 475 metre ve enerjisi de 3158 joule'dür.

Yine remingtonun 6,5 gram gelen çekirdeğinin namlu çıkış hızı ise 560 metre/sndir. Bizdeki yaf,zuber gibi fişeklerin kurşunları 7,5 gram ağırlığındadır. Bu ağırlığa göre enerjileri hesaplandığında 1176 joule'dür. İddia edldiği gibi ilk hızı 700 m/sn olsaydı enerjisi 1837 jole olacaktı. 700m7sn iddiasına göre bile aradaki enerji farkına dikkatinizi çekerim.

Yivli tüfek mermilerini hiç bu işin içine sokmadan 44 magnuma bakalım.

13 gram çekirdek ve 495 m/s ilk hıza sahip 44 magnum mermisinin enerjisi1,590 Joule
    16 gram çekirdekli 460 m/s ilk hıza sahip 44 magnum mermisinin enerjisi 1,600 Joule
    22 gram çekirdekli 404 m/s ilk hıza sahip 44 magnum mermisinin enerjisi 2,078 Joule

Eğer 36 nın ilk hızı 700 m/sn olsaydı enerjisi 44 magnumun ortalama fişeklerinden fazla olacaktı. Ancak magnum mermilerinin en hafifinin bile 36'nın çekirdeğinden neredeyse iki kat ağır olduğunu gözardı etmeyin. Kaldı ki remingtonun 36 numara fişeğinin çekirdeğinin 6,5 gram, saniyede 700 m'ninde palavra olduğunu düşünürsek 36 numara fişeği 44 magnumla aynı kefeye koymamamız gerektiğini de bir kez daha görebiliriz.

Batıda 36 numara fişek avcılığa yeni başlayan çocuk yaştakı atıcılar için bir nevi başlangıç çapıdır. Tepmesi azdır. Saçmada ortalama atış mesafesi 20 metre civarıdır. Tek kurşunu da tilki, kurt boyutunda hayvanlar için idealdir. 12 numara gibi her avda, her sahada kullanılabilen bir çapla kıyaslanması sağlıklı sonuç vermez. Doğru da değildir.

10 numara saçmalı fişekle şişe kırmak 40 metreden hangi çapta tüfeğiniz olursa olsun mümkün değildir. Kazara 8-10 saçma bir arada isabet ederse şişede gariban soda şişesi olursa belki.... 10 numara saçmanın canı carası ne ki 40 metreden şişe kırıyorsunuz. Saçmalar artan mesafeyle inanılmaz hız kaybederler. Ava atışta bile saçmasına göre 50 metrenin üstüne çıkmamak en uygunudur. Aksi taktirde av hayvanının yaralı gitmesi ihtimali çok yüksektir.

36 numarayı burada küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. Sahip olduğu enerji bir çok tabanca mermisinden yüksektir. Neticede tüfek fişeğidir. Ama bırakın 12 numarayı 20 numara ile bile kıyaslanması bence yanlıştır.

• Ava atışta bile saçmasına göre 50 metrenin üstüne çıkmamak en uygunudur. Aksi taktirde av hayvanının yaralı gitmesi ihtimali çok yüksektir.

+1 ;d; diğer yazdıklarınızda'da haklısınız,saçmaların tane ağırlığı ve çıkış hızlarına göre bir adet şaçma'nın hedefe nekadar güç uyğuladığını bulabiliriz,10 numara saçmanın ağırlığı neki 40 mt şişe kıracak,hangi enerjiyi taşıyacak #hims ,40 mt asla yakın mesafe değildir.

• 36 çap tüfekler için neden hep 20 m sınırı veriliyor? ince bir namlu olmasına rağmen saçmalar diğer kalibrelerden daha fazla mı dağılıyor?
    Bir de deneyimlerinizi 10 numara saçma yerine 4 numara saçma açısından paylaşabilir misiniz?
    Yok mu "kardeş ben bu tüfeği avda kullanıyorum. Diğer çaplardan bariz bir şekilde toplu atıyor. Vurabiliyorsan en az 12 çap kadar etkilidir" diyen?

• 36 çap tüfekler için neden hep 20 m sınırı veriliyor? ince bir namlu olmasına rağmen saçmalar diğer kalibrelerden daha fazla mı dağılıyor?
    Bir de deneyimlerinizi 10 numara saçma yerine 4 numara saçma açısından paylaşabilir misiniz?
    Yok mu "kardeş ben bu tüfeği avda kullanıyorum. Diğer çaplardan bariz bir şekilde toplu atıyor. Vurabiliyorsan en az 12 çap kadar etkilidir" diyen?

36 cal safir tufek ile 400m ye gozumun onunde ates edildi (domuz aviydi) merminin o mesafede etkili olduguna sahit oldum. 20m sanirim sacmali fisekler icindir ama ben 36cal sacmali fisekte gormedim cunku hep domuz avinda 36 cal ile karsilastim. 12 cal slug kadar guclu degil hatta enerji olarak yarisi kadar diyebilirim fakat domuzun kalbine nisan alirsaniz tek atista indiriyor.. Saygilarimla..

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO