TBMM Silah Alt Komisyonu, silah lobilerinin isteği doğrultusunda silah bulundurma yaşını 18’e indirdi.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • silahla suç işleyecek kişi zaten silahı buluyor. haberleri izlerken bakıyorum kaçakçılar , esrarcılar , katiller şunlar bunlar da hep değşik silah ve tabancalar mevcut, hep dinliyorum ruhsatsız. bunlara çare bulsunlar.

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• Hükümeti bu konuda destekliyorum ;#taban^l

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• 18 Yaş sınırı çok düşündürücü olmakla birlikte esas vahim konu artık sağlık raporu ve psikolok raporu kalkıyor.Pompalı tüfekleri arabanın bagajında dileyen serbestçe bulundurabilecek.Geçmişe şöyle bir bakarsanız işlenen suçların bir kısmı da pompalı tüfeklerle ve ruhsatlı tabancalarla işlendi.Silah alımını bukadar kolay hale getirmek bence iyi değil.Hele hele problemli kişilik yapısında olanların rapor olmaksızın silah almaları olacak şey değil.Böyle bir kimse ruhsatlı silahıyla tuttu birini vurdu diyelim.Balistiği belli,kovanı belli, yakalanması kısa sürede olur.Herşeyin yolunda gittiğini ve yakalandığını düşünelim.Bu kişi hemen bu tip davalarda uzman bir avukat tutacak.Avukatların hazırlayacakları savunmalar genellikle '' ağır tahrik, şahsın onuruna hakaret ve kişinin psikolojik açıdan cezai ehliyetinin olmadığı '' temellerine dayananır.Hakim ilk celsede bunu akıl hastahanesine '' cezai ehliyetinin olup olmadığının anlaşılması için '' sevkeder.Hastahanede kişi psikolok ve psikiyatrislerce muayene edilerek heyete çıkarılır.Peki bu süreç sonunda zanlı heyetten '' cezai ehliyeti yoktur '' diye rapor alırsa bunun vebali kanunu çıkartan kişilerde olurmu olmazmı ?

• Silah Üreticileri, Satıcıları ve Sevenleri Derneği (SÜSASD) Başkanı Cuma
    İçten, “İç savaş çıkarsa silah gerekir, Boşnaklar silahlanmış olsaydı
    Sırplar bu kadar kolay katliam yapabilir miydi?” şeklinde görüş
    belirtti.

Esas bu cümle çok düşündürücü. Bu adam ve onun derneği, hükümet ile el ele verip böyle bir yasa çıkarttırıyor ve ardından gelen açıklaması ile resmen, "biz hükümet ile bir iç savaşı ön gördük ve savaşta sayıca azınlıkta olan grubu silah alması için teşvik ediyoruz" diyor!!! Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Daystate Air Ranger 5,5mm + NikkoStirling Nighteater 8-32X60
    Hatsan AT44 W10 LONG 5,5mm + NikkoStirling GAMEKING 4-16X50
    Hatsan MOD 135 QE Vortex 5,5mm + NikkoStirling Mountmaster 3-9X40

• Benim yeterince silahım var, ama yanlarına bir yivli tüfek fena olmazdı ;#taban^l

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• çaktırmadan nüfus planlamasının bir parçası olmasın bu uygulama

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• “İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlâl edilemez.”
    Amerikan Anayasası

Büyük düşünen insanların kurduğu bir devletin bugün hangi güçte olduğunu anlatmaya gerek yok. Cuma İçten'in değindiği konu iç savaş ile alakalı değil, olası bir işgal durumu için geçerlidir ve bence sonuna kadar haklıdır. Kaçımızın, Dağlık Karabağ bölgesinde sivil Azeri'lerin elinde ki her türlü av tüfeği ve tabancanın 'kan dökülmesini engellemek' amacıyla toplatıldığından buna karşın sivil ermenilerin eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığını yada Bosna Hersek'te sivil halkın yine aynı gerekçeyle elinde ki av tüfeklerinin dahi toplandığını ama Sırp'ların eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığından haberi var?

Kaçımızın Türkiye hariç hiçbir müslüman devletin yivsiz tüfek üretmediğinden haberi var? Türkiye'de de yivli tüfek üretmenin yasak olduğundan haberi var? Neden dışarıdan satın almak zorundayız acaba? Kaçımızın bireysel silahlanma karşıtı Umut vakfının, hangi yabancı vakıflardan destek aldığını ve bu yabancı vakıfların ne diye destek sağladığından haberi var?

Gelişmiş devletler içerisinde tabanca taşımanın yasaklandığı tek ülke İngiltere'dir ve İngiltere'de de yasak sonrası işlenen adi suçlarda artış olmuştur, azalma değil. Bireysel silahlanmayı engelleyerek sadece kanunlara saygılı, kendini ve ailesini korumak amaçlı silah edinen insanların elinde ki silahları alabilirsiniz. Suç işlemek amacıyla silah edinen insanların elinde ki silahları toplayamazsınız, onlar zaten ruhsatsız silah temin ediyorlar, kanunların ne dediğinin onlar için bir önemi yok.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

'İyi düzenlenmiş bir milis, özgür bir devletin güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlal edilemez.'
    Amerikan Anayasası

Benelli Nova 12 ga. - TOZ 120 12 ga. - Hatsan Volcanic 12 ga.

• Konunun abartıldığına inanıyorum. Aslında konuyu oraya koyanların da hatası var. Mesela vatandaşın anayasal korunma güvencesi artırımı , silah sevenlerin gönüllerinin doyuma ulaştırılması ya da kişisel savunma ihtiyacı kapsamının genişletilmesi , ya da av sanatının ev ekonomisine katkısının benimsetilmesi adı altında çaktırmadan bu yasa yapılabilir. Yaygara koparmadan iş halledilebilirdi :thumbup:

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Allah soumuzu hayretsin yarın tinercisi balicisi beli tabancalı eli popmpalı tüfekli çıkacak karşımıza.

Air Arms S410 Extra B.A 1000 FPS + BSA 8-32x44
    ankarateam.png

• Tinerciler, baliciler, hapçılar, piskopatlar da tüfek almadan önce ruhsat için emniyete başvuruyorlardı zaten. Ne mantıklı düşünceler.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

'İyi düzenlenmiş bir milis, özgür bir devletin güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlal edilemez.'
    Amerikan Anayasası

Benelli Nova 12 ga. - TOZ 120 12 ga. - Hatsan Volcanic 12 ga.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen syılmaz ().

• bence bu konu fazla büyütüldü, av tüfeği alma yaşının 18 e düşmesi haricinde pek bi değişiklik yok, ayrıca yetkili ağızlar sağlık raporunun ortadan kalktığı konusunda yanlış bilgilerindirme olduğundan bahsediyorlar. ama 6136 mağdurlarıyla ilgili hiçbir gelişme yok buna çok üzüldüm u½%;

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Taşıma ve bulundurma için gereken şartlarda değişiklik yok.Sağlık raporunun heyetten alınma zorunluluğu kaldırıldı.Ve bildiğim kadarıyla 1 seneye kadar hapis cezası olup da can güvenliğinden taşıma ruhsatı almak isteyenlere valilikce oluşturulacak komisyon kararı ile ruhsat verilebilecek.Sonuçta parası olan adam zaten 21 yaşında alıyordu,sadece 3 sene erken silah sahibi olmuş olacak başka değişen birşey yok.Yurtdışında 300-500$ lık silahlara biz burda 2500-3000TL gibi afaki rakamlar ödüyoruz.Harcı falan da cabası.Bu paralara silah satıldığı sürece istediğiniz kadar şartları yumuşatın bence anlamı yok.

• Silah üreticileri ve tacirleri 3 kuruş para kazanacak diye beyefendiler yasa çıkartıyorlar. Senin benim çocuğum ölecek, hazretler kan üzerinden para kazanacaklar.
    İti köpeği arabasının bagajında pompalı taşıyacak yasal olarak. Bakın görün artık 3 bira içip ondan sonra tecavüz mü istersin, adam kaçırma mı, mafyacılık mı neler neler olacak.
    18 yaşında çocuğun eline silah verirsen neler olacağı belli.
    Lanet olsun bu yasayı çıkaranlara.
    Milletin canını malını namusunu ilgilendiren meseleyi referanduma götürsünler bakın kaç kişi olur diyecek.

Mustafa
    26.04.1975

• Beni olur kısmına yazın. Silah forumunda silah karşıtı yazı yazdığınızı da unutmayın derim.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• bir defaya mahsus ruhsatsız silahlar kayıt altına alınmalı ve ruhsatsız silah bulunduranlara ağır cezalar verilmeli. Kesinlikle mke tekelinden çıkarılmalı çünkü kazığı devlet eliyle çok fena yiyoruz. ben denizlideyim mesela. silah alma belgemi aldım diyelim ve işim gücüm yok ankaraya gideceğim. mke bu işten elini ayağını çekip sadece silah ithal eden ve satan firmaları sıkı kontrol etmeli.
    Bir ülkede kanunlar o ülkenin örf anane ve kültürel yapısı gözönüne alınarak çıkartılır. AB ye uyum diyoruz. yoook kardeşim biz daha henüz o kültürel yapıya ulaşamadık. eline teneke bira alan iti puştu sabah namazından gelen adamı vurabilirmisin vuramazmısın iddiasına girip kafadan vurup öldürüyorlar. Ruhsatsız silah o kadar çokki akıllara zarar bir durumda. afyon dinar ilçesinde yeni 8 yaşında çocuk vuruldu yine. bahsi geçen o ilçe tam bir teksas tır. Devlet demeliki herkes elindeki ruhsatsız silahı getirsin kayıt altına alalım diyecek şartları uyuyorsa geri vercek yoksa el koyacak. ağır yaptırımlar gelmelidir. ruhsatsız silah demek kaçakçılığın kaynağı demek. çünkü bunlara mermi lazım. tanesini 4 tl den satıyorlar. şimdi üst baş arama muhabbetide savcı kararıyla oluyor. yani polis şüphelendiği birini görcekte savcıya haber verip emir çıkaracak filan. her düğüne bir sivil gönderse bile dünya silah çıkar.
    18 yaş silah alabilir olayına karşıyım. askere gitme şartı aranmalı sadece . isterse 17 yaşında olsun. asker terbiyesi görmesi lazım. bizim milletimiz görgü kültür seviyesi maalesef özellikle kırsal kesimlerde rezil derecede. son derece vahşi ve acımasız tiplemeler var. sanmayınki köylü gariban . bende arazilerim var bakıyorum ve topraktan gelen gelir son derece kolay ve paralıdır. vergisi algısı yoktur. üzerine daha devlet para verir. cahil bir insanda haketmediği parayı kazanır ve sonradan görme olur. buda bu tip yasalar için tehilikelidir. 5000 tl veripte ruhsatsız glock peşinde koşanları bilirim .

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• beni de olur kısmına yazın
    “İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlâl edilemez.”
    Amerikan Anayasası bu yazıya bayıldım
    sabah namazına giden rahmetlinin yanında silah olsaydı son nefesini verirken kendine ateş eden şerefsize belki sıkabilirdide o şerefsize birdaha başkasına silah doğrultma şansı bırakmazdı saygılar

Stoeger X20 177 cal
    Weihrauch HW-40 PCA 177 cal
    Crosman 2100 177 cal

• Silah taşıyor olmak her zaman gerektiğinde taşımıyor olmaktan iyidir.(Söz alıntıdır. nerden hatırlamıyorum.)Arabamın bagajında her zaman ruhsatlı sp silahımı taşırım.Acilde çalıştığım için şiddet de küfür de gördüm duydum ama bir an olsun arabada tüfeğim oduğu aklıma gelmedi..Ama bir gün birisi beni silahla kovalamaya kalkarsa nereye kaçacağımı iyi biliyorum.

Sİz süt içerken ,biz rakıdan balığın hesabını soruyorduk.Kırmızı rujlu kadınlar turnusol kağıdını turuncuya boyarken yüzümüz kızarıyordu,utanıyorduk

Huğlu çift tetik 12/71 çifte (baba yadigarı)
    huğlu çift tetik 16/76 çifte (dede yadigarı)
    Torun 307 lihgt 12/66 sp (24-32 gr arası çok tatminkar)
    hatsan torpedo 150 (bozuk bir dürbünle paslanmayı beklemekte)
    Hatsan at44 WX10 LW(sonunda)
    zoraki 4.5mm

• .

Silah taşıyor olmak her zaman gerektiğinde taşımıyor olmaktan iyidir.(Söz alıntıdır. nerden hatırlamıyorum.)Arabamın bagajında her zaman ruhsatlı sp silahımı taşırım.Acilde çalıştığım için şiddet de küfür de gördüm duydum ama bir an olsun arabada tüfeğim oduğu aklıma gelmedi..Ama bir gün birisi beni silahla kovalamaya kalkarsa nereye kaçacağımı iyi biliyorum.

hocam desenize baya bir meslekdaşımız var . bende hacettepe sağlık idaresi mezunuyum .ama sigortacılık yapıyorum

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• 18 yas siniri aslinda tamamen avcilikla ilgili. 21 yerine 18 yasinda av tufegi alip avcilik yapabilinecek. silah bulundurma yasi 21 den 18 e dusse ne olur, neticede evde bulundurulacak. 18 yasinda suc isleyecek biri babasinin silahi ilede suc isler. tabii ruhsatli silahla suc isleyecek enayide az sayida bulunur. cinnet ani falan desek o zaman ekmek bicaklarinida yasaklamak lazim vs vs.

ozetle olay sudur, fazla fazla parasini verip, raporunu alip, ruhsatini edinip evinde bulundurma ustunde taisma ruhsati alan vatandasdan kimseye zarar gelmez. istisnalar oluyor evet ama o istisnalara bir ekmek bicagida yeterli oluyor o istisnai anlarda.

sorun ruhsatli silahlar degil, akli ruhsati olmadan aramizda dolasan akilli delilerdir. bazilari ruhsatlarin pesine dusecegine, kanunlara uymayanlarin pesine dusse daha iyi olur diye dusunuyorum.