ORDUMUZA HANGİ PİYADE TÜFEĞİ ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar son günlerde askeriyenin gündemine bir sürü piyade tüfeği girdi sizce en iyi ve türkiye şartlarında kullanmaya musayit tüfek hangisidir.

hamdım piştim yandım oldum.

• benim görüşüm ve tavsiyem fin yapımı 5.56 atan kalaşnikof. değerli görüşlerinizi bekliyorum g;$i

• Güzel bir konu açmışsınız, teşekkürler.

Bahsettiğiniz silah iyi ama ben FN Herstal - FNC .223 (5.56 x 45 mm) veya H&K G36K derim, bir de Ordumuz Bullpup türü silahlara sıcak bakmadığı için konvansiyonel tasarımlı bir piyade tüfeği uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Nurettin ARIKAN

Gamo CFX .177 + BSA 3-9x40
    Webley Patriot .25

• galiba hk 416 mke ürettiği mehmetcik1 tüfeğinin orjinaliydi. iyi bir alternatif olabilir. ;kffx;

• Mehmetçik-1'in yakın muharebe ve hücre baskınlarında kullanılmak üzere lazer takılabilen 3 kilogram ağırlığındaki karabina versiyonu da bulunmakta. Silah 7.62 mm çaplı mermi kullanan G3'lerin NATO anlaşmaları nedeniyle artık kullanılmayacak olmasından dolayı Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından yeni bir silah olarak tasarlandı. onu bunu bilmem h&k 416 bence süper oldu.isabetli bir karar.askerlerimizin ellerinde o silahlar ölüm kusar... +;tuftabV#

Hainlere verecek canımız cok ama toprağımız YOK...

BERETTA Px4 STORM F 9mm
    M4 MARINE (AEG Airsoft)

;tufey#egeteam.png ;tufey#

• 416 VS Colt

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Mehmetçik-1'in yakın muharebe ve hücre baskınlarında kullanılmak üzere lazer takılabilen 3 kilogram ağırlığındaki karabina versiyonu da bulunmakta. Silah 7.62 mm çaplı mermi kullanan G3'lerin NATO anlaşmaları nedeniyle artık kullanılmayacak olmasından dolayı Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından yeni bir silah olarak tasarlandı. onu bunu bilmem h&k 416 bence süper oldu.isabetli bir karar.askerlerimizin ellerinde o silahlar ölüm kusar... +;tuftabV#

5,56mm nato standartıdır ama 7,62mm'nin yasaklanması diye birşey yok ayrıca hk 416 nın 7,62 mm versiyonu da var hk 417 keşke onu kullansaydı ordumuz türkiye şartlarında 5,56 mm'nin yetersiz kalacağını düşünüyorum bu konuda defalarca tartışmıştık.

• bence 5,56 mm piyade için oldukça iyi bir kalibre
    sadece birey olarak düşünürsek elbette zayıf bir atış gücü gibi düşünüyor insan ama şayet mangalarda 2 kanas tarzı 7,62 bir 12,7 ve 2 adette hatta 4 adet 7,62 bixi gibi silah bulunursa piyadenin asıl amacına en iyi hizmet edicek silah 5,56 mm dir.

• bence 5,56 mm piyade için oldukça iyi bir kalibre
    sadece birey olarak düşünürsek elbette zayıf bir atış gücü gibi düşünüyor insan ama şayet mangalarda 2 kanas tarzı 7,62 bir 12,7 ve 2 adette hatta 4 adet 7,62 bixi gibi silah bulunursa piyadenin asıl amacına en iyi hizmet edicek silah 5,56 mm dir.

iki de rpg ekleyelim manga manga 11 kişi oldu ;şrofls;.

• iki de rpg ekleyelim manga manga 11 kişi oldu ;şrofls;.

Şu anki standart komando kol düzeni yaklaşık 24 kişi olup 4 rpg, 4 bixi, 2 kanas ile tertip edilmiştir.Yaklaşık 4 adet te t-40 bombatar Hk-33 lerde takılıdr.İç güvenlik piyade taburlarında ise aynı takım düzeninde havanlarda mevcuttur.Ve üstelik onlar G-3 ve Mg-3 taşır. Vah yazık ne yazık
    Bölük seviyesinde operasyonlarda Mk-19 bombaatarı ve A-4 12,7 mm uçaksavar silahı gene komando kollarının ağır silah takımları tarafından sırtta taşınır parça parça.

• mangayla komando timi karıştı ama ben hala 5,56 nın yetersizolduğunu düşünüyorum hk 33 zaten söylendiğine göre tam bir facia

• mangayla komando timi karıştı ama ben hala 5,56 nın yetersizolduğunu düşünüyorum hk 33 zaten söylendiğine göre tam bir facia

amacım zaten düşüncelerini değiştirmek değil meraklanma ;kihhik,;kihhik,

hk 33 ün facia olmasının sebebi aslen g-3 ün facia olmasına sebep olan etkenlerle aynı.
    hiç olmassa g-3 7,62mm .. bari tesir olarak etkili idi.
    ancak Hk416 en mantıklı çözüm oldu hayretler içinde kalmıştım ilk duyduğumda zira bu kadar isabetli bir kararı nasıl verdi bizimkiler hayret ;şrofls;.

• Colt M4 karpuz gibi dağıldı....HK 416 gerçekten güvenilir bir silah. Discovery Channel daki "Future Weapons" da bu silaha müthiş testler uygulanmıştı. Ancak gönlümden geçen tamamem özgün tasarımlı, %100 yerli tasarım bir silahı ordumuzun elinde görmek.
    Tabi ki 5.56 mm çapında olacak...

Webley&Scott Patriot .22 cal (1. nesil)
    Optima 3-9x44+( Sportsmatch Dampa Mount 1" )
    Webley&Scott Tomahawk .177 cal
    3-9x32E Tasko+Tek Parça Ayak

Hatsan At-44 10 .22 cal 6-24x50 Tasko

• amacım zaten düşüncelerini değiştirmek değil meraklanma ;kihhik, ;kihhik,

hk 33 ün facia olmasının sebebi aslen g-3 ün facia olmasına sebep olan etkenlerle aynı.
    hiç olmassa g-3 7,62mm .. bari tesir olarak etkili idi.
    ancak Hk416 en mantıklı çözüm oldu hayretler içinde kalmıştım ilk duyduğumda zira bu kadar isabetli bir kararı nasıl verdi bizimkiler hayret ;şrofls;.

m1 ya da mauser ne kadar faciaysa g3te o kadar facia g3 ün tek sorunu biraz eski olması
    HK 416 bencede çok iyi seçim ama hk 417 daha iyi olurdu düşmanı üç atış yerine tek atışta indirmek daha avantajlıdır ;şrofls;. . her tartışmada söylediğim gibi 6,5 mm grendel incelenmeli ve özgün türk piyade tüfeği bu kalibreyle üretilmeli (bence)

• arkadaslar g3 güzel ve tesirli bir silah ama dezavantaj olarak cok onemli bir probleme sahip.o da seri 30 - 50 atıs sonrası tutukluk yapmasi.yani 3 uncu sarjorden sonra allaha emanetsınız.bu konuda tek alternatif bence kalesnikof.ustune tanimam.

• G 3 iyi bakım yapılırsa ve kaliteli mühimmat kullanılırsa tutukluk yapmaz benim tüfeğimle bütün bölük atış yaptı kovan dikme dışında hiç bir sorun çıkmadı kovan dikmesinin nedeni de fişeklerin kalitesiz olmasıdır.

keleş süper bir silahtır doğru ama g 3 le karşılaştıramazsınız çünkü piyade tüfeğinden çok hafif makineli tüfek sınıfına yakındır.

g3 soğuk savaş nato konseptine uygun olarak dizyan edilmiş bir sabit mevzi silahıdır. sayıca üstün sovyet birliklerine karşı az sayıdaki eğitimli nato askerinin siperden nokta atışı yapması mantığına dayanır. 7.62 mm'lik mermi aynı anda birbirine yakın düzende ilerleyen birden fazla hedefe zarar verebilir. etkili mesafesinin uzun olması nedeniyle düşman size karşılık verebilmek için ateş altında ilerlemek zorunda kalır. buna karşılık kısa mesafeli çatışmalarda ve dağ tepe gerilla kovalamacalarında hantal kalır.

kalaşnikov ise tam bir sovyet konseptidir. ucuz ve basittir az eğitimli asker ve partizanlar için bol miktarda üretilir her türlü zor koşulda minimum bakımla iş görür. kısa mesafeli çatışmalarda guerilla warfare için mükemmeldir, seri atışta teklemeden ve fazla çaba harcamadan etkili olur ama uzun mesafede mermileri dağıtır isabetsizdir eğitimli askerler için fazla basit kalır.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen machete ().

• Mükemmel silah yoktur her silahın kendine göre avantaj ve dezavantajı vardır benim görüşüm böyle..Ne g3 keleş kadar pratik olabilir nede keleş g3 kadar güçlü ..

• FN Scar da olabilirdi aslında. Ama HK416 da çok çok iyi bir tercih. Bu arada 416 alınacaksa zamanla 417 de gelecektir mutlaka.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• bence en iyisi m4a1 cabriem red dot çünkü sardan bi abim en iyi onla bi yerlere girilir diyolar ama ben bi sar olsam şöle bi set isterdim
    2x colt 1143 tabanca (Özelliği amerikalılar viyetmanda yaralı burakmaması için kullandıkları tabanca çok mütiş bişi)
    1x mini uzi yakın dövüşte çok işe yarar çünkü dövüşmene gerek kalmaz)
    1x m4a1 cabriem red dot hızlı akınlar
    1x schmind sniper 3,3 kg hafif 7.26 nato kalibreli mermi atan ii bi silah