AA 510 Xtra 22 ve 50 metrede yükselen POI

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öncelikle forumdaki tüm arkadaşlara hayırlı haftalar diliyorum. Bu forumda ilk konu açışım, umarım yanlış başlık altına açmamışımdır.Evvelki hafta satınaldığım ve ilk pcp tecrübem olan AA510'umla dün yaptığım atışlarda, 200-130 bar arası atışlarımda arasında tutarsızlık sezdim. Tüfekte Altaros regülatör mevcut. Bu sabah atışlar arasındaki farkı daha net bir şekilde görmek için 50 metrede 10 arlı gelişigüzel grupmanlar yaptım. Ve sonuç:
    [Resim Engellendi: http://i43.tinypic.com/2mcfsjb.jpg]

Hedef: 50 metre
    4X10 toplam 40 atış
    Tüfek tam güçte.
    Sağdan sola 10 arlı grupman.
    İlk 10 lu 190 bar civarı (dolum tüpünde hava azalmış, 190-195 arası basabildi, yani 200 basamadım)
    Son 10 lu 140 bar civarı
    Kartonda yukarıda görülen siyah noktaları hedefledim.
    Vuruş noktası başlangıçta sert bir şekilde yükseliyor, eğri olarak düşünülürse eğim sola doğru yatay seyir izleyip atışlar stabilite kazanıyor. Zira bu hedeften sonra başka bir hedefte başka bir 10 lu grupman denemesi yaptım, resimdeki 4. son grupmanla aşağı yukarı aynı seyirde idi. Elimde chrono olmadığından atış hızını ölçemiyorum. Öğrendiğim kadarıyla regülatör ile ile tam güçte 950 fps atış yapıyor.
    Bu grupmanı 50 stabil atış haline getirmek için regülatör ayarı ile oynamak mı gerek, veya güç ayarlarını 200-130 bar arası deneme yanılma ile ters orantılı olarak (200 barda gücü kısarak, 150 bara inerken tam güce doğru) sürekli değiştirmek mi gerek, ama bu sonuncuyu yapacaksam regülatörden ne anladım
    Forumdan bir kardeşim gerçi telefonda dün yardımcı oldu sağolsun ancak bu sonuçları yeni elde ettiğim için forumda da paylaşmak istedim.
    Saygılarımla..

AA S510 EXTRA FAC .22
    Hawke Sidewinder 30 SF 6-24x56 SR Pro
    Weihrauch HW77 .177 Hawke 3-9X40 AO
    Diana Mod54 Airking .22

• Altaros 190 çoğunlukla 180 barda 900 fps ile başlayacak şekilde ayarlanırsa 135 bara kadar 40 en iyi 45 adet stabil atar. Bu altarosun en iyi performansı olur. Belirttiğiniz gibi güç ayarı kullanılacaksa regülatörle birlikte çalışırsınız:) Krono olmadığı için zor ama yapacağınız regülatörün ayarını yeşil yönünde yeşil hattın çeyreği kadar sıkıp denemek. Altaros yeni geldiğinde ayarı doğru olsa da kısa sürede güç artıyor. Duruma göre sabırla sık gevşet yapıp yazdığım ayarı yakalamanızı dilerim. Saygılar

• Sonuç regülatörün uygun şekilde çalışmadığını gösteriyor. Regülatör yokmuş gibi, optimum basınçlara geriledikçe valfin rahat açılması dolayısıyla çıkış hızı giderek artmış. Altaros regülatörlerin tüp delinmeden monte edilebilmesi güzel ama ayarını ben bir türlü tutturamadım. Forumda dilinden anlayan birileri vardır mutlaka.

• Altaros 190 çoğunlukla 180 barda 900 fps ile başlayacak şekilde ayarlanırsa 135 bara kadar 40 en iyi 45 adet stabil atar. Bu altarosun en iyi performansı olur. Belirttiğiniz gibi güç ayarı kullanılacaksa regülatörle birlikte çalışırsınız:) Krono olmadığı için zor ama yapacağınız regülatörün ayarını yeşil yönünde yeşil hattın çeyreği kadar sıkıp denemek. Altaros yeni geldiğinde ayarı doğru olsa da kısa sürede güç artıyor. Duruma göre sabırla sık gevşet yapıp yazdığım ayarı yakalamanızı dilerim. Saygılar

Teşekkür ederim. Sanırım mevcut ayarlarda 3'ncü 4'ncü ve daha sonra yaptığım paylaşmadığım 5.grupman yani toplamda en az 30 atış ''Tam güçte'' stabil atış değerlerini verecek. Yani bu 170-135 bar arası oluyor.170-200 bar aralığı için gücü kısarak üzerine 20 küsur atış eklemek mümkün. Ancak AA larda manometre değer aralıkları 50 birim olduğundan neresi 130 neresi 170 göz alışkanlığı gerek sanırım.

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• Sonuç regülatörün uygun şekilde çalışmadığını gösteriyor. Regülatör yokmuş gibi, optimum basınçlara geriledikçe valfin rahat açılması dolayısıyla çıkış hızı giderek artmış. Altaros regülatörlerin tüp delinmeden monte edilebilmesi güzel ama ayarını ben bir türlü tutturamadım. Forumda dilinden anlayan birileri vardır mutlaka.

Aslında takıldığım nokta tam olarak bu. Zaten reg yokken bu tüfek aşağı yukarı optimum aralıkta bu değerleri yakalıyor. Elimde krono olsa bir şekilde kendim halletmeye çalışırım veya forumdaki İstanbul bulışmalarından birine katılarak hem arkadaşları tanır hem sorunu çözmeye çalışırım.
    Bu noktada Combro marka namlu ucu krono cihazı kullanan arkadaş var mı? Değer ölçümleri güvenilir mi?
    http://www.chronoscopes.com/
    Diğer tip kronolar çok büyük ve pahalı.

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• chrono connect pro diye bir program var iphone a yükledim gayet dogru sonuçlar veriyor.denemenizde fayda var.

steyr challenge
    cricket 6.35

• Aslında takıldığım nokta tam olarak bu. Zaten reg yokken bu tüfek aşağı yukarı optimum aralıkta bu değerleri yakalıyor. Elimde krono olsa bir şekilde kendim halletmeye çalışırım veya forumdaki İstanbul bulışmalarından birine katılarak hem arkadaşları tanır hem sorunu çözmeye çalışırım.
    Bu noktada Combro marka namlu ucu krono cihazı kullanan arkadaş var mı? Değer ölçümleri güvenilir mi?

Regülatör ayarlamak için yeterli hassasiyette olduğunu söyleyemem ama kullananlar memnun gibi.

• Aslında takıldığım nokta tam olarak bu. Zaten reg yokken bu tüfek aşağı yukarı optimum aralıkta bu değerleri yakalıyor. Elimde krono olsa bir şekilde kendim halletmeye çalışırım veya forumdaki İstanbul bulışmalarından birine katılarak hem arkadaşları tanır hem sorunu çözmeye çalışırım.

Merhabalar, combro yu ben bu yaz başında almıştım. Yaptığım denemelerde profesyonel krono ve bu ürün arasında farklar oluyor. Silahın namlu ucuna bunu takıp önüne de diğer kronoyu koyup denemeler yaptım. Arada fark oluyor ancak şu varki her defasında hep aynı farklar çıkıyor (1-2 fps oynama ile)... Şöyle ki misalen pro krono 900 ölçtüğünde bu 860, pro krone 920 ölçtüğünde bu 880 ölçüyor gibi. Kısacası aradaki farkı bilirseniz iş görür.

• cep telefonun uygulamasi 830 atani 780 civari atıyor yani pro chrono yoksa sart değil gibi bence cep yeterli

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

+1 :thumbup:

Şu anda kullandığınız regülatör devre dişi ve silah regülesiz atış grafiği sergiliyor. Muhtemel problem
    1- Regulator montaj o-ringi kaçak yapıyor (hatalı montaj)
    2- Limit dışı regülatör ayarı , regülatör akışı kapatmıyor.
    3- Stoper çatlak veya süpürücü o-ring kesik.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Merhabalar, combro yu ben bu yaz başında almıştım. Yaptığım denemelerde profesyonel krono ve bu ürün arasında farklar oluyor. Silahın namlu ucuna bunu takıp önüne de diğer kronoyu koyup denemeler yaptım. Arada fark oluyor ancak şu varki her defasında hep aynı farklar çıkıyor (1-2 fps oynama ile)... Şöyle ki misalen pro krono 900 ölçtüğünde bu 860, pro krone 920 ölçtüğünde bu 880 ölçüyor gibi. Kısacası aradaki farkı bilirseniz iş görür.

Çok yaygın bir ürün değil sanırım, youtube da izlediğim crono ölçümlerinde Combro kullanana denk gelmedim.

Şu anda kullandığınız regülatör devre dişi ve silah regülesiz atış grafiği sergiliyor. Muhtemel problem
    1- Regulator montaj o-ringi kaçak yapıyor (hatalı montaj)
    2- Limit dışı regülatör ayarı , regülatör akışı kapatmıyor.
    3- Stoper çatlak veya süpürücü o-ring kesik.

Bildiğim kadarıyla regülatör ayarı ile çok fazla kurcalanmadan monte edilmiş. Bundan dolayı 2'nci ihtimal üzerinde duruyorum. Ancak Chrono cihazı olmadan sanırım işim zor. :thumbup:

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• Çok yaygın bir ürün değil sanırım, youtube da izlediğim crono ölçümlerinde Combro kullanana denk gelmedim.

Bildiğim kadarıyla regülatör ayarı ile çok fazla kurcalanmadan monte edilmiş. Bundan dolayı 2'nci ihtimal üzerinde duruyorum. Ancak Chrono cihazı olmadan sanırım işim zor. :thumbup:

Chrono ya ihtiyacınız yok. Kumpasla yaklaşık ayar yapabilirsiniz. Hatırladığım kadariyle stoper 4.9 mm derinlikte 150-155 bar 5.3mm derinlikte 130 -135 bar 5.8mm de 100-110 bar arası verecektir.
    Ama bana sorarsanız %90 1. ihtimalden kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Yaklaşık 2 ay aradan sonra bin bir hevesle başladığım pcp sevdasına kaldığım yerden devam etmeye başladım. Değişen ''firing valve body'' ve yeni regülatör uygulamasından sonra tüfeğin tam güçte 30 stabil atış sergilediği basınç aralığını tam olarak hatırlayamamakla birlikte, 60 adımda yaklaşık 185-150 bar arası saydığım 25 atışa ait grupman oldukça tatmin etti.
    Bu noktada, tüfeğimi evinde 1,5 aydan uzun bir süre misafir eden, parça siparişini bizzat gerçekleşirip tıpkı kendi tüfeğiymiş gibi titizlikle müdahale eden, telefonda bilgisi ve tecrübesini 7-24 esirgemeyen, bu hobiye bir üye daha katmak için değerli vaktinden ödün veren; menfaatçi,adam sendeci 21.yüzyıl insanına tepeden tırnağa zıt yönde karakter çizen değerli dostum ve ağabeyim ''güzel insan'' Akif Nazlı Bey'e saygılarımı sunuyorum.
    [Resim Engellendi: http://i39.tinypic.com/33crcjs.jpg]
    [Resim Engellendi: http://i41.tinypic.com/2u4qxqr.jpg]
    [Resim Engellendi: http://i39.tinypic.com/4fvpdj.jpg]

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• Salih inşallah emeğimize ve sabrına değmiştir. Güle güle kullan.
    Bu arada gönderdiğin hediye için tekrar teşekkür ederim. Sayende belimin ölçüsünü aldım.
    Sen de boş bir zamanda atışlara gelirsen bahaneyle boyunun ölçüsünü alırsın .:)
    Sağlıcakla kal kardeşim.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Salih inşallah emeğimize ve sabrına değmiştir. Güle güle kullan.
    Bu arada gönderdiğin hediye için tekrar teşekkür ederim. Sayende belimin ölçüsünü aldım.
    Sen de boş bir zamanda atışlara gelirsen bahaneyle boyunun ölçüsünü alırsın .:)
    Sağlıcakla kal kardeşim.

Akif bey, abi doğru düzgün bir grupman için 50'ye 40 lık kartonun sadece bir köşesi kalmışsa, kartonun geri kalanında grupman niyetine saçmalamış, ve kadraja almaya utanmışsam o boy ölçüsü için daha on fırın ekmek beni bekliyor demektir. :) :) Tüfek bu haliyle mükemmel. g;$i Allah her daim yolunuzu açık eylesin. :thumbup:

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• Bugün tüfeğin 100+ metre performansını denemek amacıyla her zaman atış yaptığım araziye gittim. Hafif rüzgarlı havada, Akif Bey'in göndermiş olduğu 18 grain pelletleri de denediğim 50 metredeki bir dizi grupmandan sonra 100 metreye yerleştirdiğim hedefi denemeye başlamışken, 10'uncu pelleti gönderdikten sonra arkamda bir siren sesi ! Genç bir polis arkadaş yoldan aracıyla geçen bir vatandaşın şikayeti üzerine gelmiş. Mesleğimin ne olduğunu sorup tüfeği inceledikten sonra ''Size bir yaptırım uygulayamam, ancak başka bir ekip başka muamelede bulunabilir. Kendi silahımla falanca köyde (10 km ötede)atış yapıyorum.'' diyerek atışa son vermemi rica etti. Atış yaptığım alanda bundan 7-8 sene önce gezerken kaldırdığım bir yerli bıldırcını ve kışın dürbünle gördüğüm bir tavşanı hatırlayarak yapılaşmanın İstanbul'da ne kadar hızlı gerçekleştiğini, artık oturduğum yerin bu işler için uygun olmadığını derinden idrak ettim. Zaten sözkonusu alanda bir hastane projesi olduğundan, sanırım 10 sene sonra bugünü de mumla arayacağım :((
    Çok titizlenmediğim bir 100 metre grupmanı:
    [Resim Engellendi: http://i41.tinypic.com/330slk6.jpg]

AA S510 EXTRA FAC .22
    Diana Mod54 Airking .22

• İ

Bugün tüfeğin 100+ metre performansını denemek amacıyla her zaman atış yaptığım araziye gittim. Hafif rüzgarlı havada, Akif Bey'in göndermiş olduğu 18 grain pelletleri de denediğim 50 metredeki bir dizi grupmandan sonra 100 metreye yerleştirdiğim hedefi denemeye başlamışken, 10'uncu pelleti gönderdikten sonra arkamda bir siren sesi ! Genç bir polis arkadaş yoldan aracıyla geçen bir vatandaşın şikayeti üzerine gelmiş. Mesleğimin ne olduğunu sorup tüfeği inceledikten sonra ''Size bir yaptırım uygulayamam, ancak başka bir ekip başka muamelede bulunabilir. Kendi silahımla falanca köyde (10 km ötede)atış yapıyorum.'' diyerek atışa son vermemi rica etti. Atış yaptığım alanda bundan 7-8 sene önce gezerken kaldırdığım bir yerli bıldırcını ve kışın dürbünle gördüğüm bir tavşanı hatırlayarak yapılaşmanın İstanbul'da ne kadar hızlı gerçekleştiğini, artık oturduğum yerin bu işler için uygun olmadığını derinden idrak ettim. Zaten sözkonusu alanda bir hastane projesi olduğundan, sanırım 10 sene sonra bugünü de mumla arayacağım :((
    Çok titizlenmediğim bir 100 metre grupmanı:
    [Resim Engellendi: http://i41.tinypic.com/330slk6.jpg]

İstanbul gerçekten yaşanacak şehir olmaktan çıkıyor yavaş yavaş. Belki de çoktan çıktı. Bu yüzden ünv. bittikten sonra çoğu arkadaşımın aksine memleketime dönüp kendime burada bir düzen kurmaya karar verdim.

• Siz yine acik bir bolgede atis yapıyormuş sunuz. Onceki hafta pazar günü atış yaparken koyde kendi arazimde 100 metreye atis yaptim sonra Dürbün ayaklarını değiştirdim ve 10 metrede sıfırlamak icin hedef kağıdını asmak için kullandığım mukavvayi almaya gittim tam kutuyu aldim birde baktim ki tarlaya gri bir Pickup girdi 5 memur inip ben oraya varincaya kadar sehpadaki tüfeği aldilar. Selamın aleyküm hoşgeldiniz hayırdır dedim belgeri goster dediler avmi yapıyorsun bir sürü abuk subuk soru yasak ivir zivir adamlarin pcp den haberi bilgisi yok oyle böyle mucadele anlatmak onlarada atis yaptirmak tam 45 dakika sürdü sonra gittiler ama bende ogun için heves kalmadi. Benimde daha yakin geçmiş zamanda böyle bir şey geçti basimdan.
    Salih Bey Hatirliyorsaniz siz tüfeği almadan birkac kere mesajlastik buna istinaden yanlış anlamazsaniz size bir bilgi vereyim benim tufek regulator yok 2800-2000 psi arasindaki 100 m gupmanlari ondan baya bi iyi oluyor haberiniz olsun.

Saygilar

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• gruplar gayet güzel... Akif abimin eline sağlık...sizede ısabetli atışlar diliyorum

bursa cok güzel bir il.istediğin her an atışa gidebilicek arazi dolu...herkesi bekleriz :) toplu hobi göcü :)

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver