yayli tufeklerde kullanilan gresler

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese selamlar.bir suredir hw97k tufegimle ugrasiyorum.yay pisyon contasi transfer contasi yeni değişti.ortalams hiz 805 fps 8.44jsb ile.yaklasik 12fpe guc uretiyor.silahi bugun tekrar soktum ve piston icine rontgen filmi uyguladim h sesi kessin hemde yaydan piston icine yag gecmesin diye.yayi
    Wurt marka kuru yaglayici bir sprey ile yagladim.yay tutucuyu ve yaytutucunun yayi kavrayan her yerini nbu12 adinda gida sektöründe kullanilan organik cok kati bir gresle kapladim.piston yuzeyine eser miktarda ince bir film gibi kauvuk bazli bir gres surdum.ayni gresi piston contasinada az miktarda surdum. Ve silahi topladim.silah croni olcumlerinde 5fps farklarla 30 atis sonrasinda ortalama 785fps 8.44jsb atti.11.55fpe guc uretti.silahin tepmesi ve sesi inanilmaz dustu.tok bir sesle cok stabil atiyor.fakat 805 fps den 785fps ortalamaya neden dustu anlayamadim.bunla ilgili forumda cok sey okudum.en son mustafa serdarin 2007 debyazdigi bir konu dikkatimi cekti
    Havalı pistonlu silahlarda Gresleme ve yay'ın önemi kaucuk bazli gres gucu dusuk silahlarda guc kaybina neden oluyor diye yazmis.peki pison uzerine ve silindir yuzeyine gucu dusurmeden uygulanacak bir yag tavsiye edermisiniz? ?

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• hadi sinan iyi bir yağ bulda bende kullanayım :) evvel zamanda yeşil gres denemiştim. Sonuç olumsuz.

ben 5.5 mm crossman hollowpoint pelletleri 650 fps ile atıyorum..

Eğer biraz yağlama ile 5.5 mm 14.3 grain bir pellet ile 700 küsür rakamları görürsem başka birşeye gerek kalmaz :)

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Sideprensi kadirnabinin cok yazisi var forumda.bu konu ile ilgili cok sey denemis.konuyu okursa cevaplar diye dusunuyorum.

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• Çok fazla bir düşüş yok stabilde atıyor diyorsunuz seside azalmış . Hedefiniz eski gücün üzerine çıkmak değilde 0.5fpe gücü kazanmaksa bence biraz silahı kullanın bakarsınız yeni topladığınız tüfekte, kaybolan güç sistem oturdukça geri gelebilir.

• benim bildiğim en güzeli fabrika çıkışı ne ise o :) fazla uğraşmıyorum içi ile. yay ne zaman kırılır ancak o zaman.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Malesef hw97 icin bu durum soz konusu degil.orj yay ve yay tutucunun uyumsuz oldugu yabanci forumlarda yaziyor.ayrica piston contasida silindir icindeki yagi surekli toplayip transfer delihine doğru iten bir yapısı var.ayrica hic anlamadan yayiniz cok kisa bir surede kirilacaktir.silahi sokunce sasirabilirsiniz.bu bakimdan hw97 modlamaya cok uygun bir tufek.

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• Merhabalar, zannedersem kullandiginiz gresten ötürü güc yönünde ufak bir kayip yasanmis. Mos2 adli Kati yagdan daha önce kullandiniz mi? Bu yagin icinde Teflon da bulundugu icin dizelleme etkisi gayet Minimum düzeyde ayrica güc yönünden de herhangi bir kisinti yasatmayacagini zannediyorum. Bunun disinda Tüfeginize V-mach ya da Vortek türü kitlerden herhangi birini entegre ettiniz mi? eger ettiyseniz hangisi? Saygilar.

• Tufegimin değişen tum parcalari stock. Orj hw97. Aslinda asil merak ettiğim sey ilk yayim 855fps atiyordu basta sonra yay oturunca 830fpsler atmaya basladi.yayin kirilmasindan sonra meydandan tum parcalari orj olarak aldim fakat guc 820lerden 805 lerde sabitlendi.uyguladigim greslerle guc 785fps lerde stabillesti.saniyorumnhucun dusmesi kaucuk esasli gres yuzenden. Silindir yag gibibkaymiyor.sizin dediginiz teflon katkisini kadir abi denemis ama faydasimi goremedigini yazmis.siz denediniz ve ne sonuc aldiniz???

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• Tufegimin değişen tum parcalari stock. Orj hw97. Aslinda asil merak ettiğim sey ilk yayim 855fps atiyordu basta sonra yay oturunca 830fpsler atmaya basladi.yayin kirilmasindan sonra meydandan tum parcalari orj olarak aldim fakat guc 820lerden 805 lerde sabitlendi.uyguladigim greslerle guc 785fps lerde stabillesti.saniyorumnhucun dusmesi kaucuk esasli gres yuzenden. Silindir yag gibibkaymiyor.sizin dediginiz teflon katkisini kadir abi denemis ama faydasimi goremedigini yazmis.siz denediniz ve ne sonuc aldiniz???

Ben Vortek pg2 Kit'i satin aldiktan sonra bahsettigim mos2 yagdan uygulamayi düsünüyorum. Su ana Kadar tüfegi acikcasi ne actim ne de chrono ölcümlerini yaptim. Bahsettigim kitten satin Alan ve tüfeginde kullanan bir arkadasimin tavsiyesi üzerine ben de size mos2'yi önerdim. Bu yagdan kullanan kisiler su ana Kadar (ve benim tecrübemle) herhangi bir memnuniyetsizlik yasamadilar.

• Okuduklarimdan ve uygulamalarimdan anladigim su .eger tufek hw97k gibi 12fpe guc ureten bir silahta silikonlu teflonlu veya kaucuklu gresler pistonun silindir icerisinde ki hareketini zorlastirip gucu bir miktar dusuruyor.fakat magnum sinifi bir dianada bu tip gresler iyinsonuc verecektir.hw97k da kullanilacak yag yuksek isiya dayanikli akiskan yanmayan tutunmasi yuksek sentetik bir yag olmali.fakat boyle bir yağ nerden nasil bulabilirim bilmiyorum.acaba pistonda oring lerde kullanilan silikon gres nasil olur?kullanan varmi bu sentetik gresi? YAda pistin icinde kullanabileceği m söylediğim özelliklerde bir gres markasi ve modeli soyleyecek bir arkadaş varmi?""

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• Sinan,
    Senin ihtiyacın olan yağ Budur Yüksek sıcak ve soğukta hem koruma hemde sağlıklı çalışmasını sağlar.Ayrıca bahsetmiş olduğun güçtede herhangi bir düşüş yaşatmaz ;)

• Bunu aynen incelemeye alayim.kullanimi piston icimi acaba???

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• benim bildiğim en güzeli fabrika çıkışı ne ise o :) fazla uğraşmıyorum içi ile. yay ne zaman kırılır ancak o zaman.

Şayet çok atış yapan birisi değilseniz ( yılda 3000 atışa kadar :( :thumbup:
    :thumbup:

crosman 2240 ( .22 cal. ) air rifle

Barska 1,5-4,5*26 scope

• Aslında daha önce forumda benzer konulara cevap yazmıştım ama olsun tekrardan yazayım. Benim araştırmalarıma göre yaylı tüfeklerde kullanılabilecek en iyi gres yağı KRYTOX adlı yağdır, fakat fiyatı ve bulunulabilirliği açısından kullanabileceğinizi sanmıyorum. Ben bir tüp KRYTOX alıp bir kısmını kullandım. Diğer bir seçenek ise içeriğindeki %60 molibden disülfid içeriği ile Honda Moly60 paste. Bu yağ Honda Goldwing motorsikletin şaftının mafsalının yağlanmasında kullanılıyor. Çok zor bir ihtimal ama Honda Motorsiklet servislerinde bulunabilir. E-bay de var tabi. Bir diğer seçenek ise cv-joint diye tabir edilen otomobil aks mafsalı yağlarıdır. Bu yağlar pahalı ve çok yüksek miktarda MSo2 içerirler. Bu yüzden de aksa mafsalıyla birlikte kapalı bir pakette mafsalla birlikte kutudan çıkarlar. Genelde kutudan çıkan paket 2 tane mafsala yetecek miktardadır ;) bu yüzden parçacı bir tanıdık vasıtasıyla misal vw passat aks mafsalı (videoyu 10:29 ' a sarın ) kutusundan 120 gramlık paketler halinde bu yüksek kalitede yağdan çıkar. Bu yağ onbinlerce kilometre aksa mafsalında bozulmadan özelliğini koruyabilmektedir. Bu yağın kullanılma nedeni körük patlasa bile metale işleyen yağın yine de sürtünme etkisini azaltabilmesidir.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Silikon içerikli yağlar silahın gücünü düşürebilir, çünkü yağlı silahlar güçlerinin bir kısmını yakıt olarak kullandıkları yağdan alırlar. Yani bir nevi yaylı tüfekler dizeldir diyebiliriz :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Tecrübe burda .. :) Murat abi ne diyosa doğrudur.. Weihrauch'lar üzerine yılların deneyimi var. Bu arada bahsettiği yağa baktım ben minik bir tüpü 32 dolar :) o da yurtdışında.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• İşte benim hw100 de çekici regülatörü krytox ile yağlıyordum. Mavi lamine kundak 97k da bu şanslı azınlıktan :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Lamine 97k efsane zaten bir tek sende var :) harika bir görüntüsü vardı onun.

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png