Optima 3-9x44e Dürbün Ortalanması

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Sayın Julia Bahsettiğiniz dürbünde her biri icin klik sayısı degisiyor benim kullandigimda da sag-sol,alt-ust 500 küsür dü tam hatirlamiyorum. Yaylıda kullanıyorsanız sıfırlama bozulmuş olabilir birde farklı iki marka model pellette de Vuruş noktasi değişir.at44 te sıfırlama bozulmadan aylarca kullanabiliyorum. Selamlar.

• ben sürekli dürbünle atmıyorum arada söküp gezle atış yapıyorum ondan kaynaklı 2 kere sıfırladım 3.ye sıfırlamadı ortalama gerekti klikten kolayını bilen varmı diye sordum

Hatsan Mod 85 Sniper Vortex
    Optima 3-9x44E

• bende sol saat yönünde sağ saat yönü tersine alt saat yönünde üst saat yönünün tersine

Selamlar;
    Hemen hemen her dürbünde sizin yazdıklarınız standart olandır.

Bence turet saymak orta hat vertikal sıfırlama için en doğrusudur. Atışta sağ-sol sıfırlama isabet için hayati önem taşır. Üst- alt sıfırlama ise peletin düşmesine göre müdehale edilerek ayarlanmalıdır zaten işin zevkide burdadır.

Hep es geçtiğimiz önemli konulardan bir tanesi de dürbünün montajıdır.Aslında montaj Su terazisi ile yapılmalı ve ondan sonra klik sayma ve en son ince sıfırlamaya geçilmelidir.

Her dürbünde turet sayısı malesef standart değil o yüzden biraz sabırla tek tek saymanız gerekmektedir.

Saygılar

• Her dürbünde turet sayısı malesef standart değil o yüzden biraz sabırla tek tek saymanız gerekmektedir.

Saygılar

teşekkürler hocam sabah sabah 1500 klik saydırdı bana hatta bi ara eniştem ''himmet ağabey'' modunda odaya girince baştan saymak zorunda kaldım değdimi yarın sıfırlarken görürüm

Optima 3-9x44E

• hiç ugrasmayin ayni yöntemi bu dürbün de bariz is görüyor.
    Benim ayna ile en kolay optik merkeze aldığım durbundur.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Sn julia ''himmet abey'' olayına kahkaha attım gerçekten...

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO
    Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Sn julia ''himmet abey'' olayına kahkaha attım gerçekten...

tam öyle oldu :D ben 470 471 diye sayarken girdi odaya bozdu bütün sayma işini

Bu arada daha sonra yapacak arkadaşlara yardımcı olması açısından klik sayarak merkezleme yaptığımda sabah aynayla denedim sadece 2 klik altta çıktı bi fark yok arasında yani o kadar uğraşmaya değmezmiş

Optima 3-9x44E

• Evde küçük tadilat işlerinde kullandığım su terazisinin gözünü
    Dürbünün turret kapağına sabitledim, böylece her atışta silahın
    Aynı pozisyonda olduğunu garantilemiş oldum.

Artıkıla bakarken bozisyon bozulmadan terazide kontrol edilebiliyor
    Yaptığım deneme atışlarında oldukca faydalı olduğunu gördüm.

'.

]

• Evde küçük tadilat işlerinde kullandığım su terazisinin gözünü
    Dürbünün turret kapağına sabitledim, böylece her atışta silahın
    Aynı pozisyonda olduğunu garantilemiş oldum.

Artıkıla bakarken bozisyon bozulmadan terazide kontrol edilebiliyor
    Yaptığım deneme atışlarında oldukca faydalı olduğunu gördüm.

bende dürbün ayağının montajını yaparken telefondaki su terazisini kullanıyorum daha düz oluyo göz ayarınız iyiyse tabiki hiç uğraşmanıza gerek yok

Optima 3-9x44E

• Dürbünlere takılan terazinin amacı nedir tam olarak işlevini anlayamadım ? Veya terazi sizce ne kadar gerekli ? :)

- Hatsan Nova Compact 5.5mm - Vector Optics Sentinel 10-40x50

- Hatsan Mod 125 Vortex 5.5mm- Hawke 3-9x40AO

- Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm - Bsa 8-32x40AO

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm
    - Umarex Smith Wesson Combat
    - Ekol Voltran ASI -Full Automatic-
    - Canas Magnum 9mm -Full Automatic-

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• Dürbünün yatay artıkıl çizgisi yere hatasız olarak paralel olması
    Gerekir bunuda su terazisi kullanarak yapabiliriz, göz kararı ilede
    Yapılabilir ancak hata payı olabilir , teazi olursa garanti olur,

Teraziyi atış esnasındada kullanırsanız 0 hatayı garanti etmiş
    Olursunuz , yatayda 1 derecelik hatalı tutuş mesafeye göre sapmalı
    Vuruşyaptırır.

'.

]

• Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• Dürbünlere takılan terazinin amacı nedir tam olarak işlevini anlayamadım ? Veya terazi sizce ne kadar gerekli ? :)

Dürbünün doğru eksende ayarlanmasına ve yatay düzleme olanak tanıyor fakat dikey düzlem yani namlunun aynı hizada atış eğrisini ayarlamak için dört eksenli terazide kullanılabilir..

Resimdeki teraziden dürbünlere takmak için modifikasyon gerekebilir yada geniş ayaklara monte edilebilir dürbün ayarı,eksen ve istikrarlı atışlar için gerek duyulan bir aparattır..

Ben telefonda uygulama bazında kullanıp cihazı turret kapağının üzerine çift taraflı bantla yapıştırınca oldukça stabil sonuçlar çıkıyor..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• Teşekkür ederim :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• Faydalı bir uygulama.
    Zira dürbünü tüfeğe takarken yapılan ufak sapmalar uzun mesafe atışlarında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.
    Bu durumda her atıcının optik merkezleme, shimleme, su terazisi kullanarak dürbünü tüfeğe sabitleme veya kalıcı su terazisi kullanarak atışta destek alma gibi konuları iyi bilmesi gerekiyor.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Açıkçası yurt dışından sipariş vermiştim sadece dürbünü düzgün taktığımı anlamak için ama tam anlamıyla işlevini bilmiyordum detaylı olarak bilhilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

Sizlerinde başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın ancak aklımda gideremediğim bi soru kaldı oda dürbünü tüfeğe takarken tam anlamıyla paralel nasıl takılamaz ? dürbündeki yatay olan çizgi yerle paralel olmadığı zamanmı düzgün takılmamış oluyor ? :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• yatay çizgi yere tam parelel olmalı bu bir ,ikincisi dürbün
    Namluya parelel bağlıya bu paralellikde önemli Paşabey' in
    Dediği gibi , dört eksenli su terazisi olursa bu paralelliğide kontrol
    Edebilirsiniz yani; dürbün önmercekten arka merceğe olan istikamettede
    Düzgün olmalı bu detaylar ne kadar hassas olursa o denli isabetli olur.

Bu ayarlar hassas olmazise sıfırlama yaptığınız mesafeyi güzel
    Vurursunuz fakat farklı mesafelerde sapmalar olur buda sizi
    Uğraştırır. Düşey sapmalar dotlar kullanılarak telafi edilebilir fakat
    Yatay sapmalar kafayı yedirir.

'.

]

• Şimdi daha iyi anladım küçük bişey ama gerçekten önemi büyükmüş ve bu terazinin yanında gözle ayar yapmak resmen kaba taslak kalıyor uzun mesafese atışları için ideal görünüyor, bilgilendirdiğiniz için tekrar teşekkür ederim gerçekten çok makbule geçti :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm