Turkiyede havali tufek uretenler karsilastirma

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hyundai firması mercedesle aynı kalitede araba yapsa ve fiyatı da Mercedes fiyatında olsa kaç kişi o parayı verir hyundai ye.

bt65 sb-w-lw 5.5mm 80-87 Joule.

• Kendi bünyeleri altında premium bir marka yaratarak bu işi yapabiliriler.

örnek vermek gerekirse hyundai mercedes standartlarında ürettiği ama hyundai ismi veya amblemi kullanmadığı equus modeli gibi.

veya toyotanın lexusu ve hatta nissanın infiniti markaları gibi. Yani marka algısı da aşılamayacak bir sorun değil.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Bende hatsanın kalitesinden memnun değilim. Seviye çok düşük bu seviyeyi yükseltmeleri lazım. Ama kimse hatsandan airatms veya fx yada diğer ithal tüfek kalitesi beklemesin. Hatsan kullanıcısı bu fiyatları veremez verecek bile olsa hatsan almaz o fiyata ithal markalara yönelir.

• Saydığınız firmaların satış adedi belli Mercedes'in satış adedi belli. Bu konuyu tartışmak bile anlamsız.

• Tartışmalık bir konudan mı bahsediyoruz anlamadım?

uluslararası piyasayayı amerikan piyasasını falan araştırın biraz.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Size katılmıyorum. Firmaların ne kadar ciro yaptığı hangi segmentte kaç adet araç sattığı ortada.

• üretici ve tüketici kavramlarını birbirinden ayrı olarak değerlendiremeyiz diye düşünüyorum. esasında firmaların önceliği neye vereceklerini çoğu zaman biz üreticiler belirliyoruz.

• Hatsanın FX kalitesinde bir silah üretirse fiyatının FX seviyesinde olacağına, dolayısıyla müşterinin gidip FXi tercih edeceğine katılmıyorum!

Çünkü öncelikle bizim işçilik avantajımız var, ucuz. Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadardır bilmiyorum, ama Yunanistanda 600 euro, İsveçte en az 1000 eurodur.

İkinci avantaja gelelim, ithalat vergileri. Yerli üretimde böyle bir dert yok, malın üzerine kdvsini koyup direkt piyasaya sürüyorsun, hatta ihracatta teşvikleri bile var.

Peki o zaman diğer etmene bakalim, malzeme sarfiyatı. FX tüfeklerinde hangi malzemeyi kullanıyo da Hatsan kullanmıyo, mesela bt65te?

O yüzden biz aynı tüfeği yarı fiyatına mal ederiz, yarı fiyatına da piyasaya süreriz, ama olay vizyonda.

• Değerli arkadaşlar bilmediğim için soruyorum. Kalite mevzusunda gerçekten bu kadar sıkıntılı mıdır yerli firmalar. Mesela lw namlulu bir hatsan nova compactın bence olsa olsa sorunu stabil atış sayısı olabilir oda bir ekiz regülatörle aşılabilir. Sonra ömürlük bir pcp olur gibi düşünüyorum.
    Yaylilar için anladığım kadarıyla yüksek fps değerleri yüksek sarsıntı demek olduğu için vidalar Vs çabuk gevşeyebiliyor. Ama onun da bi alıcısı var ki bu ürün yıllardır üretilip satılıyor.
    Forumu uzun zamandır takip ediyorum sürekli bir yerli firmalara karşı eleştiri durumu var. Ve eleştirilerin büyük çoğunluğu yapıcı değil. Bu forumda birileri at44e büyük tüp taktığı için novayı çıkarmış firma. Yine sn Mustafa Ekiz (ki yaptığına hayranım) regülatör uyguladığı için hatsan regülatörlü tüfek çıkarmış. Eleştiri bence bu mimvalde olmalı. Biz sinerji noktasında eksik kalıyoruz.
    Çok övdügümüz yurt dışında insanlar bir inovasyon gerçekleştirdiğinde (yatagun damla gibi) ürünü alır gider bunu lisansla pazarlar. Yine baştaki soruya dönersek gerçekten mekanizmayı bilmediğim için soruyorum bir airarmsla bir hatsanın hangi noktalarda kalite farkı vardır.

• :) yani bişey demek istiyorum ancak . hiç tartışacak havam yok .
    İlk ciddi silahım diana mod 52 4.5mm tam 22 sene benimle idi. Bu Hobiye tam 30 yılımı vermişimdir. Bu 30 yıl içinde iyisi kötüsü yerlisi yabancısı nerdeyse bilindik tüm markaların sahibi oldum denedim. İnceledim ve sattım.
    Size sormak isterim iyi bir silahın kriteri nedir.?

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• ben eleştiririm ama hatsan sayesinde bu forum ve hobi bu hale gelebildi ayrıca çok ucuz modellerle çok basarılı sonuçlar alınabiliyor. Edgug gelsin Modifiye bi 155 torpedoyla yarıssın bakalım:)

Orhan Tan TOKDEMİR

Kalanlar;
    Armsan Phenoma Carbo 12ga

Zoraki HP 01 Ultra 4.5mm
    Diana Mod 350 Magnum 5.5 :thumbup:
    Hatsan MOD 135 QE Vortex 5,5
    Hatsan MOD 125 sniper Wood 5,5

Gidenler;
    Diana MOD 54 AİR KİNG
    Mod 125 Sniper 6,35
    BT 65 SB ELİTE 22 cal

• Benim için iyi silah kriteri öncelikle sağlam olsun mekanik aksam çabuk bozulmasın. İkincisi kaliteli namlulu (iyi yiv ve set çekilmiş) isabetli olsun. Silahın yedek parçası kolay bulunsun ucuz olsun. Tamiri zor olmasın. Son olarak da servisi ulaşılabilir olsun.

• bukadar mi zor Yurt disindan bir kaliteli tufek design yapan birisine bulmak ve calistirmak?

Yurtdışına gerek yok.burnunun dibinde ne adamlar var hatsanın kalitesini değiştirebilecek kapasitede.mesela Hatsan regülatör konusunda baya bir sıkıntı çekti ve bir çok kişiden eleştiri aldı.bu sıkıntı hala devam etmekte.Regülatörü fabrikasına hiç sokmasaymış keşke.Hee nasıl olur bu,ilk önce kalifiye ekip kurarsın,çalışmalara başlatırsın,deneme yanılma yoluyla regülatörünü en iyi seviyeye getirip piyasaya süreceğin tüfeklere takarsın bitti.Hadi bunları yapmak istemiyor diyelim.Yanıbaşında Mustafa Ekiz var.Bu adama teklif götür al işe,koy o birimin başına sana çatır çatır regülatör yapsın ve imkan dahilinde o ürünü geliştirsin.benim gözümde iş bilen 1 eleman,iş bilmeyen 20 elemana bedeldir.yurtdışından adam getirmeye ne hacet.Amerikayı tekrar keşfet gerek yok.

• ben eleştiririm ama hatsan sayesinde bu forum ve hobi bu hale gelebildi ayrıca çok ucuz modellerle çok basarılı sonuçlar alınabiliyor. Edgug gelsin Modifiye bi 155 torpedoyla yarıssın bakalım:)

Geliyo geliyo :D

• :) yani bişey demek istiyorum ancak . hiç tartışacak havam yok .
    İlk ciddi silahım diana mod 52 4.5mm tam 22 sene benimle idi. Bu Hobiye tam 30 yılımı vermişimdir. Bu 30 yıl içinde iyisi kötüsü yerlisi yabancısı nerdeyse bilindik tüm markaların sahibi oldum denedim. İnceledim ve sattım.
    Size sormak isterim iyi bir silahın kriteri nedir.?

Zetax abi,

Benim bir Diana model 25im var, internette arastirdim ve bu tufekler 1940-1950 arasinda yapilmistir. O gun den beri kim bilir kac bin tane pellet atilmistir benimkinke, kendim zaten en az 3000 atmisimdir.

Demek istedim Almanlar oyle saglam yapmislarki, 66 senelik Havali tufek yeni cikan hatsanlardan daha da kaliteli

66 sene ve hala atiyor

• Benim için iyi silah kriteri öncelikle sağlam olsun mekanik aksam çabuk bozulmasın. İkincisi kaliteli namlulu (iyi yiv ve set çekilmiş) isabetli olsun. Silahın yedek parçası kolay bulunsun ucuz olsun. Tamiri zor olmasın. Son olarak da servisi ulaşılabilir olsun.

tanımladığınız silah ülkemizde maalesef üretilmiyor.
    Uzunca bir süre de üretilmeyecek gibi görünüyor.

AA HFT500 .177
    Hawke 10-50x60 ED

• Bu yazdıklarım yaylı bazındadır.
    benim üzerinde çalıştığım ( ki bana bu hobiyi hobi yapan şeyde tam budur. )
    Mod155 Tetik mekanizması diana t06 tetiğinden daha hassas. Kullandığım en isabetli tüfeklerden biri olan tx200 den isabeti daha iyi dengesi tüm diana, air arms vs lerden daha oturaklı sarsıntısı gene bu markalarla eşit.
    Bizim ülkemizde müşteri zihniyetinde bir problem var hep en güçlü olsun istiyoruz.
    Hatsan bunu yapıyor. Ağırlığın nedenlerinden biride bu. Yaylı bazında güç istiyorsanız sarsıntıya razı olacaksınız demektir. Bu bir. Güç istiyorsanız biraz ağır bir silaha razı olacaksınız. Bu iki hatsan 45 spirli bir yay kullanıyor magnumlarında ve bu yayla ben 14 gr pelleti 1360 fps ile gönderdiğine bizzat şahitim. Bu yayı ve gücü zabdetmek öyle kolaymı sanıyorsunuz.
    O zaman size şöyle bişey idda ederim. Üzerine basarak söylüyorum. Ben bir mod125 sniper ı hw97 güç standartına indiririm. Ve o tüfek en az o hw 97 kadar isabetli olur. ( locktime ı sanılanın aksine sniperın iyidir) tetiği ondan daha hassas olur ve dayanıklılığıda ondan iyi olur.
    Bir şeyleri kıyaslıyorsanız davulu dengi dengine vurun yada davulları denk hale getirip deneyin ondan sonra gene tartışırız.
    Ha kalite bazında eksikler var ama çoğu kullanıcı kendi silahını tam tanımadan söylenip duruyor. İlk önce silahı tanıyın bir zahmete girin. Gücü nedir ne kullanır. Limitleri nedir bilmez çoğu kişi . yahu silahı sök tak demiyorum namlu boyu nedir onu bile ölçmemistir. Biraz silahınızla haşır neşir olun Göreceksiniz o eksiklerin çoğu laf edilmeye bile değmez.
    Ben eğer 70m ve ötesi atmayacaksam Hayatta bipot , tripot yastık filan kullanmam silahımı hep elde atarım grupmanlarımı hep elde yaparım silahımın dengesi nerdedir iyi bilirim. Silahımın herşeyini ben ayarlarım. Dengesini, gücünü, tetiğini dürbününü. Her şeyi bana özeldir. Çoğu kimse benim silahımı kullanamaz bile.
    Fabrika yapmıyorsa yada kafana birşey uymuyorsa onu kendine göre düzeltebilirsin. Sadece biraz uğraşacaksın silahı tanıyacaksın o zaman hobiyi gerçekten yaşamış olursun silahınla bütünleşmiş olursun ve silahında sana özel olur .

• Bence bir silahın iki değişilmez ve önemli unsuru vardır. Biri namlusu diğeri tetik mekanizması. Bu ikisinin temelleri iyi ise. Gerisisi düzelir ondan sonra da O silahın üzerinde hatsan yazmış diana yazmış airarms yazmış bence önemli değildir.

size şunu söyleyeyim herşey okadar da kötü değil.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• bence yerli markaların hobiyi geliştirmeye,yaygınlaştırma çalışması gerekiyor.Bunun için de güven veren ürün sunması insanları hobiden soğutmaması lazım.
    vidalar gevşiyorsa, kabza çatlıyosa, namlular diğerlerine göre kolay paslanıyorsa bedava verseler almam.

• 30 joule üzeri güç veren her silahın vidası gevşer. Benim tx200 16j ken sağ kundak vidası yalama olmuştu. Gevşeyip sıkmaktan. Daha dün mod 54 ün vidalarını değiştirdim sıkmaktan ağızları deforme olmuştu.
    Silahınıza her atış günü sonrası basit bakım yaparsanız ne namlu paslanır ne vida gevşer nede çatlayıp patlayan bir yeri olur.
    Tamam menevişleri pek iyi değil ancak mekanik yönden biraz da siz bakacaksınız. Silaha.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Diana mod 25 in yeni çıkan hatsan modellerinden daha kaliteli demeniz çok büyük bir idda
    Bende yeni elden çıkarttığım mod 52 yi saymazsak mod26, mod 46, mod 54 modellerine halen sahibim ve
    Çoğu modelinide ya sahip oldum yada kullandım . diana yı iyi bilirim ve hastasıyımdır. Ben bile çok iddalı konuşmam bu konuda. Ufak oynamalarla hatsan modelleri çok ds yabana atılacak şeyler değil.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j