power plenum

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar,

Öncelikle forumda yeniyim ve bu benim ilk sorum olacak. :)

FX Panthera tüfeğinde ilk kez karşılaştığım power plenum terimi nedir?

Çalışma mantığı nasıldır?

• Merhabalar, hoşgeldiniz.

Power plenumun, regülatörden sonra regüle edilmiş havanın birikeceği boş bir alan oluşturarak verimliliği ve çıkış hızını arttıran ekstra bir hava odasıdır.

Plenum hacmi büyüdükçe daha düşük regülatör basınçları ile daha hızlı çıkış hızları elde edebiliyoruz.

Fx Maverick Sniper 6.35mm - Vortex Venom 5-25x56

Px5 Pro Competition 5.5mm - Vector Optic Veyron 6-24x44

Gamo CFX Royal 5.5mm -Tasco 3-9*40

Reximex RP 4.5mm

• Yani hikaye şöyle mi gerçekleşiyor;

Horoz iğneye çarpıyor basınçlı hava serbest kalıyor ve peleti fırlatıyor. Power plenum olmayan tüfeklerde bu fırlatma sırasında regülatördeki hava basıncı, horoza karşı direnç uyguladığı için azda olsa güç kaybı yaşatıyor. Ama power plenum var ise oradaki hava basınçlı halde olmadığı için horoza karşı bir direnç yaşatmıyor ve çıkış hızını arttırıyor.

• Aksine ayarladığınız basınçta daha fazla hava kütlesi valfin arkasında beklediği için ekstra güç alabiliyorsunuz. Tabi ki çekiç ağırlığı, yay sertliği, valf yayı sertliği gibi unsurlarında uygun şekilde istediğiniz hızlar için senkronize olarak çalışması ile daha yüksek güç elde ediliyor.

Reximex RP 4.5mm

• Aksine ayarladığınız basınçta daha fazla hava kütlesi valfin arkasında beklediği için ekstra güç alabiliyorsunuz. Tabi ki çekiç ağırlığı, yay sertliği, valf yayı sertliği gibi unsurlarında uygun şekilde istediğiniz hızlar için senkronize olarak çalışması ile daha yüksek güç elde ediliyor.

bunu direk hava tüpünden alsak çok daha fazla hızlara ulaşabiliriz o zaman. ama o zaman da sabit basınçlı olmaz. basınç düştükçe hız değişir. doğru mudur?

ve ikinci olarak. pavır plenyum regülatör yeniden hava basamadan yapılan ikinci üçüncü atışların kısmen regülatör basıncına yakın olmasını sağlıyor mu?

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• İlk dediğiniz çok doğru bazı tüfekleri çok yüksek güçlere çıkartabilmek için komple regülatörü iptal etmek yapılan bir uygulama, yine dediğiniz şekilde stabil atış sayısından ödün verirsiniz. Valf yay sertliği ve çekiç sertliğinize göre stabil atış yapabileceğiniz basınç aralığıda değişecektir.

İkinci dediğiniz husus genellikle büyük hacimli plenumlarda beklemeden ardarda atış yaparsanız, plenum kendini toplayamadığı için çıkış hızı düşecektir. Örneğin benim kullandığım Fx Maverick, ayarladığım mevcut ayarlarda yaklaşık 2,5-3 sn civarında plenumun kendine gelmesi için süre tanımam gerekiyor. Bir diğer plenum uyguladığım Px5 tüfeğimde ise bu toparlama hissedemeyeceğim kadar az ancak plenum boyutu px5 için 40cc civarında, Maverick ise 98cc plenuma sahip

Reximex RP 4.5mm

• ...

İkinci dediğiniz husus genellikle büyük hacimli plenumlarda beklemeden ardarda atış yaparsanız, plenum kendini toplayamadığı için çıkış hızı düşecektir. Örneğin benim kullandığım Fx Maverick, ayarladığım mevcut ayarlarda yaklaşık 2,5-3 sn civarında plenumun kendine gelmesi için süre tanımam gerekiyor. Bir diğer plenum uyguladığım Px5 tüfeğimde ise bu toparlama hissedemeyeceğim kadar az ancak plenum boyutu px5 için 40cc civarında, Maverick ise 98cc plenuma sahip

ikinci hususuta anlamadığım şey şu. plenum bir tarafı giriş diğer tarafı çıkış olan standart bir tüp değil mi? içinde herhangi bir mekanizma yok. bu durumda plenumun gecikmesi regülatörden değil mi?

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• Plenum aslında boş bir oda. Bir ucunda regülatör var diğer tarafında ise valf var. Yani dediğiniz gibi boş bir tüp. Ateşlediğinizde oluşan basınç kaybının tekrar yerine gelmesi için regülatörün ihtiyaç duyulan havayı ana tüpten plenuma aktarması gerekiyor, bu olay gerçekleşirken havanın akış hızına, plenumun hacmine göre bir miktar süre geçiyor. Bu süreyi beklemeden tekrar ateşlersiniz çıkış hızınız düşüyor.

Reximex RP 4.5mm

• Power Planium Ekstra hava odacığının FX te kullanılan ismidir. Başka markalarda isim değişebilir.

Ben Problem yaşıyorum FX te. Buradan paylaşıyorum + sı var ama - yönleri de var.

Yeni nesil FX Modellerinde AMP regülatör problemi ve çözümü

FX Maverick Sniper

700 mm. Superior 0.22 Cal.

700 mm. Superior 0.25 Cal.

Element Optics Helix 6-24x50 FFP

FXairguns Wireless Chronograph

6.8 L Ekstra hafifletilmiş Limitsiz Karbon tüp.

Yong Heng Air Kompresör

Side Shot Scope Cam ( Gökhan abinin hediyesi )

• İlk dediğiniz çok doğru bazı tüfekleri çok yüksek güçlere çıkartabilmek için komple regülatörü iptal etmek yapılan bir uygulama, yine dediğiniz şekilde stabil atış sayısından ödün verirsiniz. Valf yay sertliği ve çekiç sertliğinize göre stabil atış yapabileceğiniz basınç aralığıda değişecektir.

merhaba px5 için power planum nerden bulabilirim nasıl montaj yapabilirim?

• Merhaba, hazır olarak satılmıyor. Bir usta bularak yaptırmanız gerekli, montajı çok kolay sadece tüpü söküp power plenumu takıp tüpü geri yerine takıyorsunuz. Yuvaları uyuyor tüfeğe özel üretim olduğu için ekstra bir işçilik gerekmiyor.

Reximex RP 4.5mm

• Planiumu regülatörün ekstra odacığı olarak değerlendirin. Regülatörün yapısı gereği içine alabileceği hava miktarı belli farazi anlamanız için 5 cc Gücü arttırmak için 5 cc 120 barı 5cc 140 yada 5cc 150 bar yapıyoruz buda FPS i arttırıyor ama o 5 cc nin dar boğazına takılıyoruz. Kendi FXMaverick imden örnek vereyim. 60 barda 920 ortalama ile 18.13 Gr pelleti atıyorum. Ekstra hava odacığı olmayan hiç bir PCP de bunu sağlayamazsınız 140-150 barlarda verirler o FPS leri. Bendeki power planiumun hacmi 89cc. Atacağın mühimmatın arkasında fazla fazla hava var.

Tam tamına 60 bara ayarlı FXMaverick ile 1 şarjör 18 atışla 10 bar değer kayıp ediyorum 580 cc tüpümde 250 den 60 bara kaç atış yapabiliyor hesaplayabilirsiniz.

FX Maverick Sniper

700 mm. Superior 0.22 Cal.

700 mm. Superior 0.25 Cal.

Element Optics Helix 6-24x50 FFP

FXairguns Wireless Chronograph

6.8 L Ekstra hafifletilmiş Limitsiz Karbon tüp.

Yong Heng Air Kompresör

Side Shot Scope Cam ( Gökhan abinin hediyesi )

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Hayaksisheytan ().

• Forumda bir sözlük bulamadım. Hobiye dair teknik terimlerin ve jargonun yer aldığı bir sözlük on numara olurdu.