Havalı Pistonlu Silahlarda Güvenlik Açısından Risk Oluşturan Noktalar ve Yaşanmış Deneyimler

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Deneyimli arkadaşlar öğretici olmasının yanında geri dönüşsüz tatsız sonuçları olabileceğini düşündükleri deneyim ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. Saygılarımla.

• Benim Aklıma Gelenler...

1. Silahı Asla Dolu Bulundurma. (kurulu olmasa bile)

2. Silahı Asla Kimseye doğrultma. (boş olsa bile..)

3. Silahını kurulu bırakma.

4. Ateş etmeyeceksen elini tetiğe götürme.

5. Silahının emniyetini her zaman kapalı tut.

6. Atış yaptığın hedefin arkasının güvenli olduğuna ve kimse olmadığına emin ol.

7. Eğer açık alanda atış yapıyorsan atış yaptığın alanı çok iyi kontrol et. Gerekirse şerit ile çevirmen gerekebilir.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• -vidalarının sıkılmış olduğundan emin olmadan atış yapma.

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• Silahın mekanizmasına hakim değilsen ve yanında bilen birisi yoksa sakın tüfeği tek başına açmaya kalkma. Yay fırlamaları çok ciddi kazalara neden olabilir.

Ben böyle bir kazayı ufak bir farkla atlatmıştım. Yay arkadaki yay tutucuyla beraber kafamı teğet geçmişti :!:;kihhik,

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• *Silahı kurarken namluyu elinden kaçırma.

*Namluyu yada kurma kolunu kapatmadan tetiğe dokunma.

*Emniyetin açık olsa bile güvenme ve silah her zaman doluymuş gibi hareket et.

*Sert yüzeylere ve kauçuk benzeri cisimlere atış yapma.

AnkFilİst Team

Daisy Powerline 856 ,177 + Gamo 4x20 TV
    Weihrauch Hw 97k ,177 + Walther 3-9x40
    AirArms S410 SL XTRA ,22 + 6-24x50

Corvus Corax'tan başka kuş tanımam

• Tüfeği doldururken mekanik emniyete güvenme kurma kolunu diğer elinle sıkıca tut.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• atış yapacağın hedefin arkasında bir canlının olmamasına dikkat et
    evlere yakın yerlerde sert ve eğimli cisimlere sıkma(ben bizim evin arkasında aşırı sert bir demir boruya sıkıyordum ve pelletin tinkmesiyle bizim yandaki evin çanak antenine sıçramıştı)
    bide ben silahıtetiğin arkasından tutarımki silahı hem iyice kavriyayım hemde yanlışlıkla tetiğe basmim.tabi bu silahı kullanmadığım zamanlar

• ayrıca
    silahın namlusunu kapatırken saçmanın hala yerinde olduğundan emin ol.yoksa sorun çıkar.kendimden biliyorum
    arkadaş benm stoeger a saçma yı koymuş ve hızlıca kapatmıştı.hızlıca kapatıncada saçma yerinden çıkıp sihın namlusuyla gövdesi arasında kalmıştı.silahı sanki boş patlaşmışsın gibi olur ve bu durum silahın yayına zarar verebilir.

• Yazan herkesin eline sağlık. Çok teşekkür ediyorum. ;tufey# Devamı olursa takip edeceğim.

• bu bilgiler çok faydalı oldu çok teşekkür ederim.

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• Tüfeği doldururken mekanik emniyete güvenme kurma kolunu diğer elinle sıkıca tut.

Yaşanmış deneyimim bu konuda yok ama bu şekilde parmağı kopan çok kişi var.
    Tüfeği sökerken içinin boş ve tüfeğin kurulu olmadığından emin olun. (Kyucel dolu kurulu tüfeği söküp takmıştı :))
    Yaylı silahı kurarken ve kapatırken tetiğe basmayın , dalgınlıkla bazen olabiliyor, antibeartrap yoksa veya bir vidayı fazlaca sıkma sonucu devre dışı kalmışsa parmağınızı ya da kafanızı kırabilirsiniz. Tabanca ise kendinizi vurmanız da olası (Kyucel vurmuştu kendisini ;d; )

Kundak sökülü vaziyette tüfeği kurmaya çalışmayın. Bazı tüfekleri kundağı takılı değilken kurmak tehlikelidir, tetikten kurtulabilir. (Örnek ben kurma kolunu tam bırakmaya hazırlanırken tüfek tetikten kurtuldu ve kurma kolu baş parmağımın 1.metakarpal kemiğini 2 parçaya ayırdı. 3 veya daha fazla parçalı bir kırık olsaydı başparmağım sakat kalabilir, ya da ameliyatla platin takılması gerekebilirdi)

Keçe temizleme pelletlerinin zararsız olduğunu sanmayın, namludan çıkış hızları itibariyle sekebilir ya da bir kumaşı, kartonu rahatlıkla delebilir, insanı kör edebilir. Temizleme pelleti atarken de kurşun pellet attığınızı farz edin hatta daha da çok dikkatli olun.

Yanlış tetik ayarı tüfeği tehlikeli hale getirebilir. Bazı silahların tetik ayar vidaları tüfeğin tepmesi nedeniyle gevşeyip düşebilir, gevşek ya da yerinde yokken tüfek çok hassas tetiğe sahip olabilir. Tetik ayar vidaları ayar yapıldıktan sonra Loctite ile sabitlenmeli. (hw97k nın tetiği buna örnektir, tetik ayar vidası gevşerse tetik güvensiz hafifliğe düşebilir, sert bir darbe ile ateş alabilir, kundağın yere çarpılması gibi)

Tetik ayarı yaptıktan sonra tüfeğe pellet koymadan, kurma kolunu da sıkıca tutarak dikkatlice kapatın (kurma koluna elinizi kaptırmayacak şekilde tutarak kapatın) ve tüfeği yere buttpad in (kundağın arkasındaki lastik) üzerine gelecek şekilde vurarak darbe testi yapın.

Tüfeği katiyetle bir yerden çekerek almayın, tetik bir yere takılırsa yüzünüze doğru ateş alır. Her silah her zaman dolu kabul edilmeli buna göre önlem alınmalıdır.

Kıyafetinizin tetiğe takılabilecek kısımları yanlışlıkla tüfeğin ateş almasına sebep olabilir, tetiğe takılabilir. Özellikle kışın eldivenle yapılan atışlarda, eldivenin bilek kısmındaki çıtçıt vs tetiğe takılabilmektedir.

Tüfeği hiç bir zaman dolu vaziyette bırakmayın, kucağınıza koymayın. Kucağınıza koyduğunuz tüfeğin tetiği bacağınıza değip ateş alabilir. Muhtemelen yanınızda oturan arkadaşınızı vurursunuz.

Havalı civalı fark etmez. Silah eki olan herşey tehlikelidir ve dikkatli kullanılmalıdır.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• +1

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Birde toplu olarak atışa gittiysen , tüfeği bi yerlere koyduğunda , birilerinin onu kurcalamadığından emin olacaksın , çünkü birisi kurar tüfeği koyar mermiyi ,
    ondan sonra sen de pellette koymadım tüfeğide kurmadım zannedersin ;avci; ,
    "Sakat'a gelir" yani x(;

• hangi pellet tipini kullandığınız fark etmez, evinizde veya odanızda;
    -dürbün yada gez göz ayarı,
    -şişe kapağı parçalama şampiyonalarını,
    -1 tl nin orta sarı bölümünü çıkarma müsabakalarını,
    -"bak bu peleti yeni aldım gel balkondan sıkalım bakalım nereye kadar gidecek" denemelerini

-"komşunun evine(dükkanına) fare girmiş bir bak istersen" operasyonlarını

-geceleri yada akşamları yarasa safarilerini

Sakın yapmayın, yaptırmayın. Bu saydığım maddelerin hepsini yaptım ;d; sonuçlarını merak edenler;

-dürbün yada gez göz ayarı: "Kapıda 17 adet delik hemde önlü arkalı"

-şişe kapağı parçalama şampiyonaları: "Ayağımıza batan PET şişe(şarapnel) parçacıkları "

-1 tl nin orta sarı bölümünü çıkarma müsabakaları: "Deli gibi sağa sola fırlıyan seken pelletler 1 büfe camı 1 kahve fincanı"

-"bak bu peleti yeni aldım gel balkondan sıkalım bakalım nereye kadar gidecek" denemeleri: Henüz bir şikayet gelmedi ama cam kırılması sesi duymuştuk:)

-"komşunun evine(dükkanına) fare girmiş bir bak istersen" operasyonları:Bilimum yerlerde pelet izleri, =kaş yaparken göz çıkardın biz fareyle yaşamaya razıyız sen yeterki git= şeklinde psikolojik savaş:)

-geceleri yada akşamları yarasa safarileri: olayın aksiyonundan olsa gerek açık olan pencere yerine ortadaki cama nişan aldım.... gerisini siz düşünün...

AMAN DİKKAT!

MOD 125 + 3x9x32 + RED DOT + LASER SIGHT +;tuftabV#

• ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol; ;lol;

Hatsan MOD 95 SAS * Optima 3-7x20(takmayı beceremedim.)

HAVALI SİLAHLARLA AVLANMAK YASAKTIR!!!

AKHİSAR/MANİSA/TURKIYE

• :) Tecrube budur işte

Gerçek nişancılık 3-9 numara arası ateşli silah fişekleri ile canlı vurmak değil tek bilya veya pellet ile kibrit çöpü vurmaktır. 3-9 numara arası fişeklerle vurmak karambol tek bilya veya pellet ile vurmak hesap, kitap ve kabiliyet işidir.

-STOEGER X20 AĞAÇ KUNDAKLI, GEZ ARPACIKLI, ORİJİNAL STOEGER X20 KOMBO DÜRBÜNLÜ
    -HUĞLU 5+1 YARI OTOMATİK
    -HUĞLU 7+1 YARI OTOMATİK

PSN: ilkerEge_TR