Daha Güçlü Yay Takımı ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba.Kral Magnum 'umu güçlendirmek için mesela Hatsan mod 125 in yayını taksam tüfek güçlenir mi ? Güçlenirse bir riski olur mu(tüfeğe zarar vermesi gibi)?

Onur9494 adlı kullanıcıya sordum da tüfek güçlenir ama haşat olur sonra dedi.Sizce güçlendirmek için takılabilir mi ?

Teşekkürler.

Kral Magnum 5.5 mm (Özel Üretim)
    BSA 3-9X32EG

Adapazarı/Sakarya - Silivri/İstanbul
    Tatanga...

• mod 125 in yayını takamassın kral magnumun piston yuvası mod 125 e göre çok küçük o yüzden tornalatsan bile girmez hiç uğraşma ama belki mod 99 un yayını takabilirsin ama ustalık lazım tornada

• bildiğim kadarıya herşey tetik mekanizmasının çalışma şekline gelip dayanıyor. Yaylı silahlar basit bir mantıkla yayın biriktirdiği güce dayanayacak kadar güçlü bir tetik mekanizmasıyla donatılmıişlardır. Mesela aynı silaha aynı yayın çok daya sert fırınlanmış modelini takabilirsin ama bu sefer; tetik kendiliğinden boşalabilir. Tetiğin dayanabileceği kadar güç fikri ise; namlu boyu, içindeki yiv set twist miktarı hesaplarının sonucu ortaya çıkan bir sonuçtur. Yani tetiği değiştirip daha güçlü bir yay taktıktan sonra da daha ağır gramajlı bir pelet kullanmak zorunda kalacaksın ve yine de eski isabeti yakalayamayabilirsin. Zamanında ben de böyle bir hevese kapıldım ve ilerde bir gün kendi yaylı silahımı imal edinceye kadar değişiklik üzerinde fazla kafa yormamaya karar verdim.

• kral dan kurtul stoeger x20 al keyfini sür :thumbup:

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• bildiğim kadarıya herşey tetik mekanizmasının çalışma şekline gelip dayanıyor. Yaylı silahlar basit bir mantıkla yayın biriktirdiği güce dayanayacak kadar güçlü bir tetik mekanizmasıyla donatılmıişlardır. Mesela aynı silaha aynı yayın çok daya sert fırınlanmış modelini takabilirsin ama bu sefer; tetik kendiliğinden boşalabilir. Tetiğin dayanabileceği kadar güç fikri ise; namlu boyu, içindeki yiv set twist miktarı hesaplarının sonucu ortaya çıkan bir sonuçtur. Yani tetiği değiştirip daha güçlü bir yay taktıktan sonra da daha ağır gramajlı bir pelet kullanmak zorunda kalacaksın ve yine de eski isabeti yakalayamayabilirsin. Zamanında ben de böyle bir hevese kapıldım ve ilerde bir gün kendi yaylı silahımı imal edinceye kadar değişiklik üzerinde fazla kafa yormamaya karar verdim.

+10

Kimi Tevbe eder esfiya olur, kimi inat eder eşkıya gider. Sen; Esfiya olanlaardan Eyle yarabbi.

• Yaylı tüfeklerde orijinal dışı parça kullanımı ve güç arttırımına yönelik değişiklikler, bilinçsiz yapıldığı takdirde son derece tehlikeli olur. Ayrıca, artacak tepme ile isabetten de ödün verirsiniz.

• Şahine ferrari motoru koymuş olsak şahin gidermi:? :) Çok sert yaya gerek yok . Osman abinin dediğini dene istersen bi ...

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

• olmaz diye bişey yok deneye deneye öğrenirsin şimiden uzun geliceğini söyleyim ama kestirebilirsin bana kalırsa kıralın piston mazemesi çok sağlam degil zamanla ezilme aşınma olucaktır torun tüfegim vardı yay may değiştirmeden aşınmaları gördüm ezilmeleri de 1 sene sonudna açtıgımda farkettim kralıda torunla aynı kalitede sayarsak zamanla bişeyler olur diyorum bence onu sat direk mod 125 al 2 ci elleri pahalı degil hertürlü yeter sana fantaziye gerek yok derim ama senin gibi bende stoeger x 20 ye düşündüm :) x 20 zaten güçlü bir türek mod 125 yayını uydurursam kaliteside çok iyi gerçekten harika bişey olur deyer yani o tüfek için deymez derim mod 125 imde var x 20 m de ama dedigim gibi mod 125 in gücünü stoegerin kalitesiyle birleştrmeyi isterdim :) ilerde belki denerim x 20 nin yayı iyice öldüğünde deniycem bakalım

• x 20 zaten güçlü bir türek mod 125 yayını uydurursam kaliteside çok iyi gerçekten harika bişey olur deyer yani o tüfek için deymez derim mod 125 imde var x 20 m de ama dedigim gibi mod 125 in gücünü stoegerin kalitesiyle birleştrmeyi isterdim :) ilerde belki denerim x 20 nin yayı iyice öldüğünde deniycem bakalım

Ben incelerken x20 yi youtubede yorumlarda okumuştum eskiden. Bir Azerbeycanlı güçlü yay takmış x20 ye, 130 metreden şişeleri kırdığından bahsediyordu. Ne derece doğrudur bilemem.

• o silah zaten 130 metreden şişeyi kırabilir bence değişikliğe gerek yok.

Ben diana mod 460 almayı planlıyorum. Hem yeterince güçlü hem de bu gücü isabeti etkilemiyor ?

• Bir silah orjinalinde isabetli ancak üst seviyede güçlü değilse bunun bilinçli bir şekilde böyle yapıldığını düşünün bence :) İsabet-güç oranının tatmin edici olması için "çoğu" havalı silah markasının kafa patlatan mühendisleri var. Yaylı silahların gücü tabiki arttırılabilir. Hatta çok sakin bir yaylıyı bile magnum sınıfı yapabilirsiniz. Ancak ilk etapta silahta isabet diye bi şey olmayacaktır. İlerleyen zamanlarda ise silah kendi kendini dağıtmaya başlayacaktır. Belki de ilk atışta dağıtır bilemeyiz 8o Bende torun vardı. Nasıl olsa isabetsiz diye güçlü bir yay taktım. Hatta tamirhanelerde arabaları kaldırmak için kullanılan liftle 3 kişi zor taktık yayı. Bu arada şunu da söyleyeyim, gerekli alet edevat ve tecrübeniz yoksa çok tehlikeli bir iş bu yay değiştirmek :!: Neyse silah aşırı güçlendi ama sanki pelleti elimle atıyomuşum gibi hissetmeye başladım :P Pellet namluyu terkettiği anda daireler çizmeye başlıyordu.

Piyasadaki çoğu normal fiyatlı yaylı, şans faktörü olmadan, bilinçli bir şekilde bir soda şişesini vurabildiğiniz mesafelerde şişeyi kırar zaten g;$i Öyle güzel bir oran var 8o Ancak normal yayla bile, belli mesafelerde şişeyi bir kaç atışta vurabiliyorsanız takılan güçlü yayla işiniz daha da zorlaşır. Vuramadığımız bir hedefin kırılması söz konusu olmadığı için en güzeli eldeki silahın limitlerinden tat almaya çalışmak ve para biriktirip forumdan düzgün bir yaylı ya da pcp almak :)

Hatsan Mod 95 sas .177 + 3-9x56 tasko
    Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir
    bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük
    millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha
    tanıyacaktır. ~Mustafa Kemal Atatürk~