Yeni havalı tüfek yasası BİLGİLENDİRME.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • İyi günler değerli airgunturk üyeleri.Bu gün havalı tüfekler ile ilgili olarak çıkacağı söylenen yeni bir kanun olduğunu ve bir takım sınırlamalar getireleceğini duydum,konuyla ilgili nacizane biraz araştırma yaptım,en güncel kanun olarak 16.04.2013 tarihli '' http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0765.pdf '' kanun tasarını buldum ve inceledim isterseniz sizlerde pdf olarak linkden indirip inceleyebilirsiniz.Ben kısaca AirgunTurk camiası olarak bizleri ilgilendiren bölümleri özetledim acaba bahsi geçen tasarı bumudur?yada atladığım yerler olabilir biraz uykusuzum çok detaylı hepsini okuyamadım sizlerde bir bakın doğru tasarı bu ise durum pek kötü gözükmüyor :thumbup: ...
    Dosya PDF olduğu için kopyala yapıştır yapamadım aşşağıdaki şekilde ilgili maddeleri belirttim.

7.Sayfa 4.katogoride yer alan bilgi daha çok havalı üretimi yapanları ilgilendiriyor.
    8.Sayfa 3.paragraf da yer alan bilgi direk biz kullanıcıları ilgilendiriyor.
    15.Sayfa 2.maddenin İ-bendinde havalı silah geçmektedir.
    17.Sayfa 3.maddenin ç-(4. ve son katagori) de havalı tüfek yer almaktadır.
    18.Sayfa (5),(6) ve (7) numaraları ile belirtilen yerlerde havalı tüfek konusuna değinmektedir.
    19.Sayfada ise ç bendi 1. ve 2. katagori yani havalı tüfeklerin valiliğin izin verdiği yerlerde alımı ve satımının yapılacağından bahsetmiş.
    20.Sayfanın başında ise havalı tüfeklerin 18 yaşından büyüklere satılacağından bahsetmiş.
    20.Sayfanın sonunda ise ruhsat konusunu anlatmaktadır ve 3.maddenin a.katagorisinde yer alan silahların ruhsata tabi olduğundan bahsetmiştir ancak 3.maddenin ç.katagorisinde yer alan havalı tüfeklerle ilgili herhangi bir ruhsat işleminden bahsedilmemiştir.
    26.Sayfanın (5) ile gösterilen kısmında ise havalı silahları izinsiz imal edenlerin hapis cezası ve yüz günden beşyüz güne kadar para cezası ile cezalandırılacağından bahsetmiş.
    26.Sayfanın sonunda yer alan kısımda ise Satma,Satın alma,bulundurma ve taşımaya ilişkin suçlara açıklama getirmektedir lakin burada Airguns ile alakalı bir madde bulunmamaktadır.
    28.Sayfa ''Kabahatler'' madde 18'in başında ise Havalı tüfekleri taşıyan kişinin 250 lira para cezası ile cezalandırılacağı,izinsiz satan kişilerin 500 lira para cezası ile cezalandırılacağı ve tüfeklere el konularak devlet zimmetine geçireleceği,tüfekleri aranan şartlara uygun olmayan kişilere satanların ise 1000 lira para cezası ile cezalandırılacağı ibaresi yer almaktadır.Buna bir anlam veremedim,bu ne demek?taşımaz isek nasıl atışa götüreceğiz?birisi bu kısmı açıklayabilirse sevinirim.
    29.Sayfanın (13) ile gösterilen yerinde ise uygunsuz üretim yapanların 5000 lira ile cezalandırılacağından bahsedilmektedir.lakin 26.sayfa (5) de bu konuya değinmişti.

Geri kalan kısımda ise başka bizleri ilgilendiricek bir bölüm gözüme ilişmedi.
    Bu konuda daha başka detaylı bilgiye sahip üyelerimiz konunun altına açıklama yaparlarsa daha fazla bilgilenmiş oluruz ve minnettar olurum.

-Armsan A612 Carbon Combo-hawke red dot
    -Hatsan mod 90-optima 3-9x44

-Air Arms S510 Xtra Fac.

^Ya Susmak,Yada Suskunluktan daha Değerli Bir Söz Söylemek Gerekir^

• Aslında bunu aramızda hukukçu arkadaşlarımız varsa bir inceleyip bizi bilgilendirse çok iyi olur

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Aslında ilgili tasarı bu ise ''taşınması halinde 250 lira ceza'' kısmı dışında pek ters bir durum göremedim.O taşımdan kasıt toplum içinde,uygunsuz yerlerde falan ise anlarım zaten daha öncede toplum içine bu şekil girmek yasaktı ama bu tasarının ilgili maddesinde hiç toplum içinde taşınması durumu falan diye belirtmemiş direk''3.maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinin (1) numaralı alt bendinde(havalı silah diyor yani) yer alan silahları taşıyan kişi 250 lira...'' diyor tasarıda.
    Hukukculara bazen işim düşünce birşeyler soruyorum genelde aldığım cevap''uzaman olduğum alan değil''şeklinde oluyor gene kendim araştırıp birşeyler öğrenmeye çalısıyorum ama malum bizim kanunlar arap saçı gibi ve bazen okurken ne demek istediklerini anlamak gerçekten çok zor oluyor.

-Air Arms S510 Xtra Fac.

• İnceleme ve yorumlar için çok teşekkürler. Benzer bir incelemeyi de ben geçen sene bu zamanlarda aşağıdaki konuda dile getirmiştim:
    http://www.airgunturk.com/1974…-tasarisi.html#post226073

Maddeler üzerine benim yorumlarımın bulunduğu link ise artık geçersiz, maddeleri ve yorumlarımı aşağıdaki linktten pdf formatında indirerek okuyabilirsiniz:
    http://www.turkcards.com/airgun/yorum.pdf

Hukukçu veya silahlar konusunda uzman değilim, tamamen kendi mantığıma göre çıkartmış olduğum yorumlardır, dolayısı ile yanlışım var ise düzelten tüm yorum ve eleştilere şimdiden çok çok teşekkürler.

• Eyvahhh! Iste "havalı bu birsey olmaz" zihniyeti ile insanlara zarar veren bilinçsiz insanların bize ve hobimize verdiği zararlar bunlar.sag olsun devlet baba da bu işi enine boyuna incelemeden birçok saçma sapan düzenleme yapmış.silahi nasıl tasimadan nasil kullanılanicam mesela?? En önemli konu bu.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Evet maddelere yaptığınız yorumlar bence doğru.3. madde bence kısıtlama deil genişleme olmuş olur,zaten Türkiye'ye birçok silah avrupadan geliyor standart fabrika imalatı aynı güç aynı makina.5.madde Avrupa birliğinde güç ve kalibre sınırı mı varmış ben hiç görmedim,birde ilk basta avrupa baz alınarak belirli hız üzeri için ruhsat istenmesi durumundan bahsetmiş,daha sonra ise''Sadece x. kategoriye giren ateşli silahları ruhsat kapsamına almış, havalı silahları ise ruhsat kapsamı içine almamış''birde sanırım burada bir yanlış anlama olmuş madde 6 fıkra (3) ç bendinin 2 numaralı alt bendi için yazılmış 1 numaralı alt bendi havalı silah 2 numaralı alt bendinin bizimle alakası yok,bunun dışında gerisini doğru açıklanmış .Anlaşılan malum kanunumuzun bu olduğu kesin.Avrupa da güç sınırlaması gerçekten var mı ? youtube de izlediğim videolarda adamlar tavşan,ördek hatta tilki avlayan bile gördüm avrupada güç sınırlandırması var da nasıl bu hayvanları avlıyorlar?ben bu yasalardan airguns ile ilgili ciddi yaptırımları olan bir sonuç çıkacağını sanmıyorum yada öle olmasını umut ediyorum.

-Air Arms S510 Xtra Fac.

• Evet hocam avrupada güç sınırı var.yanlis hatırlamıyorsam almanya 7.5 joul ingiltere 16 joul...

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Almanya'da 7.5 joul sınırlaması enterasan,300 euro ya ateşli yivli var utanmasalar markette satacaklar sanırım Almanya'da havalılar oyuncak olarak görülüyor ve çocuklar oynarken birbirlerine zarar vermesinler diye böyle bir sınırlama getirmişler...keşke bizde rahatlıkla bir ateşli yivli alabilsek zaten kim bakar pcp nin yüzüne...

-Air Arms S510 Xtra Fac.

• Taşımaktan kasıt havalı tüfekten ziyade tabanca için geçerli. Herhangi bir kişinin tüfeği sırtına asıp taksimde gezdiğini gördünüzmü? Yada benzeri mahallerde? Olay bundan ibaret. Tabancayı takmışsın beline!!! Polis gördü abi havalı... Yemezler kardeşim olay bundan ibaret...

Theoben Raw HM1000X 0.25 cal.
    Benelli Vinci Black Synetic
    Mke çifte 71cm 12 cal. Kaval Namlu
    SAUER 202 7mm Remington magnum

• Sporcu lisansı burda devreye giriyor . Lisansı olan ve doğru düzgün hareket eden kimseye vay arkadaş ne yapıyorsun demezler
    Silahı sallaya sallaya veya tehditkar bir şekilde taşınması zaten kural dışını bırakın ahlak dışı bir olay
    Ayrıca kurallara uygun birşekilde taşırsanız yani çantasının içinde ve boş olarak herhengi bir sorunla karşılaşılmaz kanaatindeyim

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• 28.Sayfa ''Kabahatler'' madde 18'in başında ise Havalı tüfekleri taşıyan kişinin 250 lira para cezası ile cezalandırılacağı,izinsiz satan kişilerin 500 lira para cezası ile cezalandırılacağı ve tüfeklere el konularak devlet zimmetine geçireleceği,tüfekleri aranan şartlara uygun olmayan kişilere satanların ise 1000 lira para cezası ile cezalandırılacağı ibaresi yer almaktadır.Buna bir anlam veremedim,bu ne demek?taşımaz isek nasıl atışa götüreceğiz?birisi bu kısmı açıklayabilirse sevinirim.

bu konuda bildiğim kadarıyla kabaatlar kanunna giriyor nasıl av tüfeğini kılıfında ve boş tasıyorsak onun gibi yani demek istediğini meskul mahalde silah boş ve kılıfında olması lazım yoksa tasınmama gibi birşey yok anladınız siz... saygılar

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• benim şu anda av tüfeği ruhsatım var o yetmez mi?yada atıcılık lisansı çıkartırken bana bir kolaylık sağlamaz mı ? yivsiz ruhsatı çıkartırken psikolok doktor ve aile hekimi de dahil olmak üzere zaten kapsamlı bir şekilde kontrole girdim ve gerekli evrakları devlete teslim ettim ruhsatımı aldım şimdi bir daha mı gidip muayne olup rapor almam gerekecek ?

-Air Arms S510 Xtra Fac.

• İnceleme ve yorumlar için çok teşekkürler. Benzer bir incelemeyi de ben geçen sene bu zamanlarda aşağıdaki konuda dile getirmiştim:
    Tbmm - 1/729 Silah Kanun Tasarisi

Maddeler üzerine benim yorumlarımın bulunduğu link ise artık geçersiz, maddeleri ve yorumlarımı aşağıdaki linktten pdf formatında indirerek okuyabilirsiniz:
    http://www.turkcards.com/airgun/yorum.pdf

Hukukçu veya silahlar konusunda uzman değilim, tamamen kendi mantığıma göre çıkartmış olduğum yorumlardır, dolayısı ile yanlışım var ise düzelten tüm yorum ve eleştilere şimdiden çok çok teşekkürler.

+ Havalı silahların şarjörü olamayacağını düşündüklerinden olsa gerek, her türlü şarjörün satışını ruhsata bağlayınca farketmeden havalı şarjörlerini de aynı kapsama sokmuşlar. 8o

+ Yönetmelikle belirtilen alan dışında taşımak yasaksa, havalı silahlar nerede taşınacak? Malum av da yasak olunca, av sahası diye bir kavram da olmuyor. Evden poligona kroki çizip elimize mi verecekler?

+Birileri bu yetkililere gidip durumu izah etmedikçe saçma salak hükümler görmeye devam ederiz biz.

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• Havalı silahlar Türkiye de başıboş bırakılmış biraz bir kanun çıkacak elbet ama bunun ciddi birşey olması için hobi daşlar olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor ki kanunu yapanlar durumu farketsinler. yoksa dediğiniz gibi saçma işlerle uğraşacağız

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• peki atıcılık federasyonu bu arada ne alemde acaba, neden ilgilenmezler..
    hani hiçmi yönlendirme yapmıyorlar ki, böylesine tam yerine oturmamış bir tasarı çıkmış ortaya..

• Sevgili hobidaşlar,
    burada yazmış olduğunuz taslak havalı tüfek yasası konusunda da, lisans çıkartma ile ilgili sağlık raporu edinme konusunda da bunca kargaşa olmasına hiç ama hiç şaşırmayın. Şimdi size sanal olarak soruyorum, farzedinki şu anda Türkiye'nin başında kimse yok, emniyet kuvvetleride yok ( hoş, kimin Emniyeti'nin kuvveti olduğu belli değil ya) Şimdi açık yüreklilikle söyleyin bakalım ortam bugünkünden iyi mi olur yoksa kötü mü? Bence çok daha iyi olur, en azından aynı kalır. Abuk subuk bir taslak kanunu hobiye gönül verenler kendi arasında tartışıyor ve çözmeye çalışıyor. Kimse aslını ve hangi durumda ne yapacağını bilemiyor. Kimisi tüfeği taşıyamamaktan korkuyor kimisi hakların genişlediğinden dem vuruyor. Benzer karışıklıklar lisans çıkartma işlemlerinde alabildiğine sürüyor. Sağlık raporunun elde edilmesinde ana madde sağlıklı olmanızdan çıkıp başvurduğunuz mercii nin insaf ve anlayışına kalmış. Bazı arkadaşlar tam teşekküllü hastanelere sevk edilirken bazıları mahallenin sağlık ocağından hemen alabiliyor. Başvurduğunuz doktor; "Bizde ateşli silahlar için matbuu form var,onu verebilirim ama havalı tüfek için veremem, yetkim yok" diyor. Bunu söylerken komik duruma düştüğünün farkında bile olamıyor. Bu hobiye gönül verenler halen ruhsata tabii olmadan alınabilen silahlarını satın aldıkları dükkandan eve götürürken polise rastlayıp başının belaya girmesinden çekiniyor. Başıbozuk ülkenin keyfi uygulamaları işte böyle uzayıp gidiyor.
    ASLINDA bu konuların tamamının Türkiye Atıcılık ve Avcılık federasyonunca açıklığa kavuşturulması, uyuşmazlıklarda arabulucu olması, gerekli düzenlemelere ait açıklamaları sitesinden devamlı duyurması, ilgili kanun ve düzenlemelerde müdahil olması ve bilgi almak için bir birimin oluşturulması gerekmez mi? Internet sitelerinde bu konulara yönelik bir online başvuru birimi yararlı olmaz mı? Olmadı,mesela bu hobiye başlayan ve lisans alacak olanların sağlık muayenelerini yapacak her şehirde anlaşmalı birkaç sağlık birimi belirlenemez mi? Hepsi mümkün ama arpalık haline getirilmiş her devlet biriminde olduğu gibi Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nda da "Iki dönüm bostan , yan gel yat Osman" olayı had safhaya çıkınca bizlere de her problemi kendi aramızda sonuçsuz tartışmalara taşımak kalır. Bakalım ilerleyen günlerde Pandora'nın kutusundan neler çıkacak..! Saygılarımla... ;grin;

:thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR

:thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

• ( hoş, kimin Emniyeti'nin kuvveti olduğu belli değil ya)

Ben bu kısmı anlamadım yada anladığım gibiyse bu lafın yerinin bu site olmadığını düşünüyorum yok tahmin ettiğim şeyi yanlış anladıysam özür dilerim...

Hatsan AT 44 NOVA COMPACT 5.5
    300 bar yarıkarbon luxfer
    Huğlu 104A Süperpoze

• Bence bu düzenleme 'yaptım oldu' ,'varmı he var'zihniyetindeki memurların ya çay içerken yada lahmacun yerken yav şunuda halledek hele çıksın aradan diyerek yaptıkları bir düzenleme.ne demek ya taşıyana şukadar ceza,satana bukadar,ona da şukadar.hadi yallah.korkmayın arkadaşlar rahat olun bu ülkede öle kapsamlı kafa yorularak bir düzenleme yapacak adam yok.ha bence gerekde yok çünkü aramızda insanlara havalı tüfekle zarar verecek kimse yok.keyifli atışlar.

• Ben bu kısmı anlamadım yada anladığım gibiyse bu lafın yerinin bu site olmadığını düşünüyorum yok tahmin ettiğim şeyi yanlış anladıysam özür dilerim...

+1

-Air Arms S510 Xtra Fac.