Dinimize Uygun Olarak Yapılacak Avcılık İçin Uyulması Gereken Kurallar.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
 • Burada din ve siyaset içeren paylaşımlar serbest mi? Moderatör arkadaşlar bir açıklama yaparlarsa çok uygun olur.. Benim bildiğim bu konuları bu forma taşımak uygun olmayan bir yaklaşımdı. Yanlış mı hatırlıyorum? Eğer bu konuları burada yazacaksak yazılacak çok şey olur ve emin olun kısa sürede burada huzurda kalmaz.. Kimsenin başkasının imamlığına da, siyasi telkinine de ihtiyacı yok. Bizler burada belli bir hobiyi birbirini rahatsız etmeyecek tarzda paylaşmak için bulunuyoruz. Hatta bazılarımızın bu hobiyle ilgilenme nedeni günlük hayatın rezilliklerinden birazda olsa düşünceleri uzaklaştırmak niyetleride olabilir, burada üye olan gayri Müslim vatandaşta olabilir..

  :thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR


  :thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

 • Burada din ve siyaset içeren paylaşımlar serbest mi? Moderatör arkadaşlar bir açıklama yaparlarsa çok uygun olur.. Benim bildiğim bu konuları bu forma taşımak uygun olmayan bir yaklaşımdı. Yanlış mı hatırlıyorum? Eğer bu konuları burada yazacaksak yazılacak çok şey olur ve emin olun kısa sürede burada huzurda kalmaz.. Kimsenin başkasının imamlığına da, siyasi telkinine de ihtiyacı yok. Bizler burada belli bir hobiyi birbirini rahatsız etmeyecek tarzda paylaşmak için bulunuyoruz. Hatta bazılarımızın bu hobiyle ilgilenme nedeni günlük hayatın rezilliklerinden birazda olsa düşünceleri uzaklaştırmak niyetleride olabilir, burada üye olan gayri Müslim vatandaşta olabilir..
  Bülent Bey eğer burada birilerine akıl hocalığı yapmaya çalıştığımız şeklinde veyahut müslim veya gayrimüslim birini kıracak şekilde bir düşünce uyandırdıysak yazdıklarımızla kusura bakmayınız. Öyle bir hissiyat oluşmaması için şahsım adına elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Bu yazılanlara gelince bir yönden hobimizle yakından ilgilidir ve elbet fayda sağlayanlar olacaktır. Saygılar.

  "Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

 • konu açılalı neredeyse 6 ay olmuş.. oysa ilk defa bu akşam gördüm bu konuyu. halbuki forumda kaldığım süre uzun ama, enteresan :)


  Konuya gelirsek, yazılan bütün mesajlara baktım; arkadaşlar yazdıkları cevaplara;
  -özür dilerim.
  -kusura bakmayın
  -eğer yanlış anlamaz iseniz
  -yanlışım varsa aff ola..
  gibi ifadeler kullanarak giriş yapmışlar, diğerleride beğenmiş..  Bu konu için yazdıklarınıda haklı olabilirsiniz belki; ancak bu haklılık konuya cevap yazanların suçlu yada kabahatli olduğunu göstermez bence..ayrıca bu öyle çok büyük sıkıntılar çıkaracak bir konu değildir diye düşünüyorum..Zira mümkün mertebe anlayışlı olmaya çalışmış insanlar..


  konu tüfekler, av, bu işi yapan gayri müslim olmayanların dikkat etmesi gereken hususlar..
  Olayın hepsi bu bana göre
  Ayrıca; eğer varsa aramızda gayri müslim arkadaşlar, onları sıkıntıya sokacak birşey söz konusu değil göründüğü kadarı ile, yani ben zannetmiyorum ki bu konudan ötürü cevap yazan arkadaşlarımıza kızacaklarını..


  çok önemlide değil aslında, silinebilir..ulaşılamıyacak bir bilgi değil nihayetinde..
  Ancak insanlar burda geçirdikleri vaktin çokluğundan dolayı, hayata ait diğer konularıda paylaşma ihtiyacı duyması bence normaldir..

  Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

 • çok güzel konu olmuş elinize sağlık,

  • Zoraki Hp 01_2 Ultra 4.5mm :thumbup:;kovboys;
  • Barska Sniper 6-24X50 ir 2G :thumbup:;#taban^lm;s,S
  • Stoeger Atac Suppressor 5.5mm :sleeping:
  • Stoeger 4-16x44 AO :sleeping:
  • XCORTECH X3200 ;tufey#+;tuftabV#
 • Öncelikle yazacaklarım hiçkimseyi zan altında bırakmak ya da cevap hakkı doğuracak şeyler değil,ancak genede ifadeler sadece kelimelerle olduğu için,gerekli duyguyu anlatmayabilir o yüzden şimdiden özür dilerim  konu aslında insan sağlığı açısından da zararlı şeylerin nasıl dinimizde yüzyıllar önce ifade edildiğini bir nebze açıklamak baabında faydalı olabilir


  şöyle ki domuz çift tırnaklıdır ancak dışkısını tüketir,bazı helal kılınan hayvanlarda da bu söz konusu ancak çok aç kaldıklarında bu eyilime girerler,avcı hayvanların hepside haram kılınmıştır ve tabi buna leş tüketenler dahil


  düşünecek olursak bu tür hayvanların beslenme tarzı,çok farklı bakteriyel etkenlerin insan midesi için zararlı olduğunu ifade eder.


  sadece otçul hayvanlar ve deniz ürünleri bu konuda helal kılınmış,ancak denizde yaşayan varlıklar karada yaşayanların sanıldığının tersine yüzlerce kat üzerindedir,çok farklılık gözetirler,


  levrek mesela avcı bir balıktır,ancak. Eti tüketilir,deniz ürünleri hakkında bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim ama küçük bir anımı paylaşmak isterim


  Dedemin babası istiklal gazisiydi,trablusgarb ve çanakkale savaşlarında da bulunmuş,arapçayı çok iyi bilir ve kuran-ı kerimi okuduktan sonra bize türkçe anlatırdı,bu konu bahsi geçtiğinde"oğlum haram ve helal senin niyetinle doğrudan ilgilidir,belirli hayvanların eti yenmez ama denizden babam çıksa onuda yerim der tebessüm ederdi
  sdece bir rivayet olarak algılayın,paylaşmak istedim

  "Söylediğini düşünmek,düşündüğünü söylemekten daha zordur"
  "Yüksekten düşenin canı daha çok acır"
  agt
  Daystate Airwolf Mct Tactical 5.5-zeiss conquest 5*20-50 s;,s
  hatsan mod 125 sniper vortex-SATILIK
  +;tuftabV#

 • Balık görünümünde olmayan deniz canlıları hanefi meshebine göre tahrimen mekruhtur. Diğer üç mezhebe ( şafi, hambeli, maliki) göre ise caizdir. Sadece katkıda bulunmak istedim. Herkese selamlar.

 • Sayın Selcukpiero'ya katılıyorum. Kuran'ın haram etmediğini, hiçbir mezhep haram kılamaz, çünkü hiçbir mezhep Kuran'dan daha büyük değildir.


  Ancak yüzyıllar içinde, farklı dinlerdeki uygulamalar birbirine karışmaktadırlar. En bilineni: Sünnet... Bilindiği gibi sünnet, Tevrat'ta Allah ile İbrahim Peygamber arasında yapılan bir anlaşma olup tüm İbranioğulları sünnet edilecektir. Ve tüm Yahudilerin erkek çocukları, inançları uyarınca 8 günlük olduklarında sünnet edilmektedir. Bu uygulama, İslamiyet başlamadan önce Putperest veya Yahudi olan ve daha sonra Müslümanlığı kabul eden toplumlarda da devam etmiş, Müslümanlıkta farz olmadığı halde (bu neden ile adı sünnet) istisnasız uygulanmıştır. Ayrıca Peygamberimizinin de sünnetli doğduğu çeşitli hadislerde yazılıdır.


  Benzer şekilde kurban adedi de bir Yahudi peygamberi olan Hz. İbrahim'in, oğlunu Allah'a kurban etmek istemesi, Allah'ın bir koç göndererek oğlu yerine onu kurban etmesine dayanır.


  Bizde olduğu gibi, Yahudilerin de domuz yemesi haram kılınmıştır.


  Yahudiler de yasaklar daha fazla olup, etin yağının yenilmesi, omurgasız hayvan yenilmesi haramdır. Bu son madde midye, kalamar, sübye vs. gibi kılçığı veya omurgası olmayan hayvanları da kapsamaktadır ve bir şekilde bizde bazı mezheplere geçmiştir.


  Zaten Kuran'da, Tevrat ve İncil'in de Allah tarafından indirildiği belirtilmekte, tüm Yahudi ve Hıristiyan peygamberlerin de Allah'ın peygamberleri olduğu kabul edilmektedir.


  Bu neden ile, bu dinler arasında bazı adet ve alışkanlıkların, uygulamaların birbirine geçmesi doğaldır.


  Önemli olan son indirilen ve diğerlerini (tahrif olduğu için) iptal eden kitap olan Kuran'da belirtilen yasaklar ve uygulamalar geçerli olmasıdır.

 • Burada din ve siyaset içeren paylaşımlar serbest mi? Moderatör arkadaşlar bir açıklama yaparlarsa çok uygun olur.. Benim bildiğim bu konuları bu forma taşımak uygun olmayan bir yaklaşımdı. Yanlış mı hatırlıyorum? Eğer bu konuları burada yazacaksak yazılacak çok şey olur ve emin olun kısa sürede burada huzurda kalmaz.. Kimsenin başkasının imamlığına da, siyasi telkinine de ihtiyacı yok. Bizler burada belli bir hobiyi birbirini rahatsız etmeyecek tarzda paylaşmak için bulunuyoruz. Hatta bazılarımızın bu hobiyle ilgilenme nedeni günlük hayatın rezilliklerinden birazda olsa düşünceleri uzaklaştırmak niyetleride olabilir, burada üye olan gayri Müslim vatandaşta olabilir..  bu arada o gün yazacaktım, unutmuşum..
  Bülent abi'ye de haksızlık etmek istemem.. Baktığı pencere yanlış olmamakla beraber, konudan hoşnut olmayacak arkadaşlarım adına bir empati kurmaya çalışmış, sesli düşünmüş ve uyarmıştır sadece..
  saygılar g;$i

 • Burada din ve siyaset içeren paylaşımlar serbest mi? Moderatör arkadaşlar bir açıklama yaparlarsa çok uygun olur.. Benim bildiğim bu konuları bu forma taşımak uygun olmayan bir yaklaşımdı. Yanlış mı hatırlıyorum? Eğer bu konuları burada yazacaksak yazılacak çok şey olur ve emin olun kısa sürede burada huzurda kalmaz.. Kimsenin başkasının imamlığına da, siyasi telkinine de ihtiyacı yok. Bizler burada belli bir hobiyi birbirini rahatsız etmeyecek tarzda paylaşmak için bulunuyoruz. Hatta bazılarımızın bu hobiyle ilgilenme nedeni günlük hayatın rezilliklerinden birazda olsa düşünceleri uzaklaştırmak niyetleride olabilir, burada üye olan gayri Müslim vatandaşta olabilir..  Bülent bey 1.5 seneyi aşmış bu konu açılalı forumun düzeninin filan bozulduğu yok. Tartışma yaratmak istemiyorum ama bazen insanlara şaşırıyorum bu yazının kime ne zararı varki?forumun huzuru bozulur vs deniliyor.Kara avcılıgı bölümünde açılan bu konu,%99 u müslüman olan bi ülkede avcılığa gönül vermiş kişileri bir nebze aydınlatmak amaçlı paylaşılmıştır.Konunun üzerinden 1.5 yıl geçmiş kimsenin bi açıklama yapmasına gerek yok bence.iyi aksamlar

  Prestige kub mtc viper 4-16-50,
  Hatsan mod 70-22 ,
  Simson 12 çifte,
  Tek kırma,
  Kral magnum 5.5
  Hatsan mod 33 4.5
  Beretta92fs co2 4.5

  • Official Post

  burada üye olan gayri Müslim vatandaşta olabilir..


  Bülent bey, konu dinleri tartışmak değil, Av konusuna dinin bakışı, Elbette bir musevi, bir hristiyan arkadaşımızda burada kendi dininin bu konuya bakışını açıklayabilir, buna engel yok, ne zamanki senin dinin benim dinim iyi - kötü konusuna kayarsa buna müsade edilmez, zaten bu kayma da bu forumda yaşanmaz, üyelerimizin geneli medeni, aklı başında kişilikler.

  FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
  Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
  Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
  Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
  Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25


  Forum Kuralları
  Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

 • Sayın MUSTAFA SERDAR Bey, bazı konularda sizin ile aynı fikri üzülerek paylaşamasam da açıklamanız için çok teşekkür ederim. Üyelerin genelini kapsayan iyi niyetinize hayran kalmamak mümkün değil, ben bu konuda sizin kadar cesaretli olamazdım. Fikrinizin sizi mahcup etmemesi temennim ile saygılar sunuyorum..

  :thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR


  :thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

 • uzun zamandır dini konularda bişeyler konuşulup da tartışma kavga çıkmadığını ilk kez görüyorum. burada her görüşten tüm arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum.

 • Sayın Selcukpiero'ya katılıyorum. Kuran'ın haram etmediğini, hiçbir mezhep haram kılamaz, çünkü hiçbir mezhep Kuran'dan daha büyük değildir.
  .........
  ..............


  Önemli olan son indirilen ve diğerlerini (tahrif olduğu için) iptal eden kitap olan Kuran'da belirtilen yasaklar ve uygulamalar geçerli olmasıdır.


  Eğer müsade varsa..
  Söylediğinize katılmakla beraber bende bişeyler eklemek isterim;


  Aslında mezheplerin oluşma sürecine baktığımızda durumu anlayabiliriz.. Yani hiç bir mezhep imamı; ben filanca mezhebi oluşturuyorum sizlerde benim arkamdan gelemek istermisiniz yada beni onaylıyormusunuz gibi bir hale girmemiştir..


  Bu anlamda ömrünü İslami araştırmalara vermiş diyebileceğimiz, dönemin büyük insanları;
  Kendi zamanlarına ait durumlar hakkında Kur'ani bir bakış açısı ile, Ve Allah'ın Resul'unün tavır ve davranışları doğrultusunda, içinden çıkılamayan, ve açıkça cevabı bulunmayan sorunlara-sorulara cevap bulmuşlar-bulmaya çalışmışlardır.


  Ve bir müddet sonra dini ve sosyal meselelerde çözüm anlamında zamanın başvurulacak yegane muhatabı olarak yer bulmuşlardır kendilerine..


  Kaldıki zaman zaman bizler bile; (bu yönde ciddi anlamda hiçbir eğitim almadığımız halde) Kur'an'ın ayetlerine şahsi yorumlarımızı katarken ve bunu normal görürken,..
  Kur'an ın tartışılmaz büyüklüğünü kullanarak; dönemim adeta sosyo-ekonomik-dini-milli bütün meselelerine, buldukları çözümlemeler (hatta bugüne bile) ile ışık tutar iken, o şahısları küçümsemek çok hoş olmaz diye düşünüyorum..  Zira Cenab-ı Allah tek başına Kitap göndermek yerine, yine insanın kendisiyle aynı özelliiklerde olan, yani yine başka bir insan ile toplumları eğitmeyi doğru yolu göstermeyi tercih etmiştir..
  Bu anlamda yine zamanında içinden çıkılamayan sorunlara dönemin muhatabı olan Peygamberler cevap bulumuş-vermişlerdir.
  Ve yine Kur'an ile Peygambere uyulduğu takdirde kurtuluşa erileceği bildirilmiştir..


  İşte bu noktada, kendileri için Kuran-i bir eğitim metodunu benimseyen zamanın araştırmacılarıda, istesede istemeselerde Allah Rasulün'den (a.s.) kalan bu kutlu göreve, yine O'nun (a.s.) yolunda gitmeye çalıştıkları için, adeta muhatab olmuşlardır diye düşünüyorum..


  Şimdi aklıma geldi, örneklemek gerekirse :) (örnek uydumu bilmiyorum ama..)
  Çocukların en çok ek ders aldığı , özel kurslara gittiği ders Matematiktir. Oysa çocuğa sadece formülleri verip, işte formüller bunlar ne gereği var başka bir eğitimciye.. nasıl olsa oda sana bu formüllerden bahsedecek demek olmayacağı gibi..


  Belki mezhep imamları dediğimiz şahıslarda bilerek yada bilmeyerek; esas formüllerin olduğu Ana Kitab'ın (Kur'an), adeta bir çözümleyicisi hükmünde hem kendi zamanlarında, hem sonraki dönemlerde, açıklayıcı anektodlar ile kendilerine yer bulmuşlardır demek istiyorum..


  Ki bu yolda başvurdukları ana kaynak KUR'AN ve Peygamber (a.s.) iken, tekrar belirtemek gerekirse bu insanları Kur'an ile kıyaslamak anlamsız olur herhalde..
  teşekkür ettim :)

 • Ferhat abiye kesinlikle katılıyorum. Bakın konuda sadece bu haramdır bu helaldir demiyor öyle ince ayrıntılar varki bunu ezbere on hadis bilmeyip Kur'an-ı Kerim'i namazdan namaza çoğu da manasını bilmeden okuyan anladığı kadarını da arapça bildiğinden değil çoğu orjinalinin vermek istediği manayı vermekten uzak olan meallerden bilen bizlerin ben Kur'an'da ne yazarsa onu yaparım kardeşim o helal kılmış yerim haram kılmış yemem mezhepler yeni haram helal çıkaramaz dememiz hata olur. Adını hatırlayamadığım bir alim devem kaybolsa Kur'an'a bakarak bulurum demiş yine aynı şekilde Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitapta yazılmıştır ayeti Kur'an'da herşeyin yazılmış olduğunu apaçık göstermektedir. Ancak ben meal okurken nedense hiç o alim gibi düşünemiyorum haşa yalan mı söylemiş? Şimdi bu konuya örnek olabileceğini düşündüğüm bir hadise şöyle; tam mealini hatırlamıyorum fakat 'Gece ve gündüz Allah'ı sessizce tesbih edin.' Gibi bir ayeti bir kardeş okuyor ve daha da namaz sonrası tesbihat yapmıyor ses çıkıyor cemaatle yapınca diye :) milyonlarca insan yanlış yapıyor o kardeş aklınca doğru yapıyor(!)
  (Bu mesajımda neden bir mezhep imamına tabi olduğum meselesini açıklamaya çalıştım katılan yada katılmayan olabilir, herkesin kendince haklı bir sebebi vardır elbette özel olarak kimsenin bir mesajına cevap değildir genel bir yazıdır.)

  "Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

 • uzun zamandır dini konularda bişeyler konuşulup da tartışma kavga çıkmadığını ilk kez görüyorum. burada her görüşten tüm arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum.


  İşte konunun özeti bu,din ve politika polemiğe çok müsait konulardır sonuçta her iki konunun da ılımlısı,radikali,inananı ve inanmayanı mevcut.Burası havalı tüfek ile ilgili değil de Av ve Avcılık ile alakalı bir forum olsa idi bu konu bu kadar tartışılmayabilirdi.Saygılar

  Hatsan Torpedo 155


  Aır arms s510


  Hawke Nite Eye 6-24x50 SR12

 • Forum da o kadar konu var.

  İlgilendiğim bir konuydu okudum. İlgilenmeseydim okumazdım.

  Kral Puncher Ekinoks 6,35

  Kral Puncher NP 04 4,5

  bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

  Leupold Red Dot

  Çin Malı el pompası


  aranıyor:

  hatsan 125 qe vortex

  zoraki light

  reximex rp

  np 04 6.35

  parallax free red dot

 • ALLAH hiç bir hayvanı insanoğlu çanı sıkılınça zevkine spor olsun diye öldürmesi için yaratmadı insan zaruri karnını doyurmak için öldürebilir onun dışında zevk için bir hayvanı veya bir canlıyı öldüremezsiniz .Bu avcılık sporu sırf para kazanmak için uydurulmuş bir spordur zevk için öldürülen bütün hayvanların hesabı ALLAH tarafından sorulacaktır